InformacjeNewsy

Znamy wszystkich finalistów IO 2016

Polska, Francja, Iran i Kanada to cztery drużyny, które wywalczyły kwalifikację olimpijską podczas światowego turnieju kwalifikacyjnego rozgrywanego w Tokio. Na IO 2016 zakwalifikowali się także Meksykanie, którzy zwyciężyli w interkontynentalnym turnieju kwalifikacyjnym rozgrywanym w Meksyku.

Tokijski turniej wygrali polscy siatkarze, którzy ponieśli tylko jedną porażkę – przeciwko reprezentacji Iranu 2:3. Podopieczni Stephane’ a Antigi trzy razy rozegrali pięciosetowy pojedynek i dwa razy zwyciężyli 3:0. Drugie miejsce zajęli reprezentanci Iranu, którzy również odnotowali tylko jedną porażkę, przeciwko Francuzom 0:3. Trzecie miejsce przypadło właśnie Mistrzom Europy, którzy przegrali dwa mecze. Z racji tego, że Persowie znaleźli się w „pierwszej trójce” turnieju, dodatkową kwalifikację otrzymała drużyna, która zajęła czwarte miejsce, czyli Kanada.

Jeszcze przed ostatnim dniem turnieju szanse na awans do Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro miały dwa zespoły: Kanada i Australia. Siatkarze z Ameryki Północnej musieli pokonać Chiny, co też uczynili, wygrywając po zaciętym meczu 3:2. Z kolei Australijczycy mieli trudniejsze zadanie, gdyż musieliby pokonać Polaków, aby zakwalifikować się do IO 2016. Ostatecznie siatkarze z Antypodów ulegli Mistrzom Świata 0:3 i zajęli piąte miejsce w turnieju.

Kolejne miejsca zajęły drużyny Chin, Japonii i Wenezueli. Z dobrej strony pokazali się Chińczycy, którzy sprawili kłopoty faworytom tokijskiego turnieju, najpierw Mistrzom Europy – Francuzom, a później Polakom i Irańczykom. Ostatnie miejsce w turnieju zajęli Wenezuelczycy, którzy mimo walki do końca, nie zdołali wygrać ani jednego meczu.

Najwięcej punktów w całym światowym turnieju kwalifikacyjnym zdobył przyjmujący reprezentacji Kanady i nowy zawodnik Asseco Resovii Rzeszów, John Gordon Perrin, który uzbierał 122 punkty. Natomiast z polskiej reprezentacji najwyżej w tym rankingu został sklasyfikowany Dawid Konarski, który zapisał na swoim koncie 82 punkty.

Zakończył się również interkontynentalny turniej kwalifikacyjny, który rozgrywany był w Meksyku. Tam cztery reprezentacje: Meksyk, Chile, Tunezja i Algieria, walczyły o ostatnie miejsce w IO 2016. Ostatecznie turniej wygrali siatkarze z Meksyku, którzy zwyciężyli w dwóch meczach i odnieśli jedną porażkę – podobnie jak siatkarze z Chile i Tunezji. Jednak Meksykanie uzbierali najwięcej punktów w całym turnieju (7 punktów) i to oni wywalczyli kwalifikację olimpijską.

Przypomnijmy, że wcześniej udział w IO 2016 zapewniły sobie: Brazylia (gospodarz), Stany Zjednoczone i Włochy (Puchar Świata), Rosja (europejski turniej kwalifikacyjny), Argentyna (turniej kwalifikacyjny dla Ameryki Południowej), Kuba (turniej kwalifikacyjny dla Ameryki Północnej) i Egipt (turniej kwalifikacyjny dla krajów afrykańskich).