Siatkówka od A do ZWokół siatki

Mistrzostwa Świata w siatkówce – daty i wydarzenia

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdki (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Mistrzostwa Świata w siatkówce to impreza, w której biorą udział drużyny ze wszystkich kontynentów. Na każdym kontynencie związkami siatkarskimi zajmują się inne konfederacje, w Afryce jest to CAVB, w Azji AVC, w Ameryce Północnej NORCECA, w Ameryce Południowej CSV, a w Europie CEV.

  • 1949 r. – W tym roku po raz pierwszy zorganizowano Mistrzostwa Świata w siatkówce mężczyzn. Turniej odbył się w Czechosłowacji, a złoty medal zdobyła reprezentacja ZSRR. Gospodarze zajęli drugie miejsce, a brąz wywalczyli Bułgarzy.
  • 1952 r. – W ZSRR odbyły się pierwsze w historii Mistrzostwa Świata w siatkówce kobiet. Gospodynie zajęły pierwsze miejsce, drugie przypadło reprezentacji Polski, a trzecie Czechosłowacji.
  • 1956 r. – Polki zdobyły pierwszy w historii brązowy medal na Mistrzostwach Świata rozgrywanych we Francji. Na najwyższym stopniu podium stanęły siatkarki ZSRR, a srebro zdobyły Rumunki.
  • 1962 r. – Na turnieju rozgrywanym w ZSRR polskie siatkarki wywalczyły kolejny brązowy medal. Był to ostatni medal zdobyty przez nasze siatkarki.
  • 1966 r. – Od tego roku turniej Mistrzostw Świata mężczyzn jest rozgrywany cyklicznie co 4 lata.
  • 1970 r. – Od tego roku Mistrzostwa Świata w piłce siatkowej kobiet są rozgrywane cyklicznie co 4 lata.
  • 1974 r. – Na Mistrzostwach Świata rozgrywanych w Meksyku polscy siatkarze po raz pierwszy w historii wywalczyli złoty medal, nie przegrali ani jednego meczu w turnieju, a MVP został wybrany Edward Skorek.
  • 2006 r. – Polacy zdobyli pierwszy srebrny medal na Mistrzostwach Świata rozgrywanych w Japonii. W finale przegrali z Brazylią 0:3. Najlepszym rozgrywającym turnieju został wybrany Paweł Zagumny.
  • 2014 r. – Po raz pierwszy w historii Mistrzostwa Świata w siatkówce mężczyzn odbyły się w Polsce, a polscy siatkarze zdobyli drugie złoto w historii tych rozgrywek. Najlepszym atakującym i zarazem MVP całego turnieju został wybrany Mariusz Wlazły. Z kolei nagrodę dla jednego z dwóch najlepszych środkowych odebrał Karol Kłos.

W klasyfikacji medalowej Mistrzostw Świata w siatkówce Polscy siatkarze zajmują 5. miejsce z trzema medalami na koncie (2 złote, 1 srebrny). Z kolei Polki obecnie zajmują 9. miejsce i mają na koncie trzy medale (1 srebrny, 2 brązowe).

Tagi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
Close
Close