Siatkówka od A do ZWokół siatki

Siatkówka na Igrzyskach Olimpijskich

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Siatkówka na Igrzyskach Olimpijskich pojawiła się dopiero w 1964 roku, jednak już kilka lat wcześniej podjęto decyzję o włączeniu tej dyscypliny do programu olimpijskiego. Z kolei siatkówka plażowa zadebiutowała na Olimpiadzie dopiero w 1996 roku.

Krótko o historii

Historia siatkówki na Igrzyskach Olimpijskich sięga roku 1924 – wtedy na Olimpiadzie rozgrywanej w Paryżu była sportem pokazowym. Dopiero kiedy powstała Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) podjęto działania mające na celu włączenie siatkówki do programu olimpijskiego. Ostatecznie decyzja zapadła w 1957 roku na specjalnej sesji Międzynarodowego Kongresu Olimpijskiego i piłka siatkowa stała się sportem olimpijskim. Debiut tej dyscypliny miał miejsce w 1964 roku w Tokio – do rywalizacji przystąpiło wtedy 10 drużyn męskich i 6 zespołów żeńskich. Pierwszymi Mistrzami Olimpijskimi zostali siatkarze Związku Radzieckiego, zaś tytuł pierwszych Mistrzyń Olimpijskich przypadł reprezentantkom Japonii.

Jak się dostać na Olimpiadę?

Istnieje kilka sposobów, aby reprezentacje narodowe mogły wystąpić na Igrzyskach Olimpijskich. Jednak ilość miejsc jest ograniczona, ponieważ na Olimpiadzie wystąpi tylko 12 drużyn męskich i 12 zespołów kobiecych. Oto sposoby eliminacji do IO:

  • zostać gospodarzem IO – gospodarz ma bowiem automatycznie zagwarantowany start w imprezie (1 drużyna),
  • przez Puchar Świata – kwalifikację olimpijską otrzymają jednak tylko drużyny, które zajmą pierwsze i drugie miejsce (2 drużyny),
  • wygrać turniej kontynentalny (5 drużyn),
  • przez światowy turniej kwalifikacyjny (4 drużyny).

Jest pięć turniejów kontynentalnych: dla drużyn europejskich, afrykańskich, azjatyckich oraz dla zespołów z Ameryki Północnej i Południowej. Zwycięzca każdego z turniejów ma zagwarantowany udział w Igrzyskach Olimpijskich. Natomiast zespoły, które zajmą miejsca 2 – 3 będą brać udział w światowym turnieju kwalifikacyjnym. Od 2004 roku eliminacje w strefie azjatyckiej są rozgrywane w światowym turnieju kwalifikacyjnym. Oznacza to, że w tym turnieju oprócz czterech najlepszych drużyn, awans do IO wywalczy także najlepszy zespół z Azji.

Polska na Igrzyskach Olimpijskich

Polki udanie rozpoczęły zmagania w Igrzyskach Olimpijskich – w 1964 roku w Tokio zdobyły brązowe medale. Złote krążki trafiły wtedy do Japonek, a srebrne do siatkarek z ZSRR. Cztery lata później, na Olimpiadzie w Meksyku, polskie siatkarki powtórzyły swój sukces. Kolejnymi igrzyskami, w których Polki wzięły udział były zawody w 2008 roku rozgrywane w Pekinie – wtedy zajęły dziewiąte miejsce. Z kolei polscy siatkarze nie wzięli udziału w inauguracyjnym turnieju. Na Olimpiadzie po raz pierwszy wystąpili w 1968 roku i zajęli piąte miejsce. Największy sukces biało-czerwoni odnieśli w 1976 roku w Montrealu, gdzie zdobyli złoto olimpijskie.

 

Powiązane artykuły

Back to top button
Siatkarsko.pl