Siatkówka od A do ZWokół siatki

Środkowy – mistrz blokowania

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 głosów, średnia: 3,67 z 5)
Loading...

Środkowy to jedna z pozycji na boisku w piłce siatkowej. Środkowi bloku zawsze grają na środku siatki, a ich głównym zadaniem jest blokowanie ataków przeciwnika. Zawodnicy występujący na tej pozycji charakteryzują się wysokim wzrostem, szybkością i umiejętnością blokowania.

Źródło: fivb.org

Środkowy i jego zadania

Środkowy, nazywany również środkowym bloku, to zawodnik do którego głównych zadań należy blokowanie akcji przeciwnika. Oprócz tego, środkowi wykonują również zagrywkę i ataki, tzw. atak z krótkiej lub krótkiej przesuniętej. Jednak, środkowi nie przyjmują zagrywek i nie grają w obronie, ponieważ zmieniani są przez libero. Jedynie po wykonaniu własnego serwisu, środkowy staje do obrony ataków rywali.

Kiedy libero przechodzi z pozycji numer 5 na pozycję 4, zmieniany jest przez środkowego. W meczowej „szóstce” znajduje się dwóch zawodników występujących na pozycji środkowego, którzy na zmianę pojawiają się pod siatką.

Czym się charakteryzują środkowi?

  • Wysokim wzrostem – środkowi zazwyczaj mają powyżej 200 cm wzrostu i należą do najwyższych zawodników w drużynie. Wysoki wzrost znacznie ułatwia blokowanie ataków przeciwnika.
  • Szybkością – środkowi bloku przesuwają się wzdłuż siatki, dlatego powinni odznaczać się dużą szybkością.
  • Umiejętnością blokowania – środkowy musi dołączyć do swojego skrzydłowego, aby ustawić solidny, podwójny blok. Między dwoma blokującymi oraz ramionami a siatką, nie powinno być wolnej przestrzeni, przez którą mogłaby się przedrzeć piłka. Blok powinien stanowić pewnego rodzaju mur, odporny na ataki rywali.
    Źródło: fivb.org
  • Umiejętnością czytania gry rozgrywającego przeciwnej drużyny – środkowy musi dokładnie obserwować rozgrywającego i być gotowy na każdą możliwość rozegrania akcji.
  • Dobrym wyczuciem – środkowi często muszą wybierać, gdzie skoczą do bloku – ich wybory mogą zadecydować o sukcesie bądź porażce drużyny atakującej.

Znani środkowi

Znanymi zawodnikami występującymi na tej pozycji są: Robertlandy Simon, Lucas Saatkamp, Srecko Lisinac, David Lee, Dmitrij Muserski i Marko Podrascanin. Natomiast wśród Polaków, wyróżniają się: Marcin Możdżonek, Mateusz Bieniek, Piotr Nowakowski, Bartłomiej Lemański, Karol Kłos, Andrzej Wrona i Jakub Kochanowski.

Z kolei, wśród siatkarek warto wyróżnić: Milenę Rasić, Thaisę Menezes, Fabianę Claudino i Foluke Akinradewo.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
Siatkarsko.pl