CiekawostkiWokół siatki

Czy wiesz, że…? – czyli siatkarskie ciekawostki

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Przedstawiam kilka ciekawostek o siatkówce, siatkarzach i siatkarkach, o których możecie nie wiedzieć.

Siatkarskie ciekawostki:

1. Najdłuższy set w historii – odnotowano w lidze koreańskiej, w meczu pomiędzy drużynami KAL Jumbos i Rush&Cash. Ostateczny wynik seta to 56:54 dla Kal Jumbos, które zwyciężyło w całym spotkaniu 3-0.

2. Najdłuższa akcja – odnotowana została w lidze chińskiej, w meczu pomiędzy drużynami TianJin i Army. Akcja trwała aż 1 min i 35 sekund. Jednak jest coś w tym, że Azjaci grają najlepiej w obronie.

Tutaj możecie obejrzeć całą akcję:

https://www.youtube.com/watch?v=XRqKozR_YSM

Źródło: youtube.com

3. Najwięcej medali w siatkówce męskiej 43 medale w rozgrywkach światowych ma na koncie reprezentacja Rosji (wliczając ZSRR): 12 medali Mistrzostw Świata (w tym sześć złotych), 6 medali Igrzysk Olimpijskich (w tym trzy złote), 10 medali Pucharu Świata (w tym sześć złotych), 15 medali Ligi Światowej (w tym trzy złote). Druga jest reprezentacja Brazylii, która ma na koncie 33 medale.

4. Najwięcej medali w siatkówce żeńskiej – 31 medali w rozgrywkach światowych ma na koncie reprezentacja Rosji (wliczając ZSRR): 8 medali Mistrzostw Świata (w tym 5 złotych), 6 medali Igrzysk Olimpijskich (w tym 3 złote), 5 medali Pucharu Świata, 12 medali World Grand Prix (w tym 3 złote). Druga jest reprezentacja Brazylia, która ma na koncie 27 medali.

5. Znane siatkarskie pary/małżeństwa: Michał Łasko i Milena Stacchiotti, Murilo Endres i Jaqueline Pereira de Carvalho, Dominik Witczak i Anna Woźniakowska, Facundo Conte i Helena Havelkova, Mariusz Wlazły i Paulina Drewicz, Małgorzata Glinka i Roberto Mogentale, Manon Flier i Reinder Nummerdor, Marcin Wika i Anna Białobrzeska, Kim Staelens i Mark Sterken.

6. Brazylijska siatkarka Erika Coimbra, która występowała w sezonie 2012/2013 w Atomie Trefl Sopot jest hermafrodytą. W 1997 roku ze względu na wysoki poziom testosteronu w organizmie została zdyskwalifikowana, ponieważ uznano, że jest to skutkiem używania środków dopingujących. Okazało się jednak, że wysoki poziom testosteronu jest u siatkarki normalny. Ta sytuacja sprawiła, że Coimbra poddała się operacji chirurgicznej i w 1998 roku amputowano jej męskie narządy rozrodcze.

7. Najstarszy zawodnik w PlusLidze – to Krzysztof Gierczyński, obecnie występujący w Jastrzębskim Węglu. Siatkarz urodził się 23.01.1976 roku (ma 38 lat).

8. Najstarsza zawodniczka w Orlen Lidze – to Magdalena Śliwa, obecnie występująca w Budowlanych Łódź. Siatkarka urodziła się 17 listopada 1969 roku (ma 45 lat).

Powiązane artykuły

Back to top button
Siatkarsko.pl