Informacje

Nowy ranking FIVB – awans Polaków, odległe miejsce Polek

Ranking będzie mieć duże znaczenie przy ustalaniu grup na IO w Tokio

Międzynarodowa Federacja Siatkówki ogłosiła nowy ranking FIVB. Dzięki wywalczeniu srebrnego medalu w Pucharze Świata, Polacy awansowali na trzecią lokatę, spychając z podium Włochów. Natomiast żeńska reprezentacja Polski utrzymała swoje odległe 26. miejsce.

Ranking FIVB – awans Polaków

Ogromny wpływ na kolejność w rankingu FIVB miał turniej Pucharu Świata. W tegorocznej edycji Biało-czerwoni zajęli drugie miejsce, dzięki czemu awansowali na trzecią lokatę. Tym samym na czwartą pozycję zepchnęli Włochów, którzy nie zaliczą tego turnieju do udanych (zajęli dopiero siódme miejsce). Pierwszą pozycję w rankingu utrzymali natomiast Brazylijczycy, zaś drugą Amerykanie.

Warto dodać, że żadna z drużyn nie awansowała o więcej niż jedno miejsce. Z kolei największy spadek zaliczyła Wenezuela – aż o pięć lokat. Obecnie zajmuje 36. miejsce w rankingu.

ranking FIVB
Źródło: fivb.org

Polki na 26. miejscu

Choć Polki dobrze zaprezentowały się w tegorocznej Lidze Narodów zajmując szóstą lokatę, nie miało to żadnego wpływu na ich miejsce w rankingu. Liga Narodów nie jest bowiem brana pod uwagę przy ustalaniu rankingu FIVB. Z tego też względu, podopieczne Jacka Nawrockiego utrzymały swoją odległą 26. pozycję.

Na pozycję liderek awansowały natomiast Chinki, które doskonale zaprezentowały się w Pucharze Świata. Wygrały turniej nie przegrywając ani jednego pojedynku. Na drugie miejsce wskoczyły Amerykanki, zaś Serbki spadły z pierwszej pozycji na trzecią. Mistrzynie Europy słabo wypadły w japońskim turnieju i zajęły dopiero dziewiąte miejsce. Nowy ranking FIVB na pewno nie zadowoli reprezentacji Algierii, która spadła aż o siedem oczek i obecnie zajmuje 37. lokatę.

Ranking ważny przy ustalaniu grup IO?

Jeszcze nie wiadomo, w jaki sposób drużyny zostaną podzielone na grupy na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Jednak bardzo prawdopodobne, że organizatorzy będą bazowali na poprzedniej edycji i składy grup wyłoni tzw. „serpentyna”. Oznacza to, że w dwóch grupach (A i B), zagrają ze sobą zespoły z miejsc: 1., 4., 5., 8., 9. i 12. oraz 2., 3., 6., 7., 10. i 11. Właśnie dlatego tak istotny jest ranking FIVB.

Polacy wywalczyli kwalifikację olimpijską w sierpniu, zaś Polki czeka jeszcze jeden turniej kwalifikacyjny. Podopieczne Jacka Nawrockiego w dniach od 7 do 12 stycznia 2020 roku w holenderskim Apeldoorn powalczą o przepustkę olimpijską z Holenderkami, Turczynkami, Niemkami, Bułgarkami, Belgijkami, Azerkami i Chorwatkami. Tylko najlepsza ekipa dostanie bilety do Tokio.