Siatkówka od A do Z

Czym jest podwójne odbicie w siatkówce?

W jakich sytuacjach piłka podwójna jest dopuszczalna?

Podwójne odbicie w siatkówce to obok piłki niesionej jeden z najczęściej popełnianych błędów na boisku. Może przytrafić się każdemu – nie tylko rozgrywającemu, ale również graczom występującym na innych pozycjach.

Piłka podwójna siatkówka – co to znaczy?

Według przepisów gry w piłkę siatkową, podwójne odbicie ma miejsce wtedy, gdy „zawodnik odbija piłkę dwa razy bezpośrednio po sobie, lub piłka dotyka po kolei różnych części jego ciała”. Oznacza to, że gracz nie może dwa razy z rzędu dotknąć piłki. Nie ma znaczenia, czy uczyni to specjalnie, czy przypadkowo. Drugie dotknięcie piłki jest zabronione, dlatego sędzia ma prawo odgwizdać błąd podwójnego odbicia.

podwójne odbicie w siatkówce
Źródło: Image by master1305 on Freepik

Kiedy podwójne odbicie w siatkówce jest dopuszczalne?

Są jednak sytuacje, w których podwójne odbicie w siatkówce jest dopuszczalne. Jedną z nich jest blok. Przepisy jasno mówią, że „w bloku mogą nastąpić po sobie kolejne odbicia wykonane przez jednego lub kilku zawodników, o ile wykonane zostały w jednej akcji”. Oznacza to, że nawet jeśli piłka przedrze się przez ręce zawodnika blokującego, może on wykonać samoasekurację, ponownie podbijając piłkę. Dzięki temu, że dotknięcie piłki w bloku nie jest uznawane za odbicie, zespołowi wciąż przysługują trzy odbicia piłki.

Drugą sytuacją, w której dopuszczalne jest podwójne odbicie piłki, jest zdarzenie, w którym jeden z graczy dotyka piłkę kilkoma częściami ciała jednocześnie. Oznacza to, że jeśli piłka w jednej akcji zetknie się zarówno z ręką, jak i tułowiem, to sędzia nie odgwiżdże błędu podwójnego odbicia.

piłka podwójna
Źródło: Image by Freepik

Kontakt piłki z kilkoma graczami

Warto dodać, że w piłce siatkowej dopuszczalne jest jednoczesne odbicie piłki przez dwóch, lub więcej zawodników w tym samym czasie. W takim przypadku nie ma błędu podwójnego odbicia. Jednak, jeśli dwóch graczy jednocześnie dotknie piłki, sędzia zaliczy to jako dwa odbicia. Natomiast, jeśli dwóch zawodników zderzy się, chcąc odbić piłkę, ale uda się to tylko jednemu z nich, będzie się to liczyć jako jedno odbicie.

Jak rozpoznać podwójne odbicie w siatkówce?

Wbrew pozorom sędziowie stosunkowo łatwo mogą rozpoznać błąd podwójnego odbicia. Często bowiem odgłos klapnięcia podczas odbicia sposobem górnym oznacza, że gracz odbił piłkę podwójnie. Jeśli zawodnik odbije piłkę z bardzo dużą rotacją, to również istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że popełnił błąd podwójnego odbicia. O tym jednak decydują sędziowie.

Powiązane artykuły

Back to top button
Siatkarsko.pl