Siatkówka od A do ZWokół siatki

Czy znasz najważniejsze organizacje siatkarskie?

FIVB to najwyższa organizacja w piłce siatkowej

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Wszystkie organizacje siatkarskie czuwają nad rozwojem dyscypliny, koordynują jej działania i zajmują się organizowaniem różnego rodzaju międzynarodowych zawodów. W piłce siatkowej najważniejszą organizacją jest FIVB, czyli Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej.

                                Źródło: fivb.org

Czym tak właściwie jest FIVB?

Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej FIVB została założona w 1947 roku przez 14 krajowych federacji. Jej pierwszym prezydentem był Francuz Paul Libaud, który sprawował swoją funkcję przez 37 lat. Obecnym, czwartym prezesem federacji jest Ary Graca. Do głównych zadań FIVB należy:

  • koordynowanie rozwoju siatkówki na świecie,
  • organizowanie międzynarodowych turniejów w piłce siatkowej halowej i plażowej (mężczyzn i kobiet),
  • prowadzenie rankingu siatkarskich reprezentacji.

Jakie są pozostałe organizacje siatkarskie?

Obecnie, FIVB zrzesza 220 krajowych związków siatkarskich z całego świata. Działają one w pięciu konfederacjach kontynentalnych:

  • azjatyckiej (AVC),
  • afrykańskiej (CAVB),
  • europejskiej (CEV),
  • południowoamerykańskiej (CSV) oraz
  • konfederacji Ameryki Północnej, Centralnej i Regionu Karaibów (NORCECA).

Wszystkie organizacje siatkarskie mają określone zadania. Konfederacje odpowiedzialne są za organizowanie zawodów siatkarskich (np. mistrzostw kontynentu) oraz koordynowanie rozwoju siatkówki na danym kontynencie.

AVC – Azjatycka Konfederacja Piłki Siatkowej

Została założona w 1952 roku, a jej główna siedziba znajduje się w Bangkoku. Obecnie do AVC należy 65 związków siatkarskich z krajów Azji i Oceanii.

CAVB – Afrykańska Konfederacja Piłki Siatkowej

CAVB to konfederacja, która powstała w 1972 roku. Zrzesza afrykańskie związki piłki siatkowej – obecnie jest ich 54. Stolicą CAVB jest Kair.

CEV – Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej

Europejska konfederacja została założona w 1963 roku, a jej obecna siedziba mieści się w Luksemburgu. Obecnie należy do niej 56 europejskich krajowych związków siatkarskich, w tym również polski PZPS. CEV zajmuje się organizacją oficjalnych klubowych i reprezentacyjnych rozgrywek, odbywających się na Starym Kontynencie, m.in. Ligą Mistrzów i Ligą Mistrzyń, Pucharem CEV, Mistrzostwami Europy czy Ligą Europejską.

CSV – Południowoamerykańska Konfederacja Piłki Siatkowej

Powstała w 1946 roku. Należy do niej 12 organizacji siatkarskich z Ameryki Południowej: Argentyna, Boliwia, Brazylia, Chile, Kolumbia, Ekwador, Gujana Francuska, Gujana, Paragwaj, Peru, Urugwaj i Wenezuela. Siedziba CSV mieści się w Rio de Janeiro.

NORCECA – Konfederacja Piłki Siatkowej Ameryki Północnej, Centralnej i Regionu Karaibów

NORCECA została założona w 1968 roku i zrzesza 35. związki piłki siatkowej. Siedziba organizacji znajduje się w stolicy Dominikany – Santo Domingo.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
Siatkarsko.pl