Siatkówka od A do ZWokół siatki

Środkowy – mistrz blokowania

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdki (4 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Środkowy to jedna z pozycji na boisku w piłce siatkowej. Środkowi bloku zawsze grają na środku siatki, a ich głównym zadaniem jest blokowanie ataków przeciwnika. Zawodnicy występujący na tej pozycji charakteryzują się wysokim wzrostem, szybkością i umiejętnością blokowania.

Źródło: fivb.org

Środkowy i jego zadania

Środkowy, nazywany również środkowym bloku, to zawodnik do którego głównych zadań należy blokowanie akcji przeciwnika. Oprócz tego, środkowi wykonują również zagrywkę i ataki, tzw. atak z krótkiej lub krótkiej przesuniętej. Jednak, środkowi nie przyjmują zagrywek i nie grają w obronie, ponieważ zmieniani są przez libero. Jedynie po wykonaniu własnego serwisu, środkowy staje do obrony ataków rywali.

Kiedy libero przechodzi z pozycji numer 5 na pozycję 4, zmieniany jest przez środkowego. W meczowej „szóstce” znajduje się dwóch zawodników występujących na pozycji środkowego, którzy na zmianę pojawiają się pod siatką.

Czym się charakteryzują środkowi?

  • Wysokim wzrostem – środkowi zazwyczaj mają powyżej 200 cm wzrostu i należą do najwyższych zawodników w drużynie. Wysoki wzrost znacznie ułatwia blokowanie ataków przeciwnika.
  • Szybkością – środkowi bloku przesuwają się wzdłuż siatki, dlatego powinni odznaczać się dużą szybkością.
  • Umiejętnością blokowania – środkowy musi dołączyć do swojego skrzydłowego, aby ustawić solidny, podwójny blok. Między dwoma blokującymi oraz ramionami a siatką, nie powinno być wolnej przestrzeni, przez którą mogłaby się przedrzeć piłka. Blok powinien stanowić pewnego rodzaju mur, odporny na ataki rywali.
    Źródło: fivb.org
  • Umiejętnością czytania gry rozgrywającego przeciwnej drużyny – środkowy musi dokładnie obserwować rozgrywającego i być gotowy na każdą możliwość rozegrania akcji.
  • Dobrym wyczuciem – środkowi często muszą wybierać, gdzie skoczą do bloku – ich wybory mogą zadecydować o sukcesie bądź porażce drużyny atakującej.

Znani środkowi

Znanymi zawodnikami występującymi na tej pozycji są: Robertlandy Simon, Lucas Saatkamp, Srecko Lisinac, David Lee, Dmitrij Muserski i Marko Podrascanin. Natomiast wśród Polaków, wyróżniają się: Marcin Możdżonek, Mateusz Bieniek, Piotr Nowakowski, Bartłomiej Lemański, Karol Kłos, Andrzej Wrona i Jakub Kochanowski.

Z kolei, wśród siatkarek warto wyróżnić: Milenę Rasić, Thaisę Menezes, Fabianę Claudino i Foluke Akinradewo.

Liczba komentarzy: 2
Tagi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
Close
Close