Siatkówka od A do ZWokół siatki

Mistrzostwa Świata w siatkówce – daty i wydarzenia

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Mistrzostwa Świata w siatkówce to impreza, w której biorą udział drużyny ze wszystkich kontynentów. Na każdym kontynencie związkami siatkarskimi zajmują się inne konfederacje, w Afryce jest to CAVB, w Azji AVC, w Ameryce Północnej NORCECA, w Ameryce Południowej CSV, a w Europie CEV.

  • 1949 r. – W tym roku po raz pierwszy zorganizowano Mistrzostwa Świata w siatkówce mężczyzn. Turniej odbył się w Czechosłowacji, a złoty medal zdobyła reprezentacja ZSRR. Gospodarze zajęli drugie miejsce, a brąz wywalczyli Bułgarzy.
  • 1952 r. – W ZSRR odbyły się pierwsze w historii Mistrzostwa Świata w siatkówce kobiet. Gospodynie zajęły pierwsze miejsce, drugie przypadło reprezentacji Polski, a trzecie Czechosłowacji.
  • 1956 r. – Polki zdobyły pierwszy w historii brązowy medal na Mistrzostwach Świata rozgrywanych we Francji. Na najwyższym stopniu podium stanęły siatkarki ZSRR, a srebro zdobyły Rumunki.
  • 1962 r. – Na turnieju rozgrywanym w ZSRR polskie siatkarki wywalczyły kolejny brązowy medal. Był to ostatni medal zdobyty przez nasze siatkarki.
  • 1966 r. – Od tego roku turniej Mistrzostw Świata mężczyzn jest rozgrywany cyklicznie co 4 lata.
  • 1970 r. – Od tego roku Mistrzostwa Świata w piłce siatkowej kobiet są rozgrywane cyklicznie co 4 lata.
  • 1974 r. – Na Mistrzostwach Świata rozgrywanych w Meksyku polscy siatkarze po raz pierwszy w historii wywalczyli złoty medal, nie przegrali ani jednego meczu w turnieju, a MVP został wybrany Edward Skorek.
  • 2006 r. – Polacy zdobyli pierwszy srebrny medal na Mistrzostwach Świata rozgrywanych w Japonii. W finale przegrali z Brazylią 0:3. Najlepszym rozgrywającym turnieju został wybrany Paweł Zagumny.
  • 2014 r. – Po raz pierwszy w historii Mistrzostwa Świata w siatkówce mężczyzn odbyły się w Polsce, a polscy siatkarze zdobyli drugie złoto w historii tych rozgrywek. Najlepszym atakującym i zarazem MVP całego turnieju został wybrany Mariusz Wlazły. Z kolei nagrodę dla jednego z dwóch najlepszych środkowych odebrał Karol Kłos.

W klasyfikacji medalowej Mistrzostw Świata w siatkówce Polscy siatkarze zajmują 5. miejsce z trzema medalami na koncie (2 złote, 1 srebrny). Z kolei Polki obecnie zajmują 9. miejsce i mają na koncie trzy medale (1 srebrny, 2 brązowe).

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
Siatkarsko.pl