Siatkówka od A do ZWokół siatki

Jaką akcję rozegrać na siatce?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 głosów, średnia: 4,00 z 5)
Loading...

Są różne sposoby rozgrywania akcji przez drużynę atakującą. Jednak rozegranie konkretnej akcji będzie zależało m.in. od przyjęcia zagrywki lub od ustawionego bloku przeciwników. Dlatego to rozgrywający decyduje, jaką akcję na siatce zagra drużyna.

Sposoby rozgrywania akcji:

  • Atak z pierwszej strefy – po zagrywce drużyny przeciwnej piłka jest dogrywana do rozgrywającego, który wystawia piłkę za głowę do swojego atakującego, znajdującego się w drugiej linii. Atakujący może uderzyć piłkę po prostej lub po skosie, musi jednak uważać, aby nie popełnić błędu przejścia linii trzeciego metra.
    atak z krótkiej
    Atak z krótkiej
  • Atak z drugiej strefy – jest to chyba najczęściej wykonywany atak przez zawodników. Rozgrywający (w zależności od ustawienia) wystawia piłkę na prawe skrzydło do swojego przyjmującego lub atakującego.
  • Atak z czwartej strefy – polega na wystawieniu piłki na lewe skrzydło do przyjmującego lub atakującego.
  • Atak z piątej strefy – grany niezwykle rzadko, w sytuacji „kryzysowej”. Gdy zawodnicy bronią piłkę, a atak z innych stref boiska jest niemożliwy, rozgrywający wystawia piłkę na trzeci metr na lewą stronę boiska, którą zbija przyjmujący będący w drugiej linii.
  • Atak z szóstej strefy – „pajp”, jest to atak wykonywany zza linii trzeciego metra. Rozgrywający wystawia piłkę na środek obrony, a zawodnik musi się odbić przed linią trzeciego metra, aby nie popełnił błędu.
  • Atak z krótkiej – jest to akcja rozgrywana pomiędzy rozgrywającym a środkowym. Krótka jest akcją graną bardzo szybko, na niewielkiej przestrzeni.
  • Atak z krótkiej przesuniętej – podobna akcja to zwykłej krótkiej. Jednak krótka przesunięta grana jest na większej przestrzeni między rozgrywającym a środkowym. Rozgrywający, który znajduje się najczęściej w drugiej linii lub na granicy, „wrzuca” piłkę pod rękę do środkowego.
  • Krótka z obiegnięcia – jest to akcja grana tylko w żeńskiej siatkówce, choć zdarzają się również wyjątki w siatkówce męskiej (np. Marcin Nowak lub Lucas Saatkamp). Środkowa znajduje się po lewej stronie rozgrywającej, która wystawia piłkę za siebie. W tym czasie środkowa przebiega obok niej na prawą stronę boiska i atakuje wybijając się z jednej nogi. Rozgrywająca musi uważać, aby nie przeciągnąć piłki za antenkę.
  • Podwójna krótka – rozgrywający wystawia piłkę środek na drugi metr. W tym czasie środkowy zbiega na środka i markuje atak, a zza jego pleców wyskakuje przyjmujący, który zbija piłkę.
  • Podwójna krótka z drugiej linii – jest odmianą podwójnej krótkiej. Rozgrywający wystawia piłkę na trzeci metr, środkowy markuje atak, a piłkę uderza przyjmujący znajdujący się w szóstej strefie, co oznacza, że nie może przekroczyć linii trzeciego metra.

 

Źródło: „Siatkówka” – F. Wróblewski

Odwiedź nasz sklep siatkarski!

Powiązane artykuły

Back to top button
Siatkarsko.pl