Siatkówka od A do Z

Czym jest blok w siatkówce?

"Randka w ciemno" - tak nazywany jest niespodziewany pojedynczy blok

Blok w siatkówce jest nie tylko pierwszą linią obrony, ale również elementem, który zwiększa dorobek punktowy drużyny. Statystyki pokazują bowiem, że zespoły zdobywają nawet trzy punkty blokiem w czasie jednego seta. Według ekspertów jest to jednak najbardziej nieprzewidywalny element siatkarskiego rzemiosła.

Blok w siatkówce – jakie są jego cele?

blok w siatkówce
                       Źródło: fivb.org

Blok jest jednym z najtrudniejszych elementów w piłce siatkowej. Polega na wyskoku i ustawieniu rąk nad siatką tak, aby uniemożliwić rywalom przebicie piłki na drugą stronę. Celem bloku będzie zatem powstrzymanie ataku przeciwnika, uzyskanie piłki dla siebie, by móc rozegrać kontratak, a także zdobycie punktu. Blok jest spełniony tylko wtedy, gdy zawodnik blokujący dotknie piłki. Natomiast wyskok do bloku, ale bez dotykania piłki, jest nazywany próbą wykonania bloku. Dotknięcie piłki w bloku nie jest zaliczane jako odbicie, co oznacza, że drużynie wciąż przysługują trzy odbicia.

Kto może wykonać blok?

Blok w siatkówce może wykonać jeden, dwóch lub jednocześnie trzech zawodników, którzy znajdują się w pierwszej linii. Najczęściej jednym z nich jest środkowy, ponieważ blokowanie należy do jego głównych zadań. Libero ani żaden z graczy znajdujących się w drugiej linii nie może wykonać bloku spełnionego. Najtrudniejszy do wykonania jest blok grupowy, czyli taki, do którego skacze dwóch lub trzech zawodników. Wymaga on idealnego zgrania wszystkich siatkarzy. Muszą oni nie tylko wyskoczyć w tym samym momencie, ale również odpowiednio przełożyć dłonie.

Jak przemieszczają się zawodnicy w bloku?

Zawodnicy przemieszczają się:

krokiem dostawnym – głównie przy krótkich odległościach,

biegiem ze skrzyżowaniem nóg – przy większych odległościach, np. przy dojściu środkowego do skrzydła.

blok w siatkówce
                          Źródło: fivb.org

Rodzaje bloku w siatkówce

Blok pozytywny (punktowy) – o bloku pozytywnym mówimy wtedy, gdy piłka nie przedostaje się na stronę drużyny broniącej. W wyniku tego bloku zespół zdobywa punkt i utrzymuje swoją zagrywkę lub zdobywa punkt i zagrywkę.

Blok pasywny (wyblok) – jego celem jest osłabienie siły ataku przeciwnika, aby można było obronić piłkę i wyprowadzić kontratak. Gdy zawodnicy nie są w stanie odpowiednio ułożyć rąk do bloku, często wykonują właśnie blok pasywny. W takim przypadku ręce blokującego pozostają po jego stronie siatki. Dłonie i przedramiona są odchylone do tyłu, co ma obniżyć siłę ataku.

Blok taktyczny – ma on na celu zastawienie konkretnego kierunku ataku przeciwnika, aby zmusić go do uderzenia piłki w niewygodną dla niego stronę. Przykładowo, jeśli blokujący ma za zadanie blokować prostą, to zawodnik broniący musi ustawić się po skosie.

Blok w siatkówce – błędy

  • Jeśli zawodnik blokujący przełoży ręce i dotknie piłki po stronie przeciwnika przed lub w czasie wykonywania ataku, popełni błąd.
  • Dotknięcie siatki w bloku – niezależnie od tego, czy jest to górna, czy dolna część siatki – jest traktowane jako błąd. Skutkuje przerwaniem akcji, a punkt zdobywa drużyna przeciwna.
  • Zawodnicy nie mogą blokować zagrywki.
  • Libero nie może wykonać próby bloku.
  • Siatkarze nie mogą blokować piłki po stronie przeciwnika za antenkami.

Odwiedź nasz sklep siatkarski!

Powiązane artykuły

4 komentarzy

  1. Będąc fanem siatkówki zauważyłem podstawowy błąd popełniany przez chyba wszystkich blokujących. Rozpostarte palce dłoni. Nie dość, że nie ma to uzasadnienia fizycznego -( jeden a nawet dwa palce nie zablokują mocnej piłki) to przy zbijaniu „pod górę” powoduje zdobycie punktu „po bloku”. Dodam, że blokowanie nawet dwoma palcami może spowodować poważną w skutkach kontuzję. Czy dłonie na zdjęciu mają służyć tylko za straszak?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
Siatkarsko.pl