NewsyRelacje

ME: Włosi z brązowymi medalami

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)

Włosi pokonali siatkarzy z  Bułgarii 3:1 w meczu o 3. miejsce Mistrzostw Europy 2015. Jest to 13. medal w historii Mistrzostw Starego Kontynentu zdobyty przez reprezentację Włoch i równocześnie trzeci medal brązowy.

Włosi górą

Mecz od prowadzenia 6:2 rozpoczęli Włosi, głównie dzięki dobrej grze Ivana Zaytseva w ataku i na zagrywce. Po I przerwie technicznej atak z krótkiej skończył Viktor Yosifov, a Zaytsev pomylił się na prawym skrzydle i Bułgarzy doprowadzili do remisu (8:8). Od tej pory gra toczyła się punkt za punkt aż do II przerwy technicznej, na którą z jednopunktowym prowadzeniem schodzili gospodarze (16:15). Jednak po przerwie dwoma mocnymi atakami ze środka popisał się Simone Buti, a następnie na potrójny blok nadział się Vladimir Nikolov i Włosi odskoczyli Bułgarom na dwa oczka (17:19). Gdy w polu serwisowym pojawił się Simone Giannelli Bułgarzy stracili kolejne punkty i przegrywali już pięcioma oczkami (17:22). W końcówce seta Włosi wpadli w siatkę, a Buti nie skończył ataku. Ostatecznie premierową partię zakończył Filippo Lanza przepychając piłkę na stronę rywali (20:25).

Jednostronna partia dla Włochów

Drugiego seta od dwupunktowego prowadzenia rozpoczęli włoscy siatkarze (3:5). Chwilę później ich przewaga wzrosła do 3. punktów, ponieważ Zaytsev zatrzymał pojedynczym blokiem Nikolaya Pencheva (4:7). Po przerwie technicznej błąd popełnił Giannelli, który wpadł w siatkę próbując zdobyć punkt z drugiej piłki (8:10). Kilka minut później Penchev doznał kontuzji stawu skokowego i w jego miejscu na boisku pojawił się Miroslav Gradinarov. Następnie w polu serwisowym pojawił się Osmany Juantorena, który skutecznie utrudnił Bułgarom wyprowadzenie pierwszej akcji i w rezultacie przewaga Włochów wzrosła do 5. oczek (12:17). Po II przerwie technicznej prowadzenie „Azzurrich” powiększyło się o kolejne dwa punkty za sprawą dobrych zagrywek Lanzy (12:19). W następnych akcjach pewnie ataki kończyli Buti i Lanza (14:22), a Giannelli skończył piłkę przechodzącą i Włosi mieli pierwszą piłkę setową (14:24). As serwisowy Zaytseva zakończył drugą odsłonę meczu (14:25).

Bułgaria wraca do gry

Już na początku trzeciego seta prowadzenie objęła reprezentacja Włoch (6:8). Po I przerwie technicznej Juantorena pomylił się na zagrywce, a następnie został zatrzymany przy próbie ataku z „pajpa” (8:8). Chwilę później potężnym atakiem z II linii popisał się Todor Aleksiev (11:11). W następnych akcjach dwa asy serwisowe posłał Nikolay Uchikov i gospodarze wyszli na dwupunktowe prowadzenie (14:12). Kilka minut później Aleksiev zablokował Zaytseva i Bułgaria schodziła na II przerwę techniczną mając 3. oczka przewagi (16:13). Po przerwie Włosi nie skończyli ataku, co skrupulatnie wykorzystał Aleksiev mocno atakując na kontrze (19:15). Chwilę później włoscy siatkarze zatrzymali Uchikova i przewaga gospodarzy spadła do 2. punktów (20:18). W następnej akcji Uchikov obił ręce blokujących Włochów, a Aleksiev skończył kontrę i gospodarze mieli pierwszą piłkę setową (24:21). Jednak Włosi nie odpuszczali i po dwóch mocnych atakach Zaytseva zbliżyli się do rywali na jedno oczko (24:23). Ostatecznie seta wygrali Bułgarzy, dzięki punktowemu atakowi Uchikova (25:23).

Włosi z brązem!

Na początku czwartej odsłony meczu dwa błędy popełnili Bułgarzy (0:2), ale kilkanaście sekund później punkt w ataku zdobył Aleksiev, a Juantorena wyrzucił piłkę w aut i był remis po 2. Na I przerwę techniczną z jednopunktowym prowadzeniem schodzili Bułgarzy (8:7), ale zaraz po czasie punkt w ataku zdobył Juantorena (8:8). Kilka minut później Gradinarov obił ręce Włochów na lewym skrzydle, a w następnej akcji został zablokowany (12:13). Chwilę później na zagrywkę wszedł Zaytsev i bułgarscy przyjmujący nie poradzili sobie z jego mocnymi serwisami (12:17). Dobrą serię włoskiego atakującego przerwał dopiero Plamen Konstantinov prosząc o czas dla swojej drużyny. Po przerwie Zaytsev pomylił się na zagrywce i w ataku (15:18). W następnych akcjach dwoma asami serwisowymi popisał się Yosifov i gospodarze tracili do rywali już tylko jeden punkt (17:18). Kilka minut później Włosi wyszli na czteropunktowe prowadzenie, dzięki dobrej grze w ataku Juantoreny (18:22). Chwilę później w polu serwisowym pomylił się Nikolov i Włosi mieli pierwszą piłkę meczową (20:24). Seta i cały mecz zakończył Matteo Piano atakując ze środka (20:25).

BUŁGARIA – WŁOCHY 1:3 (20:25; 14:25; 25:23; 20:25)