Siatkówka od A do Z

Reguły czasu w piłce siatkowej

Jakie są i ile trwają poszczególne przerwy w siatkówce?

Mecze piłki siatkowej nie mają ograniczeń czasowych. Mogą trwać zarówno trzy godziny, jak i jedynie godzinę z haczykiem. Długość setów jest zróżnicowana ze względu na ilość rozgrywanych akcji i przerwy w grze. Te jednak mają określone limity czasowe, których należy przestrzegać, aby uniknąć ewentualnych kar. Sprawdźmy, jakie występują przerwy w siatkówce.

Przerwy techniczne

W każdym secie są dwie przerwy techniczne. Pierwsza, gdy jedna z drużyn zdobędzie 8. punkt, a druga po zdobyciu punktu 16. Wyjątkiem jest tie-break, w którym nie ma przerwy technicznej, ale po zdobyciu 8. punktu drużyny zmieniają się stronami. Każda przerwa techniczna trwa 30 sekund i jest przeznaczona na kosmetykę boiska. W niektórych rozgrywkach organizatorzy całkowicie rezygnują z takich przerw, aby zwiększyć płynność gry i skrócić czas trwania meczu. Z przerw zrezygnowano, np. na Igrzyskach Olimpijskich 2016 w Rio, a także w naszych rodzimych rozgrywkach – PlusLidze i Lidze Siatkówki Kobiet.

Przerwy na żądanie trenera

Oprócz przerw technicznych każdy zespół ma prawo do dwóch przerw na żądanie. Prośbę o taką przerwę sygnalizuje trener zespołu, a trwa ona 30 sekund. Trenerzy proszą o czas dla swojej drużyny z różnych powodów. Jednak zazwyczaj decydują się przerwać grę w ważnym momencie, np. pod koniec seta, aby udzielić zawodnikom wskazówek, jaką mają zagrać akcję czy w ilu zawodników skoczyć do bloku. Poza tym trenerzy często biorą przerwy w siatkówce, gdy ich zespół znajduje się w trudnej sytuacji. Taki czas ma nie tylko na celu podbudowanie zespołu i poprawienie taktyki, ale również wybicie z rytmu drużyny przeciwnej. Należy dodać, że w tie-breaku trener może poprosić tylko o jedną przerwę dla swojego zespołu.

przerwy w siatkówce
Drużyna siatkarek na przerwie. Obraz Keith Johnston z Pixabay

Przerwy między setami

Po zakończeniu każdego seta następuje przerwa, która trwa 3 minuty. Jest ona przeznaczona na zmianę stron boiska przez drużyny i wprowadzenie ustawienia zawodników do protokołu. W wielu rozgrywkach siatkarskich organizatorzy pozwalają na przedłużenie przerwy do 10 minut po drugim secie. Tak było m.in. w PlusLidze, ale od sezonu 2018/2019 zrezygnowano z tak długiej przerwy i wprowadzono 5-minutową przerwę po każdym secie.

Przerwy spowodowane zmianami

Podczas meczu siatkówki skład drużyny może się zmieniać. Trener może bowiem dokonać maksymalnie sześciu zmian w trakcie jednego seta. Należy jednak pamiętać, że gracz, który rozpoczynał mecz, może opuścić boisko tylko jeden raz. Oznacza to, że może wrócić do gry, ale tylko na miejsce, które zajmował przed opuszczeniem boiska. Do zmian nie wlicza się libero, dlatego wiele drużyn gra z dwoma zawodnikami na tej pozycji – jeden wchodzi do przyjęcia zagrywki, a drugi gra w obronie. O wszystkich przeprowadzonych zmianach decyduje trener. Jeszcze do niedawna zawodnik wchodzący na boisko, podnosił do góry tabliczkę z numerem gracza, którego zmieniał. Jednak, aby przerwy związane ze zmianami zawodników trwały krócej, zrezygnowano z tabliczek.

Wyjątkowe przerwy w siatkówce

W meczach siatkarskich zdarzają się również niespodziewane sytuacje, które wymuszą przerwy w grze. Należą do nich kontuzje. Jeśli jeden z zawodników nabawi się kontuzji w trakcie gry, sędzia musi natychmiast przerwać grę i zezwolić pomocy medycznej na wejście na boisko. W przypadku gdy zawodnik nie jest w stanie kontynuować gry, konieczne jest przeprowadzenie zmiany regulaminowej. Jeżeli jest to jednak niemożliwe, trener może dokonać zmiany „narzuconej”. Wtedy za kontuzjowanego do gry wchodzi dowolny zawodnik, który nie przebywał na boisku w momencie kontuzji.

przerwy w siatkówce
Występ cheerleaderek podczas przerwy między setami. Źródło: fivb.org

Przerwy w meczu siatkówki mogą być wywołane również zdarzeniami zewnętrznymi, np. gdy przez przypadek na boisku pojawi się druga piłka. W takiej sytuacji akcja musi zostać powtórzona. Niekiedy dłuższe przerwy spowodowane są problemami sędziów z rozstrzygnięciem spornej akcji, a także kłopotami technicznymi z oświetleniem na hali. Według regulaminu gry, mecz musi zostać rozegrany ponownie, jeśli jedna lub kilka przerw trwało dłużej niż 4 godziny.

Odwiedź nasz sklep siatkarski!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
Siatkarsko.pl