Siatkówka od A do Z

Jakie wymiary ma boisko do siatkówki plażowej?

Przydatne informacje do budowy boiska

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 głosów, średnia: 4,00 z 5)
Loading...

Siatkówka plażowa jest jednym z najpopularniejszych sportów rekreacyjnych na świecie. Choć jest bardzo podobna do siatkówki halowej, różni się od niej pod niektórymi względami, m.in.: ilością zawodników, krótszymi setami, a także strukturą i wymiarami boiska.

Boisko do siatkówki plażowej – wymiary i podłoże

Zgodnie z przepisami gry w siatkówkę plażową, boisko jest prostokątem o wymiarach 16 x 8 m. Z każdej strony otoczone jest tzw. wolną strefą, której szerokość musi wynosić co najmniej 3 m. Jest to obszar, który umożliwia zawodnikom wykonanie zagrywki albo obronę piłki. Z kolei nad boiskiem musi znajdować się wolna przestrzeń (bez jakichkolwiek przeszkód) do wysokości minimum 7 m od podłoża. W oficjalnych rozgrywkach FIVB, wolna strefa musi mieć nieco większe wymiary – przynajmniej 5 m od linii i 12,5 m od podłoża.

Pobierz pełny rozmiar rzutu z przodu Pobierz pełny rozmiar rzutu z góry

Jak sama nazwa wskazuje, podłożem do gry w siatkówkę plażową jest piasek. Musi być on drobnoziarnisty i pozbawiony wszelkiego rodzaju kamieni, muszelek oraz innych drobnych przedmiotów, które mogłyby spowodować kontuzję zawodników. Należy dodać, że warstwa sypkiego piasku powinna mieć co najmniej 40 cm głębokości.

Jak powinno być oświetlone boisko podczas turniejów FIVB?

Podczas turniejów FIVB rozgrywanych o zmroku, natężenie światła mierzone 1 m nad powierzchnią boiska powinno wynosić od 1000 do 1500 luxów. 

Linie boiska

Na boisku do siatkówki plażowej znajdują się dwie linie boczne i dwie linie końcowe, nie ma za to linii środkowej. Linie wykonuje się z taśmy odpornej na warunki atmosferyczne – zazwyczaj stosuje się taśmę polipropylenową. Wszystkie linie mają szerokość 5 cm, a oprócz tego muszą mieć kolory kontrastujące z podłożem. Najczęściej jest to kolor ciemnoniebieski, choć stosuje się również linie w kolorze czerwonym.

 

Siatka do plażówki

Siatkę wiesza się nad osią centralną boiska na wysokości 2,24 m dla kobiet i 2,43 m w przypadku mężczyzn. Różni się od siatki stosowanej w siatkówce halowej przede wszystkim wymiarami, ponieważ jest od niej nieco krótsza – ma 8,5 m długości i 1 m szerokość. Siatka jest wykonana w formie kwadratowych oczek o boku 10 cm. Dodatkowo, na całej długości obszyta jest z dwóch stron taśmą o szerokości od 7 do 10 cm. Taśmy wykonuje się z wytrzymałego i nieprzemakalnego materiału, najlepiej w ciemnoniebieskim lub jasnym kolorze (stosuje się taśmy niebieskie, czerwone i żółte). Co więcej, wewnątrz górnej taśmy znajduje się elastyczna linka, zaś wewnątrz dolnej zwykła. Za pomocą linek mocuje się siatkę do słupków. Zarówno na górnej, jak i dolnej taśmie, dozwolone jest umieszczanie reklam.

 

Grupy wiekowe Dziewczęta Chłopcy
16 lat i młodsi 2,24 m 2,24 m
14 lat i młodsi 2,12 m 2,12 m
12 lat i młodsi 2,00 m 2,00 m

Jako część siatki traktuje się również dwie pionowe taśmy umieszczone po bokach siatki. Znajdują się one dokładnie nad liniami bocznymi boiska i mają 5 cm szerokości oraz 1 m długości.

Ponadto, do zewnętrznych krawędzi taśm bocznych mocuje się antenki, które również stanowią część siatki. Są to elastyczne pręty, które wykonuje się z włókna szklanego lub podobnego materiału. Antenki zawsze maluje się  w 10-cio centymetrowe pasy w kontrastujących ze sobą kolorach (najczęściej są to biało-czerwone pasy). Antenki mają długość 1,80 m i średnicę 10 mm. Każda z nich wystaje 80 cm ponad siatkę.

Słupki

Boisko do siatkówki plażowej składa się również z dwóch słupków podtrzymujących siatkę. Są one przytwierdzone do podłoża za liniami bocznymi w odległości od 0,7 m do 1 m. Obydwa słupki mają wysokość 2,55 m, a dodatkowo powinny posiadać regulację wysokości.

Należy dodać, że podczas oficjalnych zawodów FIVB, słupki znajdują się w odległości 1 m od linii bocznych boiska.
boisko plażówka

 

Powiązane artykuły

3 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
Siatkarsko.pl