Siatkówka od A do ZWokół siatki

Przywódca i wojownik, czyli kim jest kapitan w siatkówce

Kapitan jest jedną z najważniejszych osób w drużynie

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdki (3 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zgodnie z przepisami gry, każda drużyna siatkarska musi mieć w swoich szeregach kapitana, czyli osobę wykazującą zdolności przywódcze zarówno na boisku, jak i poza nim. Funkcja kapitana to nie tylko ogromne wyróżnienie, ale i duża odpowiedzialność, ponieważ odpowiada on za całą drużynę.

                              Źródło: fivb.org

Kapitan w siatkówce – jaka jest jego rola?

Każda drużyna siatkarska musi mieć swojego kapitana. Może nim zostać dowolny gracz, z wyjątkiem zawodnika występującego na pozycji libero. Zgodnie z oficjalnymi przepisami gry w piłkę siatkową, przed meczem kapitan podpisuje protokół zawodów i bierze udział w losowaniu. Natomiast w trakcie meczu upoważniony jest do rozmowy z sędziami. Może zgłaszać protesty, poprosić o wyjaśnienie zastosowanej decyzji, a także przekazać sędziemu prośby i pytania od trenera. Poza tym, grający kapitan może poprosić o zmianę wyposażenia, sprawdzenie nawierzchni boiska lub piłki oraz o przypomnienie ustawienia zespołu. Gdy trener jest nieobecny, do kapitana należy również zgłaszanie zmian zawodników oraz regulaminowej przerwy na odpoczynek. Natomiast po meczu, kapitan dziękuje sędziom i podpisuje protokół zawodów w celu zatwierdzenia wyniku. Może również złożyć oficjalny protest przeciwko zastosowanej decyzji w czasie gry.

Atrybuty dobrego kapitana

Kapitan to osoba, która odgrywa bardzo ważną rolę w zespole, dlatego decyzja o jego wyborze powinna być dobrze przemyślana. Nie wszyscy najlepiej punktujący gracze nadają się na kapitanów – po prostu mogą nie posiadać zdolności przywódczych. Jakie więc cechy powinien posiadać dobry kapitan drużyny siatkarskiej?

Autorytet – kapitan powinien mieć posłuch w drużynie i być wzorem dla młodszych kolegów. Powinien umieć zmobilizować drużynę do gry, szczególnie w tych najtrudniejszych momentach, np. podczas serii straconych punktów, a także dobrze radzić sobie ze stresem i pomagać w tym kolegom z drużyny.

Organizacjasiatkówka to gra zespołowa, dlatego kapitan powinien dobrze zorganizować swój zespół i przypominać zawodnikom o ich rolach w drużynie.

Komunikatywność – dobry kapitan powinien umieć komunikować się zarówno z kolegami z drużyny, jak i trenerem, co pozwoli na efektywne zarządzanie zespołem. To on będzie tym, który pomoże rozwiązać ewentualne problemy i złagodzić napięcia między zawodnikami.

Opiekuńczość – kapitan nieco przypomina trenera, ponieważ daje porady i wskazówki swoim kolegom dotyczące wykonywania poszczególnych elementów siatkarskiego rzemiosła. Dlatego często kapitanami zostają najbardziej doświadczeni gracze w drużynie. Poza tym, kapitan dba nie tylko o sukces całej drużyny, ale również o dobre relacje między zawodnikami.

Waleczność – dobry kapitan zawsze powinien dawać z siebie 100% na boisku, ponieważ podnosi to morale zespołu i ma ogromny wpływ na postawę wszystkich siatkarzy.

Kapitan w siatkówce jest wybierany na dwa sposoby: przez nominację trenera lub poprzez głosowanie wewnątrz drużyny.

Tagi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
Close
Close