Informacje

Zmiany w zasadach gry w siatkówkę!

Nowe przepisy mają poprawić płynność gry

1 stycznia 2022 roku wejdą w życie zmiany w zasadach gry w siatkówkę, które zatwierdził 37. Światowy Kongres FIVB. Wprowadzone zmiany mają poprawić płynność i dynamikę gry, a co za tym idzie, uatrakcyjnić siatkarskie widowisko. Czego dotyczą? Sprawdzamy!

6 lutego 2020 roku odbyło się spotkanie delegatów kongresu FIVB, na którym przewodniczący Komisji Sędziowskiej FIVB i Przepisów Gry FIVB, Guillermo Paredes, przedstawił propozycje zmian w przepisach piłki siatkowej. Za wprowadzeniem zmian opowiedziało się 160 delegatów, 3 wyraziło sprzeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Zmiany w zasadach gry w siatkówkę

W przepisach gry nie ma wiele zmian, jednak będą mieć one wpływ na formę rozgrywania spotkań. Oto najważniejsze z nich:

Libero kapitanem drużyny

Zmianie uległ przepis nr 5, który zabraniał zawodnikowi libero być kapitanem drużyny. Jak argumentowała komisja, choć libero często wchodzi i schodzi z boiska, nie ma powodu, by nie mógł pełnić funkcji kapitana.

zmiany w zasadach gry w siatkówkę
Źródło: fivb.org

Zmiana zawodnika wykluczonego z gry, niezależnie od liczby dokonanych zmian

Kongres zatwierdził również zmianę przepisu nr 15.8, aby zespół, który wyczerpał już sześć zmian, nie został niekompletny z powodu wykluczenia lub dyskwalifikacji jednego z graczy. W związku z tym drużyna będzie mogła wprowadzić na boisko zmiennika w przypadku wykluczenia lub dyskwalifikacji jednego z zawodników, nawet jeśli wyczerpała już limit zmian.

Przerwy w grze

W światowych i oficjalnych rozgrywkach FIVB przerwy na żądanie trenera trwają 30 sekund. Według nowych przepisów czas przerwy można będzie zmienić, o ile FIVB zatwierdzi wniosek organizatora turnieju. Jednocześnie został usunięty przepis wprowadzający 60-sekundowe przerwy techniczne.

Obrona piłki w całej strefie nad stanowiskiem sekretarza zawodów

Modyfikacji uległ także przepis nr 9. Dzięki zmianom drużyna będzie mogła bronić piłkę w całej strefie nad stanowiskiem sekretarza zawodów, czyli również po stronie drużyny przeciwnej (wcześniej można było bronić piłkę do połowy stołu po stronie swojej drużyny). Ten przepis ma zapewnić jeszcze bardziej spektakularne akcje w obronie, umożliwiając zawodnikom przeskakiwanie przez stanowisko sekretarza.

zmiany w zasadach gry w siatkówkę
Źródło: fivb.org

Jednoczesny kontakt blokującego i atakującego po stronie siatki atakującego

Zmiany wprowadzono również w przepisie nr 14.6 – zarówno w siatkówce halowej, jak i plażowej. Według nowych zasad możliwy będzie jednoczesny kontakt z piłką zawodnika blokującego i atakującego po stronie siatki atakującego. Ma to poprawić płynności gry.

Sędzia challenge’owy i sędzia rezerwowy

W światowych i oficjalnych rozgrywkach FIVB w składzie sędziowskim muszą znaleźć się dodatkowo: sędzia od challenge’u oraz sędzia rezerwowy. Ten pierwszy będzie wykonywał swoje obowiązki w miejscu wyznaczonym przez delegata FIVB. Do jego zadań będzie należało m.in.: nadzorowanie challenge’u czy przekazywanie sędziemu pierwszemu, jaki błąd popełniła drużyna. Natomiast sędzia rezerwowy będzie mógł zastąpić sędziego drugiego, jeśli ten nie będzie mógł kontynuować pracy albo gdy zastąpi na stanowisku sędziego pierwszego. Poza tym sędzia rezerwowy będzie pomagał sędziemu drugiemu, m.in. w kontroli tabliczek zmian oraz tabletów (jeśli będą w użyciu) przed meczem i pomiędzy setami czy kontrolowaniu zawodników rezerwowych w strefie rozgrzewki i na ławce.

Zmiany w zasadach gry w siatkówkę zwykle wchodzą w życie po upływie trzech miesięcy od zatwierdzenia ich przez kongres. Jednak w związku z przesunięciem Igrzysk Olimpijskich w Tokio na rok 2021, nowe przepisy zaczną obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2022 roku.

Powyższa lista zawiera tylko najważniejsze zmiany w przepisach gry. Pełną listę można znaleźć na oficjalnej stronie FIVB.

Źródło: fivb.org

Odwiedź nasz sklep siatkarski!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź również
Close
Back to top button
Siatkarsko.pl