Ciekawostki

Ile trwał najdłuższy set w siatkówce?

Przedstawiamy najdłuższe sety w historii siatkówki

Czy zastanawialiście się kiedyś, ile trwał najdłuższy mecz siatkówki albo jaki jest rekord prędkości w zagrywce? Rekordy w siatkówce nie padają codziennie, dlatego, jeśli już się zdarzą, cieszą zarówno, kibiców, jak i samych zawodników. Dzisiaj sprawdzimy, ile trwał najdłuższy set w siatkówce.

Najdłuższe sety w historii siatkówki

KAL Jumbos i Rush&Cash 56:54

Najdłuższy set w siatkówce na świecie został rozegrany 26 listopada 2013 roku w lidze koreańskiej, pomiędzy zespołami KAL Jumbos – Rush & Cash. W pierwszych dwóch setach zespół KAL Jumbos zwyciężył odpowiednio 25:22 i 25:23, jednak dopiero w trzecim secie rozgorzała prawdziwa siatkarska walka. Ostatecznie seta wygrała drużyna KAL Jumbos 56:54. Walka trwała 55 minut i jak się okazało, był to najdłuższy set w historii piłki siatkowej.

Bre Banca Cuneo i Sisley Treviso 52:54

13 stycznia 2002 roku w lidze włoskiej odbył się mecz dwóch zespołów z górnej części tabeli: Bre Banco Cuneo – Sisley Treviso. Pierwszy set zakończył się wynikiem 25:19 dla Cuneo, jednak to, co wydarzyło się w drugim secie, przeszło do historii. Drugi set była prawdziwą bitwą siatkarską, którą wygrała drużyna Sisley Treviso 54:52, ustanawiając tym samym najwyższy wynik w secie w historii włoskiej ekstraklasy. Set ten trwał 48 minut. Ostatecznie mecz zakończył się dopiero po tie-breaku zwycięstwem drużyny Bre Banco Cuneo.

AEK Athens i PAOK Thessaloniki 52:54

Wynik 52:54, który padł w lidze włoskiej w 2002 roku, został wyrównany 31 października 2007 roku w lidze greckiej w meczu pomiędzy drużyną AEK Athens i PAOK Thessaloniki. Wspomniany set padł łupem drużyny z Salonik. Natomiast mecz w stosunku 3:1 wygrał zespół AEK Athens.

Alpenvolleys Haching i Lüneburg 50:48

W sezonie 2019/2020, 21 grudnia 2019 roku w meczu ligi niemieckiej pomiędzy AlpenVolleys a Lüneburgiem padł kolejny bardzo wysoki wynik w secie. Trzecią partię wygrała drużyna AlpenVolleys z wynikiem 50:48. Jak się okazało, był to nowy rekord w historii niemieckiej ligi – 1. Bundesliga Männer i jednocześnie trzeci najdłuższy set siatkówki na świecie. Set trwał 55 minut.

Czy najdłuższy set w historii siatkówki zakończył się wynikiem 87:85?

Na niektórych portalach internetowych można znaleźć informację, że najdłuższy set w siatkówce zakończył się wynikiem 87:85. Miał on odbyć się w lidze czechosłowackiej w 1979 roku z udziałem drużyny Triest Baranovice (drugi zespół nie jest znany). Mecz ten owiany jest tajemnicą, więc nie wiadomo, czy w rzeczywistości w jednym z setów padł tak wysoki wynik.

W książce „Zlatá kniha volejbalu” (autorzy: Miloslav Ejem, Václav Věrtelář, Zdeněk Vrbenský) omawiana jest historia ligi czechosłowackiej oraz reprezentacji na arenie międzynarodowej. Można tam znaleźć opisy poszczególnych sezonów siatkarskich w czechosłowackiej lidze siatkówki mężczyzn wraz z końcową klasyfikacją. Ani w sezonie 1978/1979, ani w 1979/1980 w klasyfikacji końcowej nie ma drużyny o nazwie „Triest Baranovice”. Można zatem sądzić, że wynik 87:85 w jednym z setów, jest jedynie legendą.

Najdłuższy set w PlusLidze

28 lutego 2020 roku, w 22. kolejce PlusLigi rozegrano najdłuższy set w historii całych rozgrywek. Czarni Radom pokonali zespół Ślepsk Suwałki 3:1. Drugi set przeszedł do historii, ponieważ Wojskowi zwyciężyli 44:42, a set trwał aż 59 minut. Nigdy wcześniej w naszych rozgrywkach nie rozegrano tak długiej partii.

Poprzedni rekord należał do drużyn Łuczniczki Bydgoszcz i Espadonu Szczecin, które w 2018 roku rozegrały 55-minutowego seta. Zakończył się on wynikiem 42:40 dla zespołu ze Szczecina.

Najdłuższy set w Tauron Lidze

Jeśli chodzi o rozgrywki w naszym kraju, to najdłuższy set w siatkówce żeńskiej zakończył się wynikiem 46:44. 6 marca 2021 roku na zakończenie fazy zasadniczej drużyna DPD IŁCapital Legionovia Legionowo podejmowała na własnym parkiecie zespół Polskie Przetwory Pałac Bydgoszcz. Legionowianki po zaciętym spotkaniu pokonały rywalki 3:2. Jednak mecz ten przeszedł do historii ligi z powodu trzeciego seta, który zakończył się zwycięstwem legionowianek 46:44. Set trwał prawie godzinę.

Ile trwał najdłuższy tie-break w siatkówce?

Przy jakim wyniku może zakończyć się piąty set w meczu siatkówki? Wszyscy wiemy, że tie-break rozgrywany jest do 15. punktów, a nie do 25. tak jak inne sety. Ciągle jednak obowiązuje dwupunktowa przewaga. Wiemy już, ile trwał najdłuższy set w piłce siatkowej, sprawdźmy teraz, ile trwał najdłuższy tie-break.

Liga Światowa 2005: Serbia i Czarnogóra – Argentyna, tie-break 34:32

Z pewnością do najdłuższych tie-breaków w historii siatkówki przejdzie ten rozegrany pomiędzy Serbią i Czarnogórą a Argentyną w jednym z meczów Ligi Narodów w 2005 roku. Całe spotkanie było bardzo zacięte – dwa sety były rozgrywane na przewagi 32:30 i 27:29. O zwycięstwie miał zadecydować tie-break, który Serbia i Czarnogóra wygrała w stosunku… 34:32!

Puchar Świata Mężczyzn 2007: Australia – Korea Południowa, tie-break 29:27

W 2007 roku w meczu Australia – Korea Południowa, rozgrywanym w Pucharze Świata, padł jeden z najwyższych w historii wyników punktowych w tie-breaku. Australijczycy po zaciętej walce pokonali przeciwników w tie-breaku 29:27, wygrywając tym samym spotkanie 3:2.

Klubowe Mistrzostwa Świata Kobiet 2019: Imoco Volley Conegliano – Itambe Minas, tie break 28:26

Podczas Klubowych Mistrzostw Świata Kobiet 2019, które odbyły się w Chinach w mieście Shaoxing, padł kolejny bardzo wysoki wynik w tie-breaku. Włoska drużyna Imoco Volley Conegliano prowadziła zacięty bój z brazylijskim zespołem Itambe Minas. O wyniku spotkania miał więc zadecydować tie-break. Jak się okazało, był to jeden z najdłuższych tie-breaków, jakie do tej pory rozegrano. Włoszki zwyciężyły w stosunku 28:26, wygrywając cały mecz 3:2 i jednocześnie zdobywając trzecie z rzędu Klubowe Mistrzostwo Świata.

Liga Narodów: Włochy – Polska, tie break 23:25

W 2019 roku Polacy zmierzyli się z Włochami w meczu Ligi Narodów. Spotkanie było bardzo zacięte i trwało aż 2 godziny i 46 minut, tym samym stało się jednym z najdłuższych meczów w tych rozgrywkach Ligi Narodów. Mecz ten jednak przeszedł do historii również z innego powodu. Zakończył się bowiem tie-breakiem, który wygrali Polacy w stosunku 25:23. Aktualnie jest to najdłuższy tie-break w historii Ligi Narodów.

Wynik 23:25 w tie-breaku padł już kilka razy w historii siatkówki. Na Mistrzostwach Świata Kobiet 2006 Serbia i Czarnogóra pokonała w tie-breaku 25:23 reprezentację Peru. Natomiast w Lidze Światowej 2009 takim samym wynikiem zakończył się mecz pomiędzy Rosją i Kubą.