Moim zdaniemWokół siatki

Dlaczego lubimy oglądać siatkówkę?

Siatkówka jest jednym z najpopularniejszych sportów na świecie

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Sport jest częścią życia wielu ludzi. Promuje zdrowy tryb życia, wyzwala pozytywną energię i kształtuje charaktery. Jedną z takich dyscyplin sportowych jest piłka siatkowa – obecnie bardzo popularna na całym świecie. Czy zastanawiacie się czasami, dlaczego lubimy oglądać siatkówkę?

Nie ma remisów

Siatkówka należy do tych sportów zespołowych, w których zawsze jakaś drużyna musi przegrać, żeby inna mogła wygrać. Inaczej mówiąc – nie ma remisów, które często są frustrujące nie tylko dla zawodników, ale i kibiców.

                                               Źródło: fivb.org

Brak ograniczeń czasowych

W przeciwieństwie do takich dyscyplin jak: piłka nożna, piłka ręczna, koszykówka czy hokej, w siatkówce nie gra się na czas. Mecz siatkówki może trwać jedną, dwie, a nawet trzy godziny. Wszystko zależy od wyników i długości setów oraz intensywności rozgrywanych akcji.

Sport bezkontaktowy

Wielu z nas nie lubi oglądać widowiska sportowego, które cały czas przerywane jest brutalnymi zagraniami lub kontuzjami zawodników. Przez to mecz się przeciąga i traci na atrakcyjności. Dzięki temu, że siatkówka jest dyscypliną bezkontaktową, kontuzje przytrafiają się graczom sporadycznie i dużo łatwiej jest uniknąć poważnych obrażeń. Oczywiście, zdarzają się przypadkowe uderzenia łokciem, upadki lub zderzenia pod siatką, ale nie wpływa to znacząco na przerwy w grze i atrakcyjność samego widowiska.

Gra zespołowa

W piłce siatkowej gra opiera się na pracy zespołowej, dlatego wszyscy zawodnicy muszą ze sobą współpracować, aby zdobyć punkt – libero przyjmuje zagrywkę, rozgrywający wystawia piłkę, a atakujący wykonuje atak. Żadna akcja nie może być rozegrana przy udziale tylko jednego gracza. Utrzymanie piłki w powietrzu jest trudne i wymaga zaangażowania wszystkich zawodników znajdujących się na boisku. Jak powiedział kiedyś Krzysztof Ignaczak – „siatkówka to takie puzzle, w których każdy element musi do siebie pasować”.

Atrakcyjne mecze

Siatkówka nie jest nudnym sportem, wręcz przeciwnie – jest zabawna i zaskakująca, ponieważ nigdy nie wiadomo co się wydarzy na boisku. Akcje następują bezpośrednio po sobie, rozgrywane są z minuty na minutę i każdy zawodnik musi być gotowy, aby wziąć w nich udział. Siatkarskie pojedynki pełne są efektownych ataków i niesamowitych obron, które można oglądać bez końca.

Odpowiedzią na pytanie, dlaczego lubimy oglądać siatkówkę, mogą być już słynne słowa byłego polskiego siatkarza Zdzisława Ambroziaka – „siatkówka jest bowiem sportem wyjątkowym”.

Powiązane artykuły

Back to top button
Siatkarsko.pl