Moim zdaniemWokół siatki

System challenge zmierza ku doskonałości

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdki (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Początkowo w rozgrywkach międzynarodowych system challenge testowany był jedynie w Lidze Światowej. Pierwszą wielką imprezą, podczas której można było dokonać wideoweryfikacji były Mistrzostwa Świata 2014 rozgrywane w Polsce. W tym roku zastosowano challenge również  na Igrzyskach Europejskich w Baku.

System niedoskonały

System challenge choć miał usprawnić pracę sędziów, wywoływał i w dalszym ciągu wywołuje wiele kontrowersji. Podczas ubiegłorocznych Mistrzostw Świata przekonaliśmy się, że sędziowie nie zawsze sprawdzali akcję, o którą challengechodziło trenerowi. Z kolei w Lidze Światowej sposób funkcjonowania systemu challenge zależy od kraju, w którym rozgrywany jest mecz. W Teheranie trenerzy nie mogli sprawdzać niektórych elementów, np. czy piłka po ataku dotknęła bloku. Natomiast w Polsce system challenge obejmuje już wszystkie możliwe elementy. W dalszym ciągu brakuje ujednolicenia zasad stosowania tego systemu.

Lepsza wersja

Na niedawno zakończonych Igrzyskach Europejskich rozgrywanych w Baku, sędziowie mieli do pomocy inny rodzaj systemu challenge. A mianowicie podobny do tego, który jest stosowany w tenisie – system o wiele bardziej precyzyjny, nie pozostawiający złudzeń co do tego, czy piłka była na aucie lub czy zawodnicy dotknęli siatki. Taki system jasno określił czy zawodnicy popełniali błędy. W przypadku, gdy trener sprawdzał czy piłka nie wpadła po zagrywce w boisko, na monitorze pojawiła się „plama” w miejscu, w którym odbiła się piłka. Natomiast przy sprawdzaniu czy piłka nie dotknęła bloku lub czy zawodnicy nie wpadli w siatkę, na ekranie w zależności od sytuacji pojawiały się napisy „Touch” lub „No touch”. Dzięki temu sędziowie mogli poprawnie ocenić akcję i podjąć właściwą decyzję.

Jedynym mankamentem było to, że sędziowie czasami znowu nie wiedzieli, którą akcję mają sprawdzać. Ale to już nie jest wina systemu, a sędziów prowadzących spotkanie. Jeśli ten system się sprawdził, powinien na stałe zagościć na wszystkich wielkich imprezach siatkarskich.

challenge

 

Liczba komentarzy: 2
Tagi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
Close
Close