Siatkówka od A do ZWokół siatki

Błędy w siatkówce

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 głosów, średnia: 4,25 z 5)
Loading...

O siatkówce mówi się, że jest to gra błędów, ponieważ wiele punktów drużyny zdobywają właśnie po błędach przeciwnika. Zawodnicy najczęściej popełniają błąd dotknięcia siatki oraz błąd przekroczenia linii.

Najczęściej występujące błędy w siatkówce:

 1. Błąd ustawienia – występuje wtedy, gdy któryś z zawodników zajmuje złą pozycję na boisku w momencie wykonywania zagrywki. Skutkiem tego błędu jest przerwanie akcji, przyznanie punktu drużynie przeciwnej i skorygowanie ustawienia.
 2. Błąd rotacji – powstaje, gdy zagrywka nie jest wykonana zgodnie z porządkiem rotacji, a więc wtedy, gdy zagrywkę wykonuje nieuprawniony do tego zawodnik. Podobnie jak w przypadku błędu ustawienia, akcja zostaje przerwana, punkt dostaje przeciwnik, a porządek rotacji musi zostać naprawiony.
  Prawidłowo wykonana zagrywka Rafaela Redwitza
  Prawidłowo wykonana zagrywka Rafaela Redwitza
 3. Błąd odbicia piłki – zgodnie z przepisami, zawodnik może odbić piłkę tylko jeden raz podczas jednej akcji, nie licząc otarcia o blok. Odbicie to jakikolwiek kontakt z piłką przez zawodnika uprawnionego do gry. Jeśli zawodnik odbije piłkę dwa razy, to sędzia odgwizduje tzw. błąd podwójnego odbicia. Przepisy głoszą również, że w jednej akcji drużyna może wykonać maksymalnie trzy odbicia, a więc jeśli w tym czasie zawodnicy nie przebiją piłki na drugą stronę to sędzia odgwiżdże błąd czterech odbić.
 4. Błąd zagrywki – nawet jeśli zagrywka przejdzie przez siatkę, staje się ona błędna jeśli: spadnie w aut, dotknie któregoś z zawodników drużyny zagrywającej lub przeleci nad zasłoną. Należy również pamiętać, że zagrywkę trzeba wykonywać we właściwy sposób.
 5. Błąd przekroczenia linii – jest to jeden z najczęściej popełnianych błędów. Zawodnik nie może przekroczyć ani nadepnąć linii końcowej podczas wykonywania zagrywki. Takie samy zasady obowiązują również podczas ataku zza trzeciego metra. Nawet najmniejszy kontakt z linią jest traktowany jako błąd zawodnika. Błędem jest również przekroczenie linii środkowej, ale to przekroczenie musi nastąpić całą stopą. Z kolei błędem nie jest nadepnięcie na linię środkową, ani przejście linii środkowej innymi częściami ciała niż stopami.
 6. Błąd dotknięcia siatki – niegdyś każde dotknięcie siatki przez zawodnika stanowiło błąd. Teraz zasady się zmieniły i błędem jest tylko dotknięcie górnej taśmy siatki.
 7. Błąd przebicia piłki – piłka musi zostać przebita w obszarze wyznaczonym przez siatkę, sufit i antenki. A więc błędem będzie przebicie piłki zza antenki  lub uderzenie piłki w antenkę, a także przebicie piłki, gdy ta dotknęła sufitu albo ściany.

Gdy jedna z drużyn popełni jakikolwiek z błędów, sędziowie przerywają akcję, a punkt przyznają drużynie przeciwnej.

Powiązane artykuły

Back to top button
Siatkarsko.pl