Siatkówka od A do ZWokół siatki

Atakujący – pozycja na boisku w siatkówce

W każdym sporcie gracz, który zdobywa najwięcej punktów czy strzela najwięcej goli, zapada w pamięci kibiców i często zdobywa ich sympatię. W siatkówce takim zawodnikiem zazwyczaj jest atakujący, którego zadaniem jest zdobywanie punktów w ataku.

Kto to jest atakujący?

             Źródło: fivb.org

Atakujący (opposite hitter, rightside hitter, attacker) nazywany również prawoskrzydłowym, to gracz, który głównie odpowiedzialny jest za atakowanie i zdobywanie punktów po otrzymaniu piłki od rozgrywającego. Atakujący w ustawieniu na boisku gra po przekątnej z rozgrywającym. Może atakować zarówno z pierwszej, jak i z drugiej linii. Prawa strona boiska jest szczególnie wygodna dla leworęcznych siatkarzy. Tylko w jednym ustawieniu atakujący kończy piłki jako lewoskrzydłowy. Ma to miejsce w momencie, gdy zawodnik przechodzi z drugiej linii do pierwszej.

Jakie zadania ma atakujący?

Głównym zadaniem atakujących jest oczywiście zdobywanie punktów skutecznym atakiem. Zawodnicy grający na tej pozycji bardzo często otrzymują piłki w kontrataku, gdy drużyna jest w głębokiej defensywie. Często muszą sobie radzić z wystawami niedokładnymi lub piłkami wystawionymi na potrójny blok przeciwnika. Oprócz wykonywania ataku, siatkarze występujący na tej pozycji, również blokują, zagrywają i ustawiają się w obronie.

Jako blokujący, zawodnicy odpowiedzialni są za ustawienie bloku po prawej stronie, tak aby środkowy mógł do nich dołączyć. Mocną stroną atakujących jest również zagrywka. W szczególnych przypadkach, aby pomóc zawodnikom przyjmującym, prawoskrzydłowi ustawiają się również do przyjęcia zagrywki.

Siatkarze występujący na pozycji atakującego zazwyczaj kończą mecz z największym dorobkiem punktowym, dlatego czasami żartobliwie nazywani są „maszynkami do robienia punktów”.

Znani atakujący

                          Źródło: fivb.org

Do najbardziej znanych, aktualnie występujących, atakujących należą m.in.: Maksim Michajłow, Matt Anderson, Georg Grozer, Wallace de Souza, Cwetan Sokołow, Aleksandar Atanasijević, Mariusz Wlazły, Dawid Konarski.

Z kolei wśród siatkarek, najbardziej znane atakujące to m.in.: Nataliya Goncharova, Tijana Bosković, Sheilla Castro, Jovana Brakocević – Canzian, Bethania De la Cruz, Katarzyna Skowrońska-Dolata. Do tego grona należy również zaliczyć rosyjską gwiazdę – Jekaterinę Gamową, która po sezonie 2015/2016 zakończyła siatkarską karierę.

Powiązane artykuły

Back to top button
Siatkarsko.pl