Siatkówka od A do ZWokół siatki

Wyposażenie siatkarza – strój siatkarski, skarpetki i obuwie

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdki (5 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Na wyposażenie siatkarza składają się strój siatkarski, skarpetki i obuwie sportowe. Zawodnicy mogą również grać w ochraniaczach i nakolannikach, ale nie są one obowiązkowe. Z kolei w siatkówce plażowej zawodnicy grają na boso, mogą mieć założone czapki z daszkiem i okulary przeciwsłoneczne.

Strój siatkarski Grzegorz Kosok– koszulka i spodenki

Wszyscy zawodnicy jednej drużyny, za wyjątkiem libero, muszą występować w jednakowych strojach. Natomiast zawodnik libero powinien nosić strój w innym kolorze, najlepiej kontrastującym z kolorem stroju pozostałych graczy. Zawodnicy mogą grać w koszulkach z krótkimi rękawkami lub w koszulkach bez rękawków. Strój siatkarski powinien być wykonany ze specjalnego materiału, który pozwala oddychać skórze i wchłania zapachy. Materiał powinien być wytrzymały i elastyczny, aby nie krępował ruchów zawodnika.

Każdy siatkarz musi mieć umieszczony numer na koszulce – również dobrany w odpowiednim, kontrastującym kolorze. Numer musi znajdować się na środku koszulki na piersiach i na plecach. Wysokość numeru umieszczonego na klatce piersiowej musi wynosić minimum 15 cm, a na plecach co najmniej 20 cm. Oprócz tego, każdy zawodnik musi mieć umieszczony numer na nogawce spodenek – jego wysokość powinna wynosić 4 – 6 cm. Natomiast szerokość taśmy tworzącej numer musi wynosić co najmniej 2 cm. Kapitan zespołu musi być również oznaczony na koszulce. W tym celu, centralnie pod numerem na piersiach musi zostać umieszczona naszywka o długości 8 cm i szerokości 2 cm.

Obuwie sportowe

Niezbędnym elementem wyposażenia każdego siatkarza jest odpowiednio dobrane obuwie sportowe. Wybierając buty należy przede wszystkim zadbać, aby były wygodne i dopasowane. Obuwie siatkarskie powinno gwarantować dobrą przyczepność i amortyzację przy skokach. Zawodnicy nie muszą grać w jednakowych butach, Teodor Todorovich wybór zależy od upodobań gracza. Zalecana jest także gra w skarpetkach, które pozwolą uniknąć powstawania pęcherzy. Jednak to, jakie skarpetki wybierze zawodnik jest jego indywidualną decyzją (np. siatkarki często wybierają długie skarpety, do wysokości kolan).

Ochraniacze na kolana i łokcie

Nakolanniki są ważnym, ale nie obowiązkowym elementem wyposażenia zawodnika. Zgodnie z przepisami gry, w światowych i oficjalnych zawodach FIVB, ochraniacze muszą być w tym samym kolorze, jak część stroju przy którym są założone. Tak więc nakolanniki powinny być dopasowane do koloru spodenek. Nakolanniki powinny być wykonane z wytrzymałych, elastycznych materiałów, zapewniających amortyzację kolana.

Zmiana wyposażenia

Sędzia pierwszy podczas meczu może zezwolić na:

  • zmianę mokrego lub uszkodplastryzonego stroju w przerwie pomiędzy setami lub po zmianie zawodników (nowy strój musi mieć ten sam wzór, kolor i numer),
  • grę w dresach, jeśli temperatura panująca w hali jest niska (wszyscy zawodnicy z wyjątkiem libero muszą grać w jednakowych dresach, posiadających numerację zgodną z przepisami gry),
  • grę bez obuwia sportowego.

Co jeszcze mogą posiadać zawodnicy?

Zawodnicy mogą grać w okularach bądź soczewkach, ale tylko na własne ryzyko. Oprócz tego mogą mieć ściągacze i stabilizatory ochronne, a także opaski na rękę i głowę. Siatkarze mogą obklejać palce specjalnymi plastrami, tzw. tape, w celu usztywnienia palców i zapewnienia im ochrony przed otarciami. Wszelkie wyposażenie używane przez zawodników podczas meczu nie może zawierać reklam, a logo producenta akcesoriów nie może być większe niż 6 cm2.

Jakie przedmioty są zabronione?

Przede wszystkim zabronione jest noszenie przedmiotów, które mogą stwarzać niebezpieczeństwo dla zawodnika oraz przedmiotów, które dają zawodnikowi sztuczną przewagę.

 

 

Tagi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
Close
Close