Siatkówka od A do Z

Siatkówka na siedząco. Czym jest i jakie są zasady gry?

To połączenie dwóch gier: sitzballu i siatkówki

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdki (5 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Siatkówka na siedząco to odmiana tradycyjnej piłki siatkowej. Jej celem jest przebicie piłki nad siatką tak, aby wpadła w boisko przeciwnika. Choć dyscyplina powstała z myślą o osobach niepełnosprawnych, obecnie grają w nią również pełnosprawni zawodnicy. Wszyscy muszą jednak przestrzegać jednej zasady – podczas odbijania piłki nie wolno im odrywać pośladków od podłoża.

siatkówka na siedząco
               Źródło: flickr.com

Krótko o historii

Początki siatkówki na siedząco sięgają 1956 roku. Wtedy Holenderski Komitet Sportu zdecydował się połączyć dwie dyscypliny sportowe: tradycyjną siatkówkę halową i sitzball, który uprawiały osoby mające problemy z poruszaniem się. Pierwszy mecz na poziomie międzynarodowym rozegrano w 1967 roku, ale dopiero jedenaście lat później siatkówka na siedząco została w pełni uznana za dyscyplinę sportową.

Na Igrzyskach Paraolimpijskich po raz pierwszy pojawiła się w 1980 roku. Wówczas w turnieju wzięło udział 7 męskich drużyn narodowych. Kobiety przystąpiły do rywalizacji dopiero w 2004 roku, podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Atenach. W Polsce siatkówka na siedząco rozwija się od 1997 roku.

Siatkówka na siedząco i jej zasady

Zasady gry są zbliżone do tych, które obowiązują w tradycyjnej siatkówce. Każda drużyna na boisku liczy po 6 zawodników, a jej pełny skład powinien wynosić łącznie 12 osób. Mecz toczy się do trzech wygranych setów, a sety rozgrywane są do 25 punktów. Główną różnicą między siatkówką halową a siatkówką na siedząco jest gra w pozycji siedzącej. Dlatego podczas odbijania piłki, pośladki zawodników muszą mieć kontakt z podłożem. Różnice występują również w rozmiarze boiska i wysokości siatki. Boisko jest mniejsze niż tradycyjne – ma 10 na 6 metrów, natomiast siatka zawieszona jest na wysokości 115 cm dla mężczyzn i 105 cm dla kobiet.

W pozostałych kwestiach siatkówka na siedząco praktycznie nie różni się od tradycyjnej piłki siatkowej.

Kto może grać w siatkówkę na siedząco?

Siatkówka na siedząco to sport wymyślony dla osób z niepełnosprawnością ruchową, np. po amputacji kończyn czy z niedowładem. Jednak, ze względu na swoją widowiskowość, gra szybko zdobyła popularność na całym świecie i dziś uprawiają ją także pełnosprawni zawodnicy.

Liczba komentarzy: 2
Tagi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
Close
Close