Ciekawostki

Gdzie siatkówka jest popularna?

Jak wygląda popularność siatkówki na świecie?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Siatkówka znajduje się w gronie dziesięciu najpopularniejszych dyscyplin sportowych na świecie. Choć w Polsce nie jest dyscypliną numer jeden, ma szerokie grono fanów, a atrakcyjność meczów sprawia, że publiczność chętnie powraca na kolejne spotkania. A jak to wygląda na całym świecie? Sprawdźmy, gdzie siatkówka jest popularna.

Ile państw na świecie gra w siatkówkę?

Zanim przejdziemy do zagadnienia, gdzie siatkówka jest popularna, sprawdźmy, w jakich państwach uprawia się tę dyscyplinę. Obecnie Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej może pochwalić się bardzo dużym gronem członków – 218. Drużyny zrzeszone są w pięciu konfederacjach:

  • AVC (Azja i Australia) – 64 drużyny, m.in. Wyspy Cooka, Kiribati, Palau czy Malediwy.
  • CAVB (Afryka) – 54 drużyny, m.in. Komory, Dżibuti czy Mauritius.
  • CEV (Europa) – 56 drużyn, m.in. San Marino, Gibraltar czy Wyspy Owcze.
  • CSV (Ameryka Południowa) – 11 drużyn, m.in. Gujana, Boliwia czy Urugwaj.
  • NORCECA (Ameryka Północna, Centralna i Region Karaibów) – 33 drużyny, m.in. Jamajka, Wyspy Dziewicze, Grenada czy Belize.

państwa siatkówka

Biorąc pod uwagę liczbę zrzeszonych krajów w FIVB, śmiało można stwierdzić, że siatkówka jest sportem światowym. Dla porównania FIFA (Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej) zrzesza 211 państw, a FIBA (Międzynarodowa Federacja Koszykówki) 213 członków.

Gdzie siatkówka jest popularna?

Jak widać, w siatkówkę możemy grać na każdym kontynencie, nawet w bardzo egzotycznych miejscach. Sprawdźmy jednak, w jakim kraju siatkówka jest najpopularniejsza.

w jakim kraju siatkówka jest popularna
Źródło: fivb.org

Polska

W naszym kraju siatkówka jest drugim najpopularniejszym sportem. Mamy mnóstwo kibiców, hal i boisk siatkarskich, rośnie też liczba osób uprawiających siatkówkę, zarówno zawodowo, jak i amatorsko. PlusLiga jest uznawana za jedną z najsilniejszych lig w Europie – każdego roku możemy obserwować na boiskach nie tylko świetnych polskich  siatkarzy, ale również gwiazdy z zagranicy. Nasza męska reprezentacja odnosi sukcesy w rozgrywkach międzynarodowych, a hale wypełniają się kibicami do ostatniego miejsca. Wszystko to sprawia, że Polska jest jednym z najlepszych miejsc na świecie do grania w siatkówkę. Władze FIVB doskonale o tym wiedzą, gdyż przyznają nam organizację największych imprez siatkarskich. Nasza męska drużyna zajmuje obecnie drugie miejsce w rankingu FIVB.

Brazylia

gdzie siatkówka jest popularna
Źródło: fivb.org

W Brazylii dyscypliną sportową numer 1 jest piłka nożna, która jest niemal narodową religią. Natomiast siatkówka rozwija się tam od lat 80. i jest teraz drugim najpopularniejszym sportem. W Kraju Kawy popularna jest również siatkówka plażowa. Brazylijczycy mają bardzo mocne reprezentacje narodowe, które zajmują czołowe miejsca w światowych turniejach. Obecnie męska reprezentacja Brazylii prowadzi w rankingu FIVB, a żeńska zajmuje trzecie miejsce. Warto dodać, że Brazylijczycy mają mocną ligę, która gromadzi przed telewizorami duże grono fanów.

 

popularność siatkówki na świecie
Źródło: fivb.org

Stany Zjednoczone

Aż trudno uwierzyć, że w Stanach Zjednoczonych, które są przecież ojczyzną siatkówki, dopiero od 3 lat istnieje profesjonalna męska liga siatkówki – National Volleyball Association. Mimo tego reprezentacje narodowe USA mają na swoim koncie mnóstwo sukcesów, a mecze rozgrywane na własnym terenie wypełniają się kibicami. W USA siatkówka jest bardzo popularna szczególnie w szkole średniej i na studiach. Amerykanie mają bardzo mocną ligę uniwersytecką, z której wielu siatkarzy i siatkarek znajduje zatrudnienie w najlepszych klubach na całym świecie.

Rosja

gdzie siatkówka jest popularna
Źródło: fivb.org

W Rosji siatkówka nie jest aż tak popularna, jak inne sporty, np. piłka nożna czy hokej. Jednak Rosja to ogromny kraj, dlatego też piłkę siatkową uprawia wielu ludzi. Rosjanie mogą pochwalić się świetnymi reprezentacjami narodowymi, które odnoszą sukcesy na arenie międzynarodowej. Poza tym inwestują w kluby siatkarskie, sprowadzają największe gwiazdy światowej siatkówki, co sprawia, że triumfują również w rozgrywkach klubowych. Najlepszym przykładem jest tutaj Zenit Kazań, który sześciokrotnie zwyciężał w Lidze Mistrzów.

 

czy siatkówka jest popularna
Źródło: fivb.org

Włochy

Liga włoska jest uznawana za najsilniejszą na świecie. To właśnie włoskie drużyny mają na swoim koncie najwięcej zwycięstw w rozgrywkach Ligi Mistrzów – 19 razy stawały na najwyższym stopniu podium. Włoska liga siatkówki ma wiele poziomów, a najwyższym z nich jest Serie A. Każda z lig ma inną liczbę drużyn, a niektóre poziomy są bardziej regionalne niż krajowe. Siatkówka we Włoszech jest najbardziej popularna w średniej wielkości miastach, gdyż w tych najbardziej zaludnionych dominuje piłka nożna. Warto wspomnieć, że włoscy trenerzy cieszą się ogromną renomą i pracują w najlepszych klubach na całym świecie.

Chiny

popularna siatkówka
Źródło: fivb.org

Siatkówka jest popularna także w Chinach. Trudno się dziwić, skoro żeńska reprezentacja Chin ma na swoim koncie ogromne sukcesy – zwycięstwa w Igrzyskach Olimpijskich, Mistrzostwach Świata, Pucharze Świata czy Igrzyskach Azjatyckich. Obecnie Chinki zajmują pierwsze miejsce w rankingu FIVB, co z pewnością wpływa na popularność tego sportu.

 

popularność siatkówki na świecie
Źródło: fivb.org

Iran

Coraz większą popularność siatkówka zyskuje w Iranie. Zagraniczni szkoleniowcy sprawili, że w ostatnich latach męska reprezentacja Iranu zrobiła spore postępy i teraz z powodzeniem rywalizuje z najsilniejszymi drużynami na świecie. Nic więc dziwnego, że mecze kadry przyciągają na trybuny setki kibiców, a w hali robi się „kocioł”, zdominowany przez mężczyzn. Każde zwycięstwo jest hucznie świętowane, nie tylko w halach sportowych, ale również na ulicach. Irańscy kibice bardzo angażują się w siatkówkę.

Japonia

gdzie siatkówka jest popularna
Źródło: fivb.org

W Japonii najbardziej popularnymi sportami są baseball i piłka nożna. Oczywiście tradycyjne sztuki walki, takie jak sumo, judo, czy kendo również nie tracą na popularności. Dość dużą popularnością cieszy się tam również siatkówka – mecze reprezentacji przyciągają przed telewizory mnóstwo fanów, a trybuny na hali wypełniają się po brzegi. Kraj Kwitnącej Wiśni ma również ligę męską i żeńską. Choć nie należą one do najsilniejszych, japońskie drużyny często mają w swoich składach siatkarskie gwiazdy. Japończycy żyją siatkówką, co doskonale widać na przykładzie rozgrywanego w Japonii co cztery lata Pucharu Świata.

W wymienionych krajach siatkówka zdecydowanie cieszy się największą popularnością. Jednak coraz większym zainteresowaniem cieszy się również w takich państwach jak: Bułgaria, Serbia, Niemcy, Holandia, Argentyna, Peru czy Australia.

Dlaczego siatkówka jest popularna w Polsce?

Do naszego kraju siatkówka zawitała na początku XX wieku i szybko zyskała szerokie grono odbiorców. Zaczęły powstawać sekcje i kluby siatkarskie w całej Polsce, rozgrywano nawet mecze o mistrzostwo kraju. Reprezentacja Polski mężczyzn zaczęła osiągać sukcesy na arenie międzynarodowej – zdobyła m.in. złoty medal na Mistrzostwach Świata 1974 i złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich 1976. Jednak prawdziwy wzrost zainteresowania siatkówką nastąpił dopiero wtedy, gdy powstały rozgrywki ligowe, koordynowane przez Polską Ligę Siatkówki. PlusLigę utworzono w 2000 roku, a ligę kobiet pięć lat później. Bez wątpienia duży wpływ na popularyzację piłki siatkowej miało podpisanie kontraktu z telewizją Polsat, która transmituje polskie rozgrywki od sezonu 2002/2003 aż do dzisiaj.

Grono fanów siatkówki w Polsce bardzo się poszerzyło w ostatnich latach. Wszystko to dzięki sukcesom, jakie odnoszą Polscy siatkarze na arenie międzynarodowej. Najpierw wywalczyli na własnym terenie Mistrzostwo Świata 2014, a cztery lata później obronili tytuł mistrzowski, dzięki czemu zyskali rzesze fanów w całym kraju. Choć po tych sukcesach niektórzy obwieścili siatkówkę naszym sportem narodowym, w Polsce dyscypliną numer 1 wciąż jest piłka nożna. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2018 roku wśród osób ćwiczących dominowała piłka nożna, którą uprawiało 39,4% osób. Natomiast piłka siatkowa znalazła się na drugim miejscu – 6,5% osób ćwiczących (6,7% z siatkówką plażową).

gdzie siatkówka jest popularna
Źródło: GUS

 

Warto dodać, że na popularyzację siatkówki wpływa również łatwość w jej uprawianiu. Tak naprawdę, żeby zacząć grać, nie trzeba żadnego specjalistycznego sprzętu. Co więcej, siatkówka jest odpowiednią dyscypliną dla wszystkich – zarówno dla dorosłych, młodzieży, jak i dzieci.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
Siatkarsko.pl