Siatkówka od A do Z

Siatkówka wodna – jakie są zasady gry?

Jaki sprzęt jest potrzebny do gry w siatkówkę wodną?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Siatkówka wodna to rekreacyjny sport zespołowy, który może stać się świetną zabawą zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Pochodzenie wodnej siatkówki nie jest znane, ale zasady gry są zbliżone do tradycyjnej siatkówki halowej. Największą różnicą jest to, że gra toczy się w wodzie, a nie na hali sportowej.

Czym jest siatkówka wodna?

Siatkówka w wodzie to rekreacyjna odmiana tradycyjnej siatkówki halowej. Odbywa się zwykle w basenie, znacznie rzadziej w morzu czy jeziorze. Historia siatkówki wodnej nie jest dobrze udokumentowana, dlatego nie można wskazać dokładnej daty jej powstania, ani osoby, która ją wymyśliła. Ten sport jest nieformalny i nie istnieje w charakterze zawodowym. Mimo tego siatkówka wodna mocno rozwinęła się w Stanach Zjednoczonych. Jest nie tylko sportem rekreacyjnym, ale również akademickim. W siatkówkę wodną można grać na kilku amerykańskich uniwersytetach, m.in. University of San Diego, Iowa State University czy University of South Florida.

Należy wspomnieć, że siatkówka wodna często mylona jest z inną wodną dyscypliną sportu, mianowicie z piłką wodną, czyli „waterpolo„. Wszystko przez to, że w obu dyscyplinach używa się do gry podobnych piłek. Tymczasem są to dwie, zupełnie odmienne dyscypliny.

siatkówka wodna
Źródło: Zdjęcie autorstwa Paige Deasley z Pexels

Siatkówka wodna – zasady

Zasady siatkówki wodnej pod wieloma względami przypominają te z siatkówki halowej. Jest jedna oczywista różnica – mecz odbywa się w wodzie, najczęściej w basenie, a nie na hali czy piasku, jak ma to miejsce w siatkówce plażowej.

Boisko do siatkówki wodnej

W siatkówkę wodną zazwyczaj gra się w basenie, który ma głębokość od 100 do 120 cm. Taka głębokość jest wystarczająca, ponieważ pozwala zamortyzować skok graczy, a przy tym umożliwia grę również niższym zawodnikom. Poza tym na takiej głębokości gracze mogą się łatwo poruszać. Boisko do siatkówki w wodzie musi mieć kształt prostokąta – jego długość powinna wynosić od 3 do 6 metrów, natomiast szerokość od 2 do maksymalnie 5 metrów.

Siatka do siatkówki wodnej

W przypadku siatkówki wodnej nie jest określona wysokość, na jakiej należy zawiesić siatkę. Musi się ona jednak znajdować tuż nad powierzchnią wody. Siatka musi być zawieszona w samym środku boiska, tak, aby obie drużyny miały boiska o równej długości.

Piłka do wodnej siatkówki

Skórzana piłka do siatkówki, którą wykorzystuje się w siatkówce halowej, nie nadaje się do siatkówki wodnej, ponieważ chłonie wodę. Z tego względu do gry w wodzie używa się piłek gumowych albo piłek ze specjalną powłoką syntetyczną lub neoprenową. Dobra piłka do siatkówki wodnej to taka, która jest całkowicie wodoodporna.

siatkówka wodna
Źródło: Zdjęcie autorstwa Vero Andrade z Pexels

Skład drużyny

Siatkówka wodna rozgrywana jest pomiędzy dwoma drużynami. Każda z nich liczy od 1 do 6 graczy – w zależności od tego, jak duże jest boisko do gry. Każdy zespół powinien mieć kapitana, który będzie odpowiadał za wszelkie zmiany w drużynie i pilnował rotacji.

Punktacja

Mecz siatkówki wodnej toczy się do dwóch wygranych setów. W przypadku remisu zwycięzcę wyłoni trzeci set. Zazwyczaj gra się sety do 11, 15, 21 lub 25 punktów – można zatem rozgrywać mecze krótkie, średnie długie. Przed rozpoczęciem meczu należy ustalić, do ilu punktów będzie rozgrywany set.

We wszystkich setach drużyna wygrywająca musi mieć 2 punkty przewagi nad przeciwnikiem.

Rozgrywka

O tym, która drużyna rozpocznie mecz, powinien zadecydować rzut monetą. Gra rozpoczyna się od serwisu – tutaj zasady są podobne do tych w tenisie. Każda drużyna serwuje po dwa razy, niezależnie od tego, która zdobędzie punkt. Dopiero wtedy, gdy jeden z zespołów zapisze na swoim koncie 10 oczek, drużyny wykonują po jednym serwisie.

siatkówka wodna
Źródło: Zdjęcie autorstwa Manuel Moreno z Pexels

Punkt jest przyznawany, gdy:

  • Jeden z zawodników dwukrotnie uderzy piłkę.
  • Zawodnik dotknie siatki, gdy piłka jest w grze.
  • Jeden z graczy wykona niedozwolone uderzenie, np. popychając, unosząc albo łapiąc piłkę.
  • Dwóch zawodników w tym samym czasie odbije piłkę.
  • Piłka po uderzeniu przeciwnika wyląduje poza liniami boiska.

Podobnie jak w siatkówce plażowej, nie ma linii ataku. Oznacza to, że gracze mogą uderzać piłkę z dowolnego miejsca na boisku wodnym. Należy również pamiętać, że nie wolno blokować serwisu przeciwnika.

Jaki sprzęt jest potrzebny do gry w siatkówkę wodną?

Jeśli chcielibyśmy rozegrać mecz piłki siatkowej w wodzie, będziemy potrzebować odpowiedniego wyposażenia. Zestaw do siatkówki basenowej składa się z dwóch podstaw i słupków (najczęściej aluminiowych), wytrzymałej siatki oraz wodoodpornej piłki. W sprzedaży dostępne jest również dmuchana siatkówka do basenu, która będzie świetnym rozwiązaniem dla młodszych graczy.

 

Bibliografia: watervolleyball.com

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
Siatkarsko.pl