Siatkówka od A do ZWokół siatki

Wyposażenie siatkarza – strój siatkarski, skarpetki i obuwie

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Na wyposażenie siatkarza składają się strój siatkarski, skarpetki i obuwie sportowe. Zawodnicy mogą również grać w ochraniaczach i nakolannikach, ale nie są one obowiązkowe. Z kolei w siatkówce plażowej zawodnicy grają na boso, mogą mieć założone czapki z daszkiem i okulary przeciwsłoneczne.

Strój siatkarski Grzegorz Kosok– koszulka i spodenki

Wszyscy zawodnicy jednej drużyny, za wyjątkiem libero, muszą występować w jednakowych strojach. Natomiast zawodnik libero powinien nosić strój w innym kolorze, najlepiej kontrastującym z kolorem stroju pozostałych graczy. Zawodnicy mogą grać w koszulkach z krótkimi rękawkami lub w koszulkach bez rękawków. Strój siatkarski powinien być wykonany ze specjalnego materiału, który pozwala oddychać skórze i wchłania zapachy. Materiał powinien być wytrzymały i elastyczny, aby nie krępował ruchów zawodnika.

Każdy siatkarz musi mieć umieszczony numer na koszulce – również dobrany w odpowiednim, kontrastującym kolorze. Numer musi znajdować się na środku koszulki na piersiach i na plecach. Wysokość numeru umieszczonego na klatce piersiowej musi wynosić minimum 15 cm, a na plecach co najmniej 20 cm. Oprócz tego, każdy zawodnik musi mieć umieszczony numer na nogawce spodenek – jego wysokość powinna wynosić 4 – 6 cm. Natomiast szerokość taśmy tworzącej numer musi wynosić co najmniej 2 cm. Kapitan zespołu musi być również oznaczony na koszulce. W tym celu, centralnie pod numerem na piersiach musi zostać umieszczona naszywka o długości 8 cm i szerokości 2 cm.

Obuwie sportowe

Niezbędnym elementem wyposażenia każdego siatkarza jest odpowiednio dobrane obuwie sportowe. Wybierając buty należy przede wszystkim zadbać, aby były wygodne i dopasowane. Obuwie siatkarskie powinno gwarantować dobrą przyczepność i amortyzację przy skokach. Zawodnicy nie muszą grać w jednakowych butach, Teodor Todorovich wybór zależy od upodobań gracza. Zalecana jest także gra w skarpetkach, które pozwolą uniknąć powstawania pęcherzy. Jednak to, jakie skarpetki wybierze zawodnik jest jego indywidualną decyzją (np. siatkarki często wybierają długie skarpety, do wysokości kolan).

Ochraniacze na kolana i łokcie

Nakolanniki są ważnym, ale nie obowiązkowym elementem wyposażenia zawodnika. Zgodnie z przepisami gry, w światowych i oficjalnych zawodach FIVB, ochraniacze muszą być w tym samym kolorze, jak część stroju przy którym są założone. Tak więc nakolanniki powinny być dopasowane do koloru spodenek. Nakolanniki powinny być wykonane z wytrzymałych, elastycznych materiałów, zapewniających amortyzację kolana.

Zmiana wyposażenia

Sędzia pierwszy podczas meczu może zezwolić na:

  • zmianę mokrego lub uszkodplastryzonego stroju w przerwie pomiędzy setami lub po zmianie zawodników (nowy strój musi mieć ten sam wzór, kolor i numer),
  • grę w dresach, jeśli temperatura panująca w hali jest niska (wszyscy zawodnicy z wyjątkiem libero muszą grać w jednakowych dresach, posiadających numerację zgodną z przepisami gry),
  • grę bez obuwia sportowego.

Co jeszcze mogą posiadać zawodnicy?

Zawodnicy mogą grać w okularach bądź soczewkach, ale tylko na własne ryzyko. Oprócz tego mogą mieć ściągacze i stabilizatory ochronne, a także opaski na rękę i głowę. Siatkarze mogą obklejać palce specjalnymi plastrami, tzw. tape, w celu usztywnienia palców i zapewnienia im ochrony przed otarciami. Wszelkie wyposażenie używane przez zawodników podczas meczu nie może zawierać reklam, a logo producenta akcesoriów nie może być większe niż 6 cm2.

Jakie przedmioty są zabronione?

Przede wszystkim zabronione jest noszenie przedmiotów, które mogą stwarzać niebezpieczeństwo dla zawodnika oraz przedmiotów, które dają zawodnikowi sztuczną przewagę.

 

 

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
Siatkarsko.pl