Siatkówka od A do ZWokół siatki

Zagrywka w siatkówce – klucz do sukcesu

Jakie są rodzaje zagrywki w siatkówce?

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdki (17 głosów, średnia: 4,24 z 5)
Loading...

Zagrywka jest jednym z najważniejszych zagrań w piłce siatkowej – od niej rozpoczyna się każdy mecz, set i akcja. Jest to nieprzewidywalny element, który może całkowicie odmienić losy meczu.

                   Źródło: fivb.org

Czym jest zagrywka w siatkówce?

Zagrywka, zwana inaczej serwisem lub serwem, jest to wprowadzenie piłki do gry, mające na celu zdobycie punktu lub utrudnienie przyjęcia piłki rywalom. Jeśli piłka po serwisie wpadnie w boisko przeciwnika, mamy do czynienia z asem serwisowym. Serwis to jedyny element, który każdy zawodnik wykonuje samodzielnie, bez pomocy kolegów z drużyny.

Zagrywka w siatkówce wykonywana jest zza linii końcowej boiska, a zgodę na jej wykonanie musi dać sędzia. Każdy zawodnik ma 8 sekund – liczonych od gwizdka sędziego – na wykonanie swojej zagrywki. O tym, kto rozpocznie mecz zagrywką, decyduje losowanie. Jeśli pierwszego seta rozpoczynała drużyna A, to w drugim będzie to zespół B i na zmianę. W czasie gry, serwis wykonuje drużyna, która zdobyła ostatni punkt.

Skuteczna zagrywka może odmienić losy meczu

Doskonałym przykładem może być mecz pomiędzy Asseco Resovią Rzeszów a Jastrzębskim Węglem z sezonu ligowego 2014/2015. W tie-breaku, ekipa z Jastrzębia prowadziła aż 6:0. Rzeszowianie zdobyli pierwsze oczko ustawiając punktowy blok. W tym momencie w polu serwisowym pojawił się przyjmujący Resovii – Nikolay Penchev, który posyłał prawdziwe bomby na stronę przeciwnika. Dzięki jego mocnym serwisowym, poprawiła się gra Resovii, która zdobyła osiem punktów z rzędu i objęła prowadzenie.

Zagrywka dolna

Zagrywka sposobem dolnym to najłatwiejszy sposób na wprowadzenie piłki do gry. Zawodnik wykonuje zamach ręką do tyłu, a następnie ruchem wahadłowym uderza w piłkę. Tak uderzona piłka leci na drugą stronę siatki dużym łukiem i z niewielką prędkością. Ten typ serwisu nie jest już stosowany przez profesjonalnych graczy.

Zagrywka boczna

Jak łatwo się domyślić, przy takiej zagrywce zawodnik ustawia się bokiem do boiska, a w momencie uderzenia piłki, wykonuje skręt tułowia.

Zagrywka górna

                              Źródło: fivb.org

Jest to najpopularniejsza zagrywka w siatkówce. Zawodnik staje przodem do boiska. Ręka, którą będzie uderzał w piłkę, jest zgięta i znajduje się za głową. Natomiast piłkę trzyma w drugiej ręce, wyciągniętej przed sobą. Zawodnik podrzuca piłkę do góry i uderza ją, gdy ta znajduje się w najwyższym punkcie.

Zagrywka z wyskoku

Serwis sposobem górnym może być również wykonany z wyskoku. Dzięki zagraniu z wyskoku, zawodnik może bardzo mocno uderzyć piłkę. Zazwyczaj po takim serwisie, piłka osiąga prędkość powyżej 100 km/h. Zagrywka z wyskoku jest jedną z najczęściej stosowanych w siatkówce.

Jaki jest rekord prędkości zagrywki?

Nieoficjalny rekord należy do Mateja Kazijskiego, który posłał piłkę na drugą stronę boiska z prędkością 132 km/h. Pomiar został wykonany podczas meczu finałowego Pucharu Włoch w 2013 roku. Jednym z najmocniej serwujących siatkarzy jest również Gyorgy Grozer. Jego rekord prędkości wynosi 131 km/h.

Zagrywka float

Float lub tak zwana „brazylijka”, należy do jednego z najpopularniejszych zagrań w piłce siatkowej. Jest to znacznie słabsza zagrywka niż ta wykonana z wyskoku – zazwyczaj osiąga prędkość od 50 do 70 km/h. Jest ona bardzo trudna do przyjęcia, ponieważ trudno jest przewidzieć jej tor lotu. Ten rodzaj zagrywki został po raz pierwszy wykonany przez Brazylijczyków, stąd jej nazwa.

Skrót

Jest to specjalny rodzaj zagrywki, ponieważ może być wykonany zarówno z wyskoku, jak i z zagrywki typu float. Skrót spada zaraz za siatkę, a jego zadaniem jest zaskoczenie rywali albo wyłączenie z ataku zawodnika, który taką zagrywkę przyjmie.

Liczba komentarzy: 2

Powiązane artykuły

4 komentarzy

  1. Podobnie jak w tenisie :P, serwis potrafił zadecydować o wygranej, szczególnie, że w tenisie w przypadku błędu podczas pierwszego serwisu ma się drugi. Za pierwszym razem zawodnicy często dużo ryzykują próbując wbić asa – czyli tak mocną i podkręconą piłkę, żeby przeciwnik nie był w stanie jej w ogóle dotknąć 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
Siatkarsko.pl