Siatkówka od A do ZWokół siatki

Mistrzostwa Europy w siatkówce – daty i wydarzenia

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdki (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Mistrzostwa Europy to najważniejsza siatkarska impreza rozgrywana na Starym Kontynencie. Turnieje organizowane są zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn i odbywają się cyklicznie co 2 lata. W tabeli medalowej na pierwszym miejscu nieustannie znajdują się siatkarze i siatkarki ZSRR.

  • 1948 r. – Rozegrano pierwszą edycję Mistrzostw Europy w piłce siatkowej mężczyzn. Turniej odbył się we Włoszech, a złoto zdobyli siatkarze z Czechosłowacji. Drugie miejsce zajęli Francuzi, natomiast brąz wywalczyli gospodarze.
  • 1949 r. – Rozegrano pierwszy turniej Mistrzostw Europy w piłce siatkowej kobiet. Na najwyższym stopniu podium stanęły siatkarki ZSRR. Drugie miejsce zajęła reprezentacja Czechosłowacji, a trzecie Polska.
  • 1950 r. – Polscy siatkarze po raz pierwszy wzięli udział w Mistrzostwach Europy. Turniej rozgrywany był w Bułgarii, a Polska zajęła szóste miejsce. Z kolei polskie siatkarki w tym roku po raz pierwszy wywalczyły srebrny medal.
  • 1975 r. – Od tego roku Mistrzostwa Europy rozgrywane są cyklicznie co 2 lata. Na turnieju odbywającym się w Jugosławii polscy siatkarze po raz pierwszy zdobyli srebrny medal.
  • 2003 r. – Na Mistrzostwach Europy kobiet rozgrywanych w Turcji, Polki zdobyły złoty medal. Najlepszą punktującą turnieju została wybrana Małgorzata Glinka, a Magdalena Śliwa została uznana za najlepszą rozgrywającą.
  • 2005 r. – Polki powtórzyły sukces sprzed 2 lat i ponownie sięgnęły po złoto. Turniej odbył się w Chorwacji, a MVP została wybrana Dorota Świeniewicz.
  • 2009 r. – Polscy siatkarze po raz pierwszy w historii wywalczyli złoty medal na Mistrzostwach Europy. Turniej rozgrywany był w Turcji, a Piotr Gruszka został wybrany MVP. Z kolei Paweł Zagumny otrzymał nagrodę dla najlepszego rozgrywającego.
  • 2017 r. – Mistrzostwa Europy mężczyzn odbędą się w Polsce, a kobiet w Gruzji i Azerbejdżanie.

W klasyfikacji medalowej Mistrzostw Europy Polacy zajmują 4. miejsce z ośmioma medalami na koncie (1 złoty, 5 srebrnych, 2 brązowe). Z kolei polskie siatkarki znajdują się na 3. miejscu w tabeli i mają na koncie 11 medali (2 złote, 4 srebrne, 5 brązowych).

Liczba komentarzy: 2
Tagi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
Close
Inline
Inline