Siatkówka od A do ZWokół siatki

Jakie wymiary ma boisko do siatkówki?

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdki (9 głosów, średnia: 4,56 z 5)
Loading...

Zgodnie z przepisami gry w piłkę siatkową „pole gry składa się  z boiska do gry i wolnej strefy”. Boisko powinno być prostokątne i symetryczne, otoczone z każdej strony wolną strefą.

Boisko do siatkówki – wymiary i powierzchnia

Boisko jest prostokątem o wymiarach 18 x 9 m. Z każdej strony otoczone jest wolną strefą, której szerokość wynosi co najmniej 3 m. Równie ważna jest wolna przestrzeń nad polem gry, której wysokość powinna wynosić co najmniej 7 m od podłoża. Z kolei powierzchnia boiska powinna być płaska, pozioma i jednolita. W oficjalnych zawodach FIVB dozwolona jest tylko drewniana lub syntetyczna powierzchnia. Oprócz tego w światowych i oficjalnych zawodach FIVB wymagane jest, aby boisko i wolna strefa różniły się kolorami.

Boisko do siatkówki, wymiaryboisko z bokumniejsze
Pobierz pełny rozmiar rzutu z góry w pdfPobierz pełny rozmiar rzutu z boku w pdf

Jaka temperatura powinna panować w hali?

Temperatura nie może być niższa niż 10°C. Natomiast w oficjalnych i światowych zawodach FIVB temperatura nie może być niższa niż 16°C i wyższa niż 25°C.

Linie boiska

Wszystkie linie mają szerokość 5 cm i muszą być w jasnym kolorze, odróżniającym się od koloru boiska – w oficjalnych zawodach FIVB wymagane jest, aby linie były w kolorze białym. Na boisku do siatkówki znajdują się:

  • dwie linie boczne,
  • dwie linie końcowe,
  • linia środkowa oraz
  • dwie linie ataku.

Linie boczne i końcowe wyznaczają pole gry i są rysowane lnie_boiskawewnątrz wymiarów boiska. Linia środkowa dzieli boisko na dwa równe pola – każde o wymiarach 9 x 9 m, a jej cała szerokość należy po równo do obu części boiska. Natomiast linia ataku narysowana jest po obu stronach boiska. Dalsza krawędź linii ataku jest wykreślona 3 m od linii środkowej boiska. W oficjalnych i światowych rozgrywkach FIVB linia ataku przedłużona jest z obu stron za liniami bocznymi linią przerywaną. Ta linia składa się z 5 jednakowych odcinków oddalonych od siebie o 20 cm – każdy odcinek ma 15 cm długości i 5 cm szerokości.linie_przerywane W ten sposób odcinki tworzą linię przerywaną o łącznej długości 1,75 m. Ponadto od linii ataku do linii końcowej boiska (równolegle do linii bocznej) rozciąga się tzw. „linia trenerska”. Składa się ona z takich samych odcinków, co linia przerywana i wyznacza obszar, w którym może poruszać się trener.

 

Siatka, antenki i słupki

Siatka zawieszona jest pionowo nad linią środkową boiska. Jej szerokość wynosi 1 m, a długość od 9,5 – 10 m. Siatka wykonana jest w formie kwadratowych czarnych oczek o boku 10 cm i obszyta taśmą o szerokości 7 cm na górze oraz 5 cm na dole.Słupki, antenki boiska do siatkówki W oficjalnych i światowych zawodach FIVB siatka może być modyfikowana, w celu ułatwienia reklamy zgodnie z umowami handlowymi. Na siatce pionowo przymocowane są białe taśmy (dokładnie nad każdą linią boczną), które mają 1 m długości i 5 cm szerokości. Przed rozpoczęciem meczu sędziowie muszą zmierzyć wysokość siatki za pomocą specjalnego przymiaru – pierwszy pomiar wykonują na środku boiska. Muszą również sprawdzić czy oczka siatki nie są rozerwane. Wysokość zawieszenia siatki zależna jest od płci i kategorii wiekowych:

  • KOBIETY

Seniorki, juniorki i kadetki – 2,24 m

Młodziczki – 2,15 m

  • MĘŻCZYŹNI

Seniorzy, juniorzy i kadeci – 2,43 m

Młodzicy – 2,35 m

Po obu stronach, na zewnętrznej krawędzi taśmy bocznej przymocowane są antenki o długości 1,80 m i średnicy 10 mm. Antenki wykonane są z włókna szklanego lub podobnego materiału i pomalowane w biało-czerwone pasy o szerokości 10 cm. Górna część antenki wystaje 80 cm ponad siatkę. Za liniami bocznymi, w odległości 0,50 - 1 m umieszczone są słupki podtrzymujące siatkę. Mają one 2,55 m wysokości i powinny umożliwiać regulację. Do jednego słupka przymocowane jest stanowisko sędziowskie, na którym stoi sędzia pierwszy. Zarówno słupki, jak i stanowisko sędziego, powinny być odpowiednio zabezpieczone, aby nie stwarzały zagrożenia dla zawodników.

podest sędziegoobicia słupkówboisko siatkarskie

 

 

Liczba komentarzy: 2
Tagi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
Close
Close