Siatkówka od A do ZWokół siatki

Libero – specjalista od defensywy

Libero to jedna z pozycji w siatkówce halowej, która została wprowadzona w 1998 roku. Siatkarz występujący na tej pozycji nie zagrywa, nie atakuje ani nie blokuje. Jego zadaniem jest przyjmowanie zagrywek przeciwnika oraz gra w obronie.

libero Brenda Castillo
Źródło: fivb.org

Kim właściwie jest libero?

Osoby, które nie znają się zbyt dobrze na siatkówce, podczas oglądania meczu często pytają: dlaczego ten zawodnik gra w innej koszulce? No właśnie. Kim tak właściwie jest libero? To zawodnik, który odpowiedzialny jest za przyjęcie i grę w obronie. Ubrany jest w koszulkę innego koloru, aby odróżniał się od pozostałych zawodników. Może grać jedynie w linii obrony, najczęściej ustawia się w piątej strefie. Gdy przechodzi do linii ataku, zbiega z boiska, a jego miejsce zajmuje jeden z graczy występujących na pozycji środkowego.

Pozycja libero została wprowadzona do siatkówki halowej w 1998 roku, a jej pomysłodawcą był ówczesny prezydent FIVB Ruben Acosta. Uważał, że taka pozycja zwiększy możliwości drużyny w grze obronnej, a co za tym idzie – wpłynie na zwiększenie ilości akcji. Pozycja została wprowadzona po to, aby mecze siatkówki stały się bardziej ekscytujące.

Czego nie może robić libero?

Do jego głównych zadań należy gra w obronie i przyjęciu. Często się zdarza, że ten zawodnik przejmuje większą część boiska, aby odciążyć jednego ze swoich kolegów od przyjmowania zagrywki. Libero musi więc dobrze dograć piłkę do swojego rozgrywającego, żeby można było wyprowadzić akcję i zdobyć punkt. Zawodnicy występujący na tej pozycji nie mogą:

libero Jenia Grebennikov
Źródło: fivb.org
  • atakować z żadnego miejsca na boisku, jeśli piłka znajduje się powyżej górnej taśmy,
  • blokować ani wykonywać próby bloku,
  • zagrywać,
  • pełnić funkcji kapitana zespołu.

W przypadku kontuzji, jeśli nie ma drugiego zawodnika grającego na tej pozycji, za libero wchodzi inny siatkarz, który nie grał na boisku. Taki zawodnik już do końca pojedynku gra na pozycji libero i nie może jej zmienić. W składzie meczowym może się znajdować dwóch libero. Mogą oni grać na zmianę, np. jeden wchodzi do przyjęcia zagrywki, a drugi do obrony. Dzięki nowym przepisom trener może wymieniać zawodników tak często, jak uzna, że to konieczne.

Znani zawodnicy

Wyróżniającymi się siatkarzami grającymi na tej pozycji są: Jenia Grebennikov, Sergio Dutra Santos, Erik Shoji, Aleksiej Wierbow i Paweł Zatorski. Z kolei wśród siatkarek warto wyróżnić: Fabi, Yuko Sano, Monicę De Gennaro, Brendę Castillo i Paolę Cardullo.

Odwiedź nasz sklep siatkarski!

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

  1. W jezyku polskim słowo prezydent oznacza wyłącznie głowę państwa lub prezydenta miasta. Dla szefa firmy czy organizacji angielskie słowo president tłumaczy się poprostu jako PREZES.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
Siatkarsko.pl