InformacjeNewsy

Jak będzie wyglądać faza play-off?

W sezonie 2014/2015 w PlusLidze mężczyzn o tytuł Mistrza Polski walczy aż 14 zespołów, dlatego faza play-off będzie wyglądać nieco inaczej niż w poprzednich sezonach.

I RUNDA PLAY-OFF

O tytuł Mistrza Polski zagrają zespoły, które po fazie zasadniczej zajęły miejsca od 1 do 8, zgodnie z rozstawieniem 1-8, 2-7 3-6 i 4-5. Jednak rywalizacja pomiędzy drużynami będzie się toczyć do dwóch wygranych meczów, a nie do trzech, jak było do tej pory. W przypadku remisu zostanie rozegrany dodatkowy mecz. Gospodarzem I fazy rundy play-off będzie zespół, który zajął niższe miejsce w tabeli.

II RUNDA PLAY-OFF

Do II fazy play-off awansują zwycięzcy par, natomiast przegrani zostaną sklasyfikowani na miejscach 5-8, zgodnie z zajmowaną lokatą po fazie zasadniczej. Druga runda rozgrywana jest już do trzech wygranych meczów, a gospodarzem pierwszego spotkania jest zespół, który zajął wyższe miejsce w fazie zasadniczej. W II rundzie zespoły zagrają według rozstawienia: 1-4 i 2-3.

III RUNDA PLAY-OFF

Zwycięzcy meczów II rundy, w III rundzie zagrają o pierwsze miejsce. Rywalizacja będzie się toczyć do trzech wygranych meczów. Natomiast przegrani będą walczyć o miejsca 3-4, ale rozegrają tylko dwa mecze. W przypadku remisu zostanie rozegrany tzw. „złoty set”, który zadecyduje o awansie jednej z drużyn. Gospodarzem pierwszego meczu będzie drużyna, która zajęła wyższe miejsce w fazie zasadniczej.

PLAY-OUT

W fazie play-out wezmą udział zespoły, które po fazie zasadniczej zostały sklasyfikowane na miejscach 9-14. Zespoły z miejsc 9-10 po zakończeniu fazy zasadniczej rozegrają dwumecz (w przypadku remisu rozgrywany będzie „złoty set”). Zwycięzca dwumeczu zagra z przegranym w rywalizacji I rundy fazy play-off z miejsc 1-8, natomiast przegrany dwumeczu zagra z przegranym w rywalizacji I rundy fazy play-off z miejsc 2-7. Z kolei drużyny, które zajęły miejsca 11-14 rozegrają dwumecz o udział w rywalizacji o miejsca 5-12. Więc wygrani będą walczyć o miejsca 5-12, a przegrani o miejsca 13-14.