Siatkówka od A do ZWokół siatki

Przywódca i wojownik, czyli kim jest kapitan w siatkówce

Kapitan jest jedną z najważniejszych osób w drużynie

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zgodnie z przepisami gry, każda drużyna siatkarska musi mieć w swoich szeregach kapitana, czyli osobę wykazującą zdolności przywódcze zarówno na boisku, jak i poza nim. Funkcja kapitana to nie tylko ogromne wyróżnienie, ale i duża odpowiedzialność, ponieważ odpowiada on za całą drużynę.

                              Źródło: fivb.org

Kapitan w siatkówce – jaka jest jego rola?

Każda drużyna siatkarska musi mieć swojego kapitana. Może nim zostać dowolny gracz, z wyjątkiem zawodnika występującego na pozycji libero. Zgodnie z oficjalnymi przepisami gry w piłkę siatkową, przed meczem kapitan podpisuje protokół zawodów i bierze udział w losowaniu. Natomiast w trakcie meczu upoważniony jest do rozmowy z sędziami. Może zgłaszać protesty, poprosić o wyjaśnienie zastosowanej decyzji, a także przekazać sędziemu prośby i pytania od trenera. Poza tym, grający kapitan może poprosić o zmianę wyposażenia, sprawdzenie nawierzchni boiska lub piłki oraz o przypomnienie ustawienia zespołu. Gdy trener jest nieobecny, do kapitana należy również zgłaszanie zmian zawodników oraz regulaminowej przerwy na odpoczynek. Natomiast po meczu, kapitan dziękuje sędziom i podpisuje protokół zawodów w celu zatwierdzenia wyniku. Może również złożyć oficjalny protest przeciwko zastosowanej decyzji w czasie gry.

Atrybuty dobrego kapitana

Kapitan to osoba, która odgrywa bardzo ważną rolę w zespole, dlatego decyzja o jego wyborze powinna być dobrze przemyślana. Nie wszyscy najlepiej punktujący gracze nadają się na kapitanów – po prostu mogą nie posiadać zdolności przywódczych. Jakie więc cechy powinien posiadać dobry kapitan drużyny siatkarskiej?

Autorytet – kapitan powinien mieć posłuch w drużynie i być wzorem dla młodszych kolegów. Powinien umieć zmobilizować drużynę do gry, szczególnie w tych najtrudniejszych momentach, np. podczas serii straconych punktów, a także dobrze radzić sobie ze stresem i pomagać w tym kolegom z drużyny.

Organizacjasiatkówka to gra zespołowa, dlatego kapitan powinien dobrze zorganizować swój zespół i przypominać zawodnikom o ich rolach w drużynie.

Komunikatywność – dobry kapitan powinien umieć komunikować się zarówno z kolegami z drużyny, jak i trenerem, co pozwoli na efektywne zarządzanie zespołem. To on będzie tym, który pomoże rozwiązać ewentualne problemy i złagodzić napięcia między zawodnikami.

Opiekuńczość – kapitan nieco przypomina trenera, ponieważ daje porady i wskazówki swoim kolegom dotyczące wykonywania poszczególnych elementów siatkarskiego rzemiosła. Dlatego często kapitanami zostają najbardziej doświadczeni gracze w drużynie. Poza tym, kapitan dba nie tylko o sukces całej drużyny, ale również o dobre relacje między zawodnikami.

Waleczność – dobry kapitan zawsze powinien dawać z siebie 100% na boisku, ponieważ podnosi to morale zespołu i ma ogromny wpływ na postawę wszystkich siatkarzy.

Kapitan w siatkówce jest wybierany na dwa sposoby: przez nominację trenera lub poprzez głosowanie wewnątrz drużyny.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
Siatkarsko.pl