Siatkówka od A do Z

Siatkówka na śniegu – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Zasady gry zbliżone są do siatkówki plażowej

Jesteś miłośnikiem siatkówki plażowej? Jeśli tak, sezon jesienno-zimowy musi być dla Ciebie prawdziwą udręką. Na szczęście znamy rozwiązanie tego problemu – wcale nie musisz wyjeżdżać do ciepłych krajów, aby pograć na piasku. Równie dobrze możesz dostosować się do warunków klimatycznych i zagrać w siatkówkę na śniegu, czyli tzw. snow volleyball.

Początki siatkówki na śniegu

Siatkówka na śniegu zaistniała w 2008 roku w austriackim mieście Wagrein. Za jej pomysłodawcę uważa się Martina Kaswurma, który w zimie utworzył boisko do gry przed swoją restauracją. Sport ten szybko zyskał dużą popularność wśród publiczności, dzięki czemu w 2011 roku został uznany za oficjalną dyscyplinę przez Austriacką Federację Siatkówki. Rok później odbył się pierwszy turniej Snow Volleyball Tour, którego gospodarzami byli: Austria, Szwajcaria, Niemcy, Włochy i Czechy.

W październiku 2015 roku Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej (CEV) zaakceptowała dyscyplinę i rok później zorganizowała pierwszą edycję cyklu CEV Snow Volleyball European Tour. Docelowo federacja planuje wprowadzić siatkówkę na śniegu do programu Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Pierwsza wielka demonstracja dyscypliny miała miejsce podczas igrzysk w Pyeongchangu w 2018 roku. Wzięli w niej udział znani siatkarze i siatkarki, m.in. Giba, Vladimir Grbić, Kim Yeon-Koung czy Chen Xue.

snow volleyball
                                       Źródło: fivb.org

Siatkówka na śniegu – jakie są zasady gry?

Jeśli chodzi o zasady gry, to niewiele różnią się od reguł popularnej plażówki. Według oficjalnych przepisów FIVB na lata 2018-2020, jedna drużyna składa się z trzech siatkarzy i jednego zawodnika zmieniającego. W każdym secie, zespół może przeprowadzić maksymalnie dwie zmiany. Aby wygrać cały mecz, należy zwyciężyć w dwóch setach. Wszystkie sety są rozgrywane do 15 punktów, z minimalną przewagą dwóch punktów.

Boisko do siatkówki na śniegu ma 16 metrów długości i 8 metrów szerokości. Jak sama nazwa wskazuje, podłożem do gry jest śnieg, którego warstwa powinna mieć co najmniej 30 cm głębokości. Natomiast siatka znajduje się na wysokości 2,43 m dla mężczyzn i 2,24 m w przypadku kobiet.

Czy zawodnicy noszą specjalne ubrania?

Zawodnicy jednej drużyny muszą nosić stroje wykonane w tym samym stylu i kolorze. Są to dopasowane koszulki z krótkim lub długim rękawem oraz długie, obcisłe spodnie. Koszulki muszą być ponumerowane od 1 do 4, a napis musi być wykonany w kolorze kontrastującym z koszulką zawodnika. Gracze mogą również nosić bieliznę termiczną, rękawiczki i nakrycia głowy. Dozwolone są nawet okulary i zegarki, ale tylko na własne ryzyko. Choć do siatkówki na śniegu nie stworzono jeszcze specjalnego obuwia, profesjonalni gracze powszechnie używają butów piłkarskich, ponieważ mają one dobrą przyczepność na śniegu.

Odwiedź nasz sklep siatkarski!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
Siatkarsko.pl