CiekawostkiWokół siatki

FAQ, czyli o co pytamy w siatkówce

Najczęstsze pytania w siatkówce związane są z zasadami gry

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapalonym kibicom siatkówki nie trzeba tłumaczyć zasad gry, wyjaśniać zagrań ani rodzaju błędów, jakie popełnili zawodnicy. Natomiast mniej wtajemniczone osoby, często zadają różne pytania podczas oglądania meczów siatkarskich. Warto jednak pytać, aby dowiedzieć się jak najwięcej o przepisach i zasadach gry. Oto 6 odpowiedzi na często zadawane pytania w siatkówce.

Którzy to nasi?

To chyba najpopularniejsze pytanie, jakie można usłyszeć – i to nie tylko w meczach siatkarskich. Jeśli w meczu występuje reprezentacja Polski, to nie trudno się domyślić, że są to zawodnicy w biało-czerwonych koszulkach. Jednak nasi siatkarze i siatkarki występują również w strojach granatowych, które mogą wprowadzać w błąd niektórych kibiców.

                            Źródło: fivb.org

Dlaczego ten zawodnik gra w innej koszulce?

To również jest jedno z najczęściej zadawanych pytań związanych z siatkówką i dotyczy zawodnika występującego na pozycji libero. Nosi on strój w innym kolorze, aby odróżniał się od reszty zawodników. Libero pełni bowiem jedynie funkcje defensywne – nie zagrywa, nie atakuje ani nie blokuje.

Dlaczego ten jeden siatkarz jest taki niski?

Z pewnością niejednokrotnie słyszeliśmy to pytanie, które dotyczy oczywiście libero. W tym momencie trzeba wyjaśnić, że libero wcale nie jest niski – wielu zawodników ma powyżej 180 cm wzrostu, czyli więcej niż przeciętny mężczyzna w Polsce. Dlatego należy zaznaczyć, że libero jest niski, ale w porównaniu z innymi siatkarzami, którzy charakteryzują się dwumetrowym wzrostem. Zawodnicy o niższym wzroście zazwyczaj są zwinniejsi, sprawniejsi i szybsi, dzięki czemu dobrze sobie radzą w grze defensywnej.

Czym jest tie-break?

Każdy mecz siatkarski kończy się, gdy jedna z drużyn wygra trzy sety. Jeśli po rozegraniu czterech partii jest remis 2-2, wtedy zostaje rozegrany tie-break. Jest to rodzaj dogrywki, która ma rozstrzygnąć o losach pojedynku. Tie-break jest najkrótszym setem, ponieważ jest rozgrywany do 15. punktów, ale tak jak w innych partiach – w tie-breaku musi być zachowana dwupunktowa przewaga.

Co się dzieje, jak piłka uderzy w linię?

W takim przypadku punkt przyznaje się drużynie, która wyprowadziła akcję. Linie boczne i końcowe wyznaczają pole gry i znajdują się wewnątrz wymiarów boiska. Oznacza to, że każde uderzenie piłki w linię, jest uderzeniem w boisko.

Dlaczego sędzia przerwał grę?

Sędziowie przerywają akcję, gdy dopatrzą się błędu jednej z drużyn. Może to być błąd ustawienia, rotacji, dotknięcia siatki, nadepnięcia linii lub odbicia piłki. Jednak, sędziowie mogą przerwać akcję również w innych sytuacjach, np. gdy zawodnik leży na boisku, ponieważ doznał kontuzji albo gdy zobaczą drugą piłkę znajdującą się w pobliżu boiska.

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

  1. „Dlaczego ten jeden siatkarz jest taki niski?” – to jest takie prawdziwe… 😀 zawsze się znajdzie ktoś kto o to zapyta 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
Siatkarsko.pl