Siatkówka od A do ZWokół siatki

Żółta i czerwona kartka, czyli kary w siatkówce

Każde niewłaściwe zachowanie zawodników podlega karze

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Dyskusje z sędzią, opóźnianie gry, niekontrolowane wybuchy emocji, prowokowanie i obrażanie przeciwnika – to tylko niektóre sytuacje, w których sędzia ma prawo słownie upomnieć siatkarza, ukarać żółtą lub czerwoną kartką. W najgorszym przypadku arbiter może zdyskwalifikować zawodnika pokazując mu najpierw żółty, a następnie czerwony kartonik.

                     Źródło: fivb.org

Ostrzeżenie słowne

W siatkówce, jak w każdym sporcie, zdarzają się sytuacje niezgodne z zasadami fair play. Zawodnicy nie zgadzają się z decyzją sędziów i zaczynają okazywać swoje niezadowolenie lub nadmiernie okazują radość tuż pod nosem przeciwników… Za każde takie zachowanie, arbiter główny, ma prawo odpowiednio ukarać zawodnika. Jakie są zatem kary w siatkówce? Najłagodniejszą jest słowne ostrzeżenie. Sędzia może upomnieć zarówno zawodników, jak i trenera, a nawet sztab szkoleniowy drużyny. Upomnienie słowne można otrzymać za opóźnianie gry, dyskusje z sędziami, stosowanie obraźliwych słów, a także za okazywanie radości w kierunku rywali.

Niewłaściwe zachowania podlegające sankcjom

Według oficjalnych Przepisów gry w piłkę siatkową, niewłaściwe zachowanie klasyfikowane jest w trzech kategoriach: 1. Zachowanie grubiańskie: gesty lub słowa pogardliwe, sprzeczne z dobrymi manierami lub zasadami moralnymi. 2. Zachowanie obraźliwe: zniesławiające lub obraźliwe gesty lub słowa. 3. Agresja: atak fizyczny, agresja lub grożenie.

Żółta kartka

Gdy arbiter już raz upomniał danego siatkarza lub trenera, ale nie przyniosło to efektu, ma prawo ukarać go ponownie, ale tym razem żółtą kartką. Do 2013 roku, otrzymanie żółtej kartki było równoznaczne ze stratą punktu. Jednak teraz, jest to po prostu kolejne ostrzeżenie, które nie powoduje żadnych konsekwencji poza wpisaniem do protokołu meczowego.

Czerwona kartka

Kolejnym rodzajem kary w siatkówce jest czerwona kartka. Sędzia ma prawo wyciągnąć czerwony kartonik w przypadku, gdy drużyna została wcześniej ukarana żółtą kartką. Otrzymanie czerwonej kartki oznacza utratę punktu.

Wykluczenie z gry

Jeśli sędzia główny pokaże zawodnikowi jednocześnie żółtą i czerwoną kartkę, zostaje on wykluczony z gry do końca seta i musi przez ten czas przebywać w tzw. polu kar. Zgodnie z przepisami FIVB, karę wykluczenia może otrzymać także trener – w takim przypadku traci on prawo kierowania drużyną do końca seta i również musi się udać do pola kar.

Dyskwalifikacja

Zdecydowanie najsurowszą karą w piłce siatkowej jest dyskwalifikacja. Jest ona równoznaczna z otrzymaniem żółtej, a następnie czerwonej kartki. Zawodnik, który został zdyskwalifikowany musi opuścić boisko i nie może się na nim pojawić do końca spotkania. Zdyskwalifikowany może zostać również trener lub członek sztabu trenerskiego.

Kartka poza boiskiem?

Podczas Mistrzostw Świata 2014, które odbywały się w Polsce, czerwoną kartką został ukarany trener reprezentacji Brazylii – Bernardo Rezende. Brazylijczyk odmówił przyjścia na konferencję prasową po przegranym meczu z Polską 2:3.
Odwiedź nasz sklep siatkarski!

Powiązane artykuły

2 komentarzy

  1. A przed chwila trener Niemek w meczu z siatkarkami USA dostał czerwona kartkę ale nie zauważyłem by odszedł od boiska. Nadal stał przy linii i pyskował. Ktoś to wyjaśni ?

  2. ostatnio w meczu Developres-ŁKS była akcja z ukaraniem Micellego, który został wysłany na ławkę kar. Ale nawet komentatorzy nie wiedzieli czy może prowadzić dalej drużynę a on cały czas coś gadał i wstawał z krzesełka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
Siatkarsko.pl