Siatkówka od A do Z

Atak w siatkówce – zbicie, plas czy kiwka?

Atak to element, który przynosi drużynie najwięcej punktów

Atak w siatkówce jest najważniejszą formą zdobywania punktów. Odpowiedzialność za wykonywanie skutecznych ataków spoczywa głównie na barkach atakującego, który otrzymuje zdecydowanie najwięcej piłek w meczu. Punkty w ataku zdobywają również przyjmujący i środkowi, a czasami nawet rozgrywający – choć zdarza się to sporadycznie.

Na czym polega atak w siatkówce?

Atak siatkarski to przebicie piłki jedną ręką na stronę przeciwnika. Zgodnie z przepisami gry w piłkę siatkową „każde zagranie, w wyniku, którego piłka kierowana jest na stronę przeciwnika – z wyjątkiem zagrywki i bloku – jest atakiem”. Celem ataku jest oczywiście zdobycie punktu dla swojej drużyny, ale również utrudnienie obrony przeciwnikom. Atak uznaje się za spełniony, gdy piłka przekroczy pionową płaszczyznę siatki lub gdy zostanie dotknięta przez przeciwnika.

Atak w siatkówce można podzielić na cztery etapy. Najpierw następuje kontakt wzrokowy zawodnika z piłką, czyli obserwowanie piłki przechodzącej ze strony przeciwnika. Później zawodnik wykonuje rozbieg, aby zbliżyć się do miejsca, z którego wykona wyskok. Następnie wyskakuje i uderza piłkę całą dłonią.

Atak w siatkówce – rodzaje

W piłce siatkowej wyróżniamy kilka rodzajów ataków:

atak w siatkówce
                                    Źródło: fivb.org
  • Zbicie piłki, tzw. sposobem tenisowym – polega na silnym uderzeniu piłki nad siatką, tak, aby wpadła w pole przeciwnika. Jest to skuteczne i efektowne zagranie. Podczas wykonywania takiego ataku ciało zawodnika układa się w łuk.
  • Plas – polega na uderzeniu piłki w najsłabiej pilnowane przez rywali miejsce. Piłkę kieruje się z niedużą siłą, co często zaskakuje zawodników w obronie. Plas często stosuje się, gdy nie ma możliwości wykonania dynamicznego zbicia.
  • Kiwka (kiwnięcie) – to forma ataku zbliżona do plasu. Natomiast różni się od niego tym, że piłki nie uderza się mocno, tylko delikatnie przebija ponad siatkę. Zawodnicy często przed wykonaniem kiwnięcia, markują mocny atak, co dezorientuje przeciwników co do formy ataku i miejsca upadku piłki. Należy jednak pamiętać, że odbicie musi być czyste – podczas kiwnięcia piłka nie może zostać złapana ani rzucona.
  • Obicie o blok – gdy zawodnik atakujący wie, że zostanie zablokowany, stara się uderzyć piłkę o blok przeciwnika, by wyleciała na aut.

Jakie błędy można popełnić w ataku?

Podczas wykonywania ataków, zawodnikom mogą się przytrafić błędy, które skutkują utratą punktu. Nie chodzi tylko o posłanie piłki w aut, uderzenie piłki w blok przeciwnika czy w antenkę. Jeśli zawodnik znajduje się w drugiej linii, podczas wykonywania ataku nie może przekroczyć linii trzeciego metra – nawet delikatne nadepnięcie na linię jest błędem. Poza tym sędzia może odgwizdać błąd, jeśli uzna, że zawodnik miał zbyt długi kontakt z piłką, np. podczas wykonywania kiwki. Zawodnikom zdarzają się także błędy dotknięcia siatki. Należy również pamiętać, że żaden z zawodników nie może wykonać spełnionego ataku, uderzając piłkę po zagrywce przeciwnika, gdy ta znajduje się nad strefą ataku powyżej górnej siatki.

Odwiedź nasz sklep siatkarski!

Powiązane artykuły

2 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
Siatkarsko.pl