NewsyRelacje

PŚ: Kurek show, czyli Polska – Rosja 3:1

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)

Polska pokonała Rosję 3:1 w swoim drugim meczu rozgrywanym w Pucharze Świata 2015. Trener Vladimir Alekna pomieszał w składzie Rosjan i w rezultacie na ataku oglądaliśmy nominalnego środkowego Dmitriy’a Muserskiy’ego, a w roli przyjmującego wystąpił Maksym Michajłow. MVP spotkania został wybrany Bartosz Kurek.

Siatkarska wojna

Pierwszego seta od skutecznego ataku z II linii rozpoczął Rafał Buszek (1:0). Kilka minut później skuteczną akcją ze środka popisał się Mateusz Bieniek (2:1). Dzięki mocnym zagrywkom Bartosza Kurka, biało-czerwoni wyszli na prowadzenie 4:2. Jednak wkrótce Mateusz Mika nie przyjął dwóch zagrywek, a później został zablokowany w ataku i był remis po 7. Po I przerwie technicznej mocna zagrywka Buszka sprawiła problemy Rosjanom, piłka wróciła na naszą stronę i kontratak wykorzystał Kurek (14:11). Rosjanie jednak szybko odrobili straty dwa razy blokując Mikę na lewej stronie (14:14). Dmitriy Muserskiy pomylił się w ataku z II linii i Polacy wyszli na dwupunktowe prowadzenie (16:14). Po przerwie Mika podbił atak rywali i kontrę na lewym skrzydle wykorzystał Buszek (19:16). Chwilę później Kurek posłał bombę z zagrywki, której nie przyjął Sergey Tetyukhin (22:18). Później Rosjanie popełnili błąd i Polacy mieli pierwszą piłkę setową (24:21). Jednak na zagrywce pojawił się Alexander Butko i Rosjanie odrobili straty (24:24). Blok na Kurku dał Rosjanom pierwszą piłkę setową 25:26, a za chwilę skończyli piłkę przechodzącą i zwyciężyli 26:24.

Wyrównana walka

Początek drugiego seta to gra punkt za punkt do stanu 5:5. Muserskiy mocnym nabiciem na polski blok dał Rosjanom 7. punkt. Polscy siatkarze nie skończyli ataku, co wykorzystał na środku Artem Wolwicz (5:8). Po przerwie technicznej Kurek zatrzymał Maksima Michajłowa z lewej strony i Polacy odrobili jeden punkt (8:9). Jednak Rosjanie szybko odskoczyli naszym siatkarzom na 3 oczka (8:11). Kilka minut później Michajłow posłał piłkę w aut, a Piotr Nowakowski zdobył punkt atakując ze środka 12:13. Poźniej Muserskiy przekroczył linię 3. metra i był remis po 14. Atak Buszka z „pajpa” dał Polakom 16. punkt i II przerwę techniczną (16:15). Po przerwie Kurek dwa razy zablokował na prawej stronie Muserkiy’ego i biało-czerwoni mieli już trzypunktową przewagę (18:15). Chwilę później mocnym atakiem ze środka popisał się Bieniek (20:17). W kolejnej akcji Kurek nadepnął linię 3. metra i Rosjanie zbliżyli się do Polaków na jedno oczko (21:20). Punktowy blok na naszym atakującym dał Rosjanom remis (22:22). Kilka minut później w polu serwisowym pojawił się Butko i ustrzelił naszego przyjmującego (23:24). Losy seta ważyły się na przewagi, jednak ostatecznie zwyciężyli Polacy 27:25.

Bombardier Kurek

Na początku trzeciej partii Buszek posłał asa serwisowego i Polacy wyszli na jednopunktowe prowadzenie (5:4). Jednak gra toczyła się punkt za punkt, raz punktowali Rosjanie, a raz biało-czerwoni (7:6). Dzięki dobrej grze w obronie naszych siatkarzy, piłkę w kontrataku wykorzystał Kurek i na I przerwę techniczną Polacy schodzili z dwupunktowym prowadzeniem 8:6. Tuż po przerwie Grzegorz Łomacz poślizgnął się i doznał kontuzji, a jego miejsce na boisku zajął Fabian Drzyzga. Kilka minut później na lewym skrzydle zatrzymany został Buszek i przewaga biało-czerwonych zmalała do jednego oczka (10:9). Na II przerwę techniczną nasi siatkarze schodzili z trzypunktowym prowadzeniem, gdyż w ataku pomylił się Muserkiy (16:13). Chwilę później piłkę w kontrataku skończył Michał Kubiak kiwając za blok, a asa serwisowego posłał Drzyzga (19:15).  Po kolejnym udanym ataku Kurka przewaga biało-czerwonych wzrosła do 6 punktów (23:17). Potrójny blok zatrzymuje Evgeny’ego Sivozheleza i kończy seta 25:19.

Polska górą!

Początek czwartej odsłony to znowu gra punkt za punkt. Jednak jeszcze przed I przerwą techniczną Rosjanie odskoczyli Polakom na dwa oczka (6:8). Mocne nabicie Kurka na blok dało biało-czerwonym 8. punkt (8:9). Chwilę później Paweł Zatorski nie poradził sobie z przyjęciem zagrywki Michajłowa i przewaga rosyjskiej drużyny wzrosła do trzech punktów (8:11). W kolejnej akcji Tetyukhin szukał bloku Polaków, ale sędzia pokazał, że dotknięcia nie było (10:11). Kilka minut później nasi przyjmujący nie przyjęli zagrywki Muserskiy’ego i przewaga Rosjan wzrosła do 4 oczek (11:15). Kolejne akcje to dobre obrony i mocne ataki z obu stron siatki. Później w polu serwisowym pomylił się Dimitriy Ilinykh, a ataku nie skończył Michajłow i polscy siatkarze doprowadzili do remisu po 17. Vladimir Alekno poprosił o czas, ale po powrocie na boisko to nasi siatkarze zdobyli dwa punkty. Najpierw Kubiak posłał asa serwisowego, a później Kurek skończył atak na kontrze (19:17). Autowa zagrywka Kurka dała Rosjanom remis po 21. Jednak w następnej akcji Buszek posłał asa serwisowego i Polska znowu wyszła na prowadzenie (23:21). Seta i cały mecz zakończył blok Polaków 25:22.

POLSKA – ROSJA 3:1 (24:26; 27:25; 25:19; 25:22)