Siatkówka od A do ZWokół siatki

Jakie wymiary ma boisko do siatkówki?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 głosów, średnia: 4,00 z 5)
Loading...

Zgodnie z przepisami gry w piłkę siatkową „pole gry składa się  z boiska do gry i wolnej strefy”. Boisko powinno być prostokątne i symetryczne, otoczone z każdej strony wolną strefą.

Boisko do siatkówki – wymiary i powierzchnia

Boisko jest prostokątem o wymiarach 18 x 9 m. Z każdej strony otoczone jest wolną strefą, której szerokość wynosi co najmniej 3 m. Równie ważna jest wolna przestrzeń nad polem gry, której wysokość powinna wynosić co najmniej 7 m od podłoża. Z kolei powierzchnia boiska powinna być płaska, pozioma i jednolita. W oficjalnych zawodach FIVB dozwolona jest tylko drewniana lub syntetyczna powierzchnia. Oprócz tego w światowych i oficjalnych zawodach FIVB wymagane jest, aby boisko i wolna strefa różniły się kolorami.

Boisko do siatkówki, wymiary boisko z bokumniejsze
Pobierz pełny rozmiar rzutu z góry w pdf Pobierz pełny rozmiar rzutu z boku w pdf

Jaka temperatura powinna panować w hali?

Temperatura nie może być niższa niż 10°C. Natomiast w oficjalnych i światowych zawodach FIVB temperatura nie może być niższa niż 16°C i wyższa niż 25°C.

Linie boiska

Wszystkie linie mają szerokość 5 cm i muszą być w jasnym kolorze, odróżniającym się od koloru boiska – w oficjalnych zawodach FIVB wymagane jest, aby linie były w kolorze białym. Na boisku do siatkówki znajdują się:

  • dwie linie boczne,
  • dwie linie końcowe,
  • linia środkowa oraz
  • dwie linie ataku.

Linie boczne i końcowe wyznaczają pole gry i są rysowane lnie_boiskawewnątrz wymiarów boiska. Linia środkowa dzieli boisko na dwa równe pola – każde o wymiarach 9 x 9 m, a jej cała szerokość należy po równo do obu części boiska. Natomiast linia ataku narysowana jest po obu stronach boiska. Dalsza krawędź linii ataku jest wykreślona 3 m od linii środkowej boiska. W oficjalnych i światowych rozgrywkach FIVB linia ataku przedłużona jest z obu stron za liniami bocznymi linią przerywaną. Ta linia składa się z 5 jednakowych odcinków oddalonych od siebie o 20 cm – każdy odcinek ma 15 cm długości i 5 cm szerokości.linie_przerywane W ten sposób odcinki tworzą linię przerywaną o łącznej długości 1,75 m. Ponadto od linii ataku do linii końcowej boiska (równolegle do linii bocznej) rozciąga się tzw. „linia trenerska”. Składa się ona z takich samych odcinków, co linia przerywana i wyznacza obszar, w którym może poruszać się trener.

 

Siatka, antenki i słupki

Siatka zawieszona jest pionowo nad linią środkową boiska. Jej szerokość wynosi 1 m, a długość od 9,5 – 10 m. Siatka wykonana jest w formie kwadratowych czarnych oczek o boku 10 cm i obszyta taśmą o szerokości 7 cm na górze oraz 5 cm na dole.Słupki, antenki boiska do siatkówki W oficjalnych i światowych zawodach FIVB siatka może być modyfikowana, w celu ułatwienia reklamy zgodnie z umowami handlowymi. Na siatce pionowo przymocowane są białe taśmy (dokładnie nad każdą linią boczną), które mają 1 m długości i 5 cm szerokości. Przed rozpoczęciem meczu sędziowie muszą zmierzyć wysokość siatki za pomocą specjalnego przymiaru – pierwszy pomiar wykonują na środku boiska. Muszą również sprawdzić czy oczka siatki nie są rozerwane. Wysokość zawieszenia siatki zależna jest od płci i kategorii wiekowych:

  • KOBIETY

Seniorki, juniorki i kadetki – 2,24 m

Młodziczki – 2,15 m

  • MĘŻCZYŹNI

Seniorzy, juniorzy i kadeci – 2,43 m

Młodzicy – 2,35 m

Po obu stronach, na zewnętrznej krawędzi taśmy bocznej przymocowane są antenki o długości 1,80 m i średnicy 10 mm. Antenki wykonane są z włókna szklanego lub podobnego materiału i pomalowane w biało-czerwone pasy o szerokości 10 cm. Górna część antenki wystaje 80 cm ponad siatkę. Za liniami bocznymi, w odległości 0,50 - 1 m umieszczone są słupki podtrzymujące siatkę. Mają one 2,55 m wysokości i powinny umożliwiać regulację. Do jednego słupka przymocowane jest stanowisko sędziowskie, na którym stoi sędzia pierwszy. Zarówno słupki, jak i stanowisko sędziego, powinny być odpowiednio zabezpieczone, aby nie stwarzały zagrożenia dla zawodników.

podest sędziegoobicia słupkówboisko siatkarskie

 

 

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Betsafe stało się niezawodnym kasynem internetowym w Polsce. Spójrz na pełną recenzję Betsafe kasyno. Otrzymaj również bonus od depozytu przy rejestracji i graj za gotówkę.

Back to top button
Siatkarsko.pl