Siatkówka od A do ZWokół siatki

Rozgrywający – mózg całej drużyny

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 głosów, średnia: 3,25 z 5)
Loading...

Rozgrywający, czyli kreator gry całego zespołu, jest jedną z najważniejszych postaci na boisku. Jego zadaniem jest wystawianie piłek do atakujących tak, aby mogli zdobyć punkt dla swojej drużyny. Osoba występująca na tej pozycji powinna być dobrze wyszkolona technicznie oraz wyróżniać się inteligencją, kreatywnością i umiejętnością czytania gry.

Kim jest rozgrywający?

                       Źródło: fivb.org

Rozgrywający (z angielskiego setter) to czołowy gracz każdej drużyny, ponieważ bierze udział praktycznie w każdej akcji. Zawsze gra po prawej stronie boiska – gdy jest w pierwszej linii jest to strefa 2, zaś w drugiej linii jest to strefa numer 1. Zadaniem rozgrywającego jest precyzyjne wystawienie piłki do swojego atakującego, tak aby był on w stanie zdobyć punkt. Rozgrywający często nazywany jest mózgiem drużyny, reżyserem lub kreatorem gry, ponieważ od niego w dużej mierze zależy jak zagra drużyna.

Zadania rozgrywającego

Głównym zadaniem rozgrywającego jest jak najlepsze wystawienie piłki do atakującego, otrzymanej od libero lub przyjmującego. Ważne jest zgubienie bloku rywali – dzięki temu zawodnik atakujący ma otwarte pole do uderzenia i zdobycia punktu. W sprzyjających warunkach, kiedy rozgrywający jest w pierwszej linii może wykonać swój rodzaj ataku, czyli kiwkę. Polega to na przebiciu piłki na stronę przeciwnika zamiast wystawienia jej do jednego ze swoich kolegów z drużyny. Takie zagrania są zazwyczaj dużym zaskoczeniem dla rywali. Oprócz wystawiania piłek, rozgrywający również zagrywa, ustawia się w obronie oraz w bloku.

Gra rozgrywającego jest w dużej mierze uzależniona od jakości przyjęcia. Dokładne przyjęcie umożliwia rozegranie różnych wariantów ataku.

                           Źródło: fivb.org

Jaki powinien być rozgrywający?

  • Dokładny – precyzyjne wystawienie piłki do atakującego lub przyjmującego w bardzo dużym stopniu wpływa na jakość i rodzaj wykonanego ataku. Dokładna, dociągnięta do antenki piłka umożliwia wykonanie ataku zarówno po prostej, jak i po skosie.
  • Szybki – zaletą rozgrywającego jest również szybkość poruszania się. Często zdarza się, że zawodnicy mają problemy z dokładnym dograniem piłki po mocnej zagrywce. Wtedy rozgrywający musi biegać za piłką, aby móc ją wystawić do swoich kolegów z drużyny.
  • Powinien posiadać zdolność czytania i przewidywania gry – dobry rozgrywający musi zauważać mocne strony swojej drużyny i słabe przeciwników. Niektórzy siatkarze wolą atakować z wysokich piłek, inni z szybkich, dlatego ważna jest umiejętność czytania gry.

Wyróżniający się siatkarze

Do najbardziej znanych rozgrywających, którzy zakończyli karierę możemy zaliczyć Serba Nikolę Grbicia i Amerykanina Lloya Balla. Zdobyli oni wiele nagród indywidualnych dla najlepszych rozgrywających. Obecnie wyróżniającymi się siatkarzami na tej pozycji są: Benjamin Toniutti, Bruno Rezende, Micah Christenson, Ricardo Garcia, Simone Giannelli, Luciano De Cecco oraz Mir Saeid Marouflakrani.

Natomiast wśród siatkarek najbardziej znane rozgrywające to: Alisha Glass, Yoshie Takeshita, Maja Ognjenović i Nootsara Tomkom.

Powiązane artykuły

Back to top button
Siatkarsko.pl