Siatkówka od A do ZWokół siatki

Mistrzostwa Europy w siatkówce – daty i wydarzenia

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Mistrzostwa Europy to najważniejsza siatkarska impreza rozgrywana na Starym Kontynencie. Turnieje organizowane są zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn i odbywają się cyklicznie co 2 lata. W tabeli medalowej na pierwszym miejscu nieustannie znajdują się siatkarze i siatkarki ZSRR.

  • 1948 r. – Rozegrano pierwszą edycję Mistrzostw Europy w piłce siatkowej mężczyzn. Turniej odbył się we Włoszech, a złoto zdobyli siatkarze z Czechosłowacji. Drugie miejsce zajęli Francuzi, natomiast brąz wywalczyli gospodarze.
  • 1949 r. – Rozegrano pierwszy turniej Mistrzostw Europy w piłce siatkowej kobiet. Na najwyższym stopniu podium stanęły siatkarki ZSRR. Drugie miejsce zajęła reprezentacja Czechosłowacji, a trzecie Polska.
  • 1950 r. – Polscy siatkarze po raz pierwszy wzięli udział w Mistrzostwach Europy. Turniej rozgrywany był w Bułgarii, a Polska zajęła szóste miejsce. Z kolei polskie siatkarki w tym roku po raz pierwszy wywalczyły srebrny medal.
  • 1975 r. – Od tego roku Mistrzostwa Europy rozgrywane są cyklicznie co 2 lata. Na turnieju odbywającym się w Jugosławii polscy siatkarze po raz pierwszy zdobyli srebrny medal.
  • 2003 r. – Na Mistrzostwach Europy kobiet rozgrywanych w Turcji, Polki zdobyły złoty medal. Najlepszą punktującą turnieju została wybrana Małgorzata Glinka, a Magdalena Śliwa została uznana za najlepszą rozgrywającą.
  • 2005 r. – Polki powtórzyły sukces sprzed 2 lat i ponownie sięgnęły po złoto. Turniej odbył się w Chorwacji, a MVP została wybrana Dorota Świeniewicz.
  • 2009 r. – Polscy siatkarze po raz pierwszy w historii wywalczyli złoty medal na Mistrzostwach Europy. Turniej rozgrywany był w Turcji, a Piotr Gruszka został wybrany MVP. Z kolei Paweł Zagumny otrzymał nagrodę dla najlepszego rozgrywającego.
  • 2017 r. – Mistrzostwa Europy mężczyzn odbędą się w Polsce, a kobiet w Gruzji i Azerbejdżanie.

W klasyfikacji medalowej Mistrzostw Europy Polacy zajmują 4. miejsce z ośmioma medalami na koncie (1 złoty, 5 srebrnych, 2 brązowe). Z kolei polskie siatkarki znajdują się na 3. miejscu w tabeli i mają na koncie 11 medali (2 złote, 4 srebrne, 5 brązowych).

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
Siatkarsko.pl