Ciekawostki

Dlaczego siatkarze oklejają palce plastrami?

Tejpy na palce są powszechną praktyką w siatkówce

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 głosów, średnia: 4,80 z 5)
Loading...

Choć siatkówka jest sportem bezkontaktowym, siatkarze również narażeni są na różne urazy i kontuzje, w szczególności kończyn górnych i dolnych. Nikogo już nie dziwią stłuczone, wybite czy złamane palce, które najczęściej dotykają zawodników blokujących. Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia urazu i zwiększyć komfort gry, siatkarze stosują specjalne tejpy na palce.

Czym są tejpy na palce?

tejpy na palce u atakującego
                                    Źródło: fivb.org

Tejpy to nierozciągliwe, sztywne taśmy, które zmniejszają ruchomość stawu i przyspieszają proces leczenia w przypadku urazów. Takie taśmy znalazły zastosowanie w wielu dziedzinach sportowych. Nie tylko w siatkówce, ale również w koszykówce, tenisie, hokeju czy piłce ręcznej. W siatkówce tejpy na palce stosowane są przez graczy występujących na różnych pozycjach. Jednak z racji tego, że do kontuzji palców najczęściej dochodzi podczas blokowania ataku rywali i zbicia piłek, najmniej z tejpów korzystają zawodnicy grający na pozycji libero. Czasami siatkarze oklejają dwa palce naraz, by jeszcze bardziej wzmocnić stawy. Wyjątkiem są rozgrywający, których palce muszą być elastyczne. Złączenie dwóch palców plastrami znacznie utrudniałoby im precyzyjne odbicie piłki.

Tejpy zapewniają ochronę przed urazami

Tak jak wspomniano wcześniej, częstym urazem w siatkówce jest wybicie palca, czyli zwichnięcie jednego ze stawów paliczkowych. Dochodzi do niego, gdy na palec działa duża siła, np. uderzona z pełną mocą piłka. Oklejanie palców tejpami ma za zadanie zmniejszyć ryzyko wystąpienia takich urazów. Dzięki nim stawy są stabilniejsze, co znacznie zmniejsza ryzyko kontuzji.

Umożliwiają granie z lekkimi kontuzjami

Tejpy na palce wykorzystywane są również w procesie regeneracji po przebytej kontuzji. Umożliwiają zabezpieczenie stawu w prawidłowym położeniu, a także zmniejszają dyskomfort podczas wykonywania ruchów. Plastry stosowane są także profilaktycznie. Gdy siatkarz wyleczy kontuzję na tyle, że będzie mógł wrócić do gry, taśmy pomogą mu usztywnić staw i ochronić przed ponownym urazem.

tejpy na palce u blokującego
               Źródło: fivb.org

Zwiększają komfort gry

Zadaniem tejpów jest nie tylko ochrona przed kontuzjami, ale również otarciami, pęknięciami czy skaleczeniami skóry. Często zawodnicy po intensywnych treningach mają popękaną skórę od wykonywania ataków. Plastry doskonale zabezpieczają podrażniony obszar i pozwalają kontynuować grę bez uczucia dyskomfortu. Poza tym podczas przyjęcia piłki sposobem górnym często odrywa się skóra pod paznokciami, co powoduje ból i krwawienie. Tejpy na palce pozwalają tego uniknąć, dzięki czemu zwiększają komfort gry.

Powiązane artykuły

Back to top button
Siatkarsko.pl