Siatkówka od A do Z

Przekroczenie linii środkowej w siatkówce – czy jest dozwolone?

Kiedy sędzia odgwiżdże błąd przekroczenia linii środkowej?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Przekroczenie linii środkowej w siatkówce może, ale nie musi być błędem. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób zawodnik przekracza linię — czy dotyka jej stopą, czy może cała stopa ląduje na boisku przeciwnika.

Co to jest linia środkowa w siatkówce?

Boisko do siatkówki składa się z trzech rodzajów linii. Są to:

  • Linie ograniczające — czyli takie, które wyznaczają boisko do gry. Należą do nich dwie linie boczne i dwie linie końcowe.
  • Linia środkowa — przebiega przez środek boiska.
  • Linia ataku — znajduje się w odległości 3 metrów od linii środkowej, po obu stronach boiska i wyznacza strefę ataku.

Jak sama nazwa wskazuje, linia środkowa leży na środku boiska tuż pod siatką. Dzieli boisko na dwa równe pola gry o wymiarach 9 × 9 metrów każde. Ma ona szerokość 5 cm i znajduje się po równo na obu stronach boiska.

przekroczenie linii środkowej w siatkówce
Źródło: Zdjęcie dodane przez Pavel Danilyuk: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/ludzie-mezczyzni-kobiety-granie-6203633/

Siatkówka — przekroczenie linii środkowej

Przekroczenie linii środkowej w siatkówce jest dozwolone w kilku przypadkach:

  • Jeśli zawodnik przekracza linię środkową, ale co najmniej część jego stopy ma kontakt z linią. Przykład: palce stopy znajdują się na boisku przeciwnika, ale pięta dotyka linii.
  • Jeśli gracz dotknie boiska przeciwnika jakąkolwiek częścią ciała powyżej stóp, pod warunkiem, że nie wpływa to na grę przeciwnika. Przykład: gracz przekroczy linię głową lub tułowiem.
  • Jeżeli zawodnik przejdzie na boisko przeciwnika, gdy piłka jest poza grą. Przykład: gdy piłka wypadnie na aut, a siatkarz dopiero później wyląduje na stronie rywali.

Przekroczenie linii środkowej w siatkówce — kiedy jest błędem?

Błąd przekroczenia linii środkowej występuje, gdy zawodnik całą stopą dotyka boiska przeciwnika, nie mając kontaktu z linią. Jest to jeden z najczęściej popełnianych błędów przez zawodników podczas meczu siatkówki, głównie przez graczy skaczących do bloku.

Czy można przejść pod siatką w siatkówce?

Zgodnie z przepisami gry w piłkę siatkową zawodnik może przejść pod siatką w przestrzeń przeciwnika, pod warunkiem że nie utrudnia i nie wpływa to na jego grę. Przykładem jest sytuacja, w której podczas gry obronnej piłka przechodzi na drugą stronę poza polem gry (za antenkami) — wówczas zawodnik może przejść pod siatką, a następnie spróbować odbić piłkę za antenką do swojej drużyny. Takie sytuacje zdarzają się jednak stosunkowo rzadko i są bardzo trudne do wykonania.

Powiązane artykuły

Back to top button
Siatkarsko.pl