Ciekawostki

Jak prać nakolanniki siatkarskie?

Pranie ręczne i w pralce krok po kroku

W siatkówce ochraniacze na kolana są jednym z niezbędnych elementów wyposażenia. Chronią kolana przed urazami, a poza tym zwiększają komfort gry i pewność poruszania się po boisku. Jeśli grasz w siatkówkę, z pewnością wiesz, jak brudne i brzydko pachnące mogą stać się ochraniacze po kilku meczach. Aby zachować higienę i utrzymać je w dobrym stanie, należy je regularnie czyścić. Podpowiadamy, jak prać nakolanniki siatkarskie.

Czy można prać ochraniacze siatkarskie?

Wiele osób zastanawia się, czy można prać nakolanniki siatkarskie. Odpowiedź brzmi: można, a nawet trzeba. Podczas gry w siatkówkę biegamy, skaczemy, upadamy na podłogę. Nasze ciało wydziela pot, który łatwo chłoną ochraniacze. Brak regularnego prania nakolanników może prowadzić nie tylko do powstawania nieprzyjemnego zapachu, lecz także do rozwoju bakterii, co może zaszkodzić naszej higienie osobistej. Co więcej, jeśli nosimy ochraniacze przez dłuższy czas bez prania, to mogą one podrażniać skórę. W rezultacie może pojawić się wysypka albo nawet inne problemy dermatologiczne. Poza tym czyste nakolanniki są po prostu wygodniejsze w noszeniu, a to przekłada się na komfort gry. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie czyścić swoje ochraniacze.

jak prać ochraniacze siatkarskie
Nakolanniki siatkarskie, źródło: Obraz autorstwa Freepik

Ochraniacze na kolana — jak prać?

Jak prać nakolanniki siatkarskie? Ręcznie czy w pralce? Wszystko zależy od zaleceń producenta. Coraz więcej producentów dołącza do ochraniaczy instrukcję prania. Jeśli mamy taką instrukcję, należy ją dokładnie przeczytać. Warto też sprawdzić, oznaczenia na metce. Tam również powinniśmy znaleźć informację o tym, jak należy prać nakolanniki. Przydatna może się okazać również oficjalna strona producenta. Jeżeli producent nie zamieścił takich informacji, najbezpieczniej będzie wyprać nakolanniki ręcznie. Jednak wiele dostępnych w sprzedaży modeli z powodzeniem można prać w pralce.

Ręczne pranie nakolanników siatkarskich

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy możemy ochraniacze wrzucić do pralki, wypierzmy je ręcznie. Jest to łatwy proces, który z pewnością nie zajmie nam dużo czasu. Oto instrukcja, jak prać nakolanniki siatkarskie ręcznie:

  1. Umieszczamy nakolanniki w misce lub w wannie.
  2. Wlewamy ciepłą wodę (ale nie gorącą) tak, aby całkowicie zanurzyć ochraniacze.
  3. Do wody dodajemy delikatny detergent, np. proszek do prania – wystarczy jedna stołowa łyżka. Nigdy nie używamy wybielaczy.
  4. Następnie rękami ugniatamy ochraniacze. Powtarzamy też proces, aż zostaną całkowicie wyczyszczone. Nie zaleca się używać szczotek, gdyż mogą uszkodzić materiał.
  5. Nakolanniki opłukujemy w czystej wodzie, by pozbyć się resztek detergentów.
  6. Następnie pozbywamy się nadmiaru wody. Możemy delikatnie ścisnąć ochraniacze, ale nie należy ich wykręcać, aby nie uszkodzić materiału. Możemy też zawinąć ochraniacze w suchy ręcznik, który wchłonie nadmiar wody.
  7. Nakolanniki suszymy naturalnie. Najlepiej ułożyć je na płaskiej powierzchni, aby całkowicie wyschły.
jak prać ochraniacze
Jak prać nakolanniki siatkarskie ręcznie?

Jak prać nakolanniki siatkarskie w pralce?

Zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem jest pranie nakolanników siatkarskich w pralce. Jeśli zatem nasze ochraniacze są przystosowane do prania mechanicznego, najlepiej wybrać tę metodę czyszczenia.

  1. Umieszczamy nakolanniki w pralce. Warto je włożyć do specjalnego worka do prania, który zabezpieczy je przed uszkodzeniami w czasie prania. Jeśli nie mamy takiego worka, możemy do bębna włożyć ręczniki.
  2. Dodajemy niewielką ilość detergentu przeznaczonego prania tkanin syntetycznych.
  3. Wybieramy delikatny program prania, najlepiej z temperaturą nieprzekraczającą 30°C.
  4. Ustawiamy niski cykl wirowania (najlepiej całkowicie z niego zrezygnować).
  5. Po zakończeniu cyklu prania wyjmujemy nakolanniki z bębna i delikatnie je wyciskamy, aby pozbyć się nadmiaru wody.
  6. Pozostawiamy nakolanniki, by naturalnie wyschły – może to trwać nawet do 12 godzin.

O czym pamiętać podczas prania nakolanników siatkarskich w pralce?

  • Temperatura wody — nakolanniki zawsze pierzemy w zimnej lub ciepłej wodzie, nie w gorącej. Przez zbyt wysoką temperaturę ochraniacze stracą swoją elastyczność i mogą się skurczyć.
  • Niskie obroty wirowania — jeśli ustawimy niską prędkość wirowania, nasze nakolanniki pozostaną nienaruszone.
  • Obciążenie bębna — do pralki razem z nakolannikami powinniśmy dodawać ręczniki albo inne tekstylia. Dzięki temu ochronimy je przed intensywnymi wstrząsami i wirowaniem.
jak prać nakolanniki siatkarskie
Jak prać nakolanniki siatkarskie w pralce? Źródło: Zdjęcie dodane przez Pavel Danilyuk: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/kobieta-pilka-sportowiec-wewnatrz-6203696/

Czy można suszyć nakolanniki w suszarce bębnowej?

Nie zaleca się suszenia nakolanników siatkarskich w suszarce bębnowej. Suszenie w suszarce może być szkodliwe dla tkanin i konstrukcji nakolanników. Wysoka temperatura może bowiem uszkodzić gumowe lub neoprenowe elementy, a to doprowadzi do utraty elastyczności i trwałości ochraniaczy. Poza tym nakolanniki mogą ulec deformacji. Dlatego zaleca się suszenie naturalne ochraniaczy, np. na ręczniku lub innej płaskiej powierzchni. Najlepiej pozostawić ochraniacze w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Przed założeniem ochraniaczy na kolana, upewnimy się, że są całkowicie suche.

Jak często prać nakolanniki siatkarskie?

Częstotliwość prania ochraniaczy będzie uzależniona od tego, jak często będziemy z nich korzystać. W niektórych przypadkach trzeba będzie czyścić ochraniacze co drugi dzień,  w innych co 2 tygodnie, a jeszcze w innych wystarczy raz w miesiącu. Aby wyeliminować powstawanie nieprzyjemnych zapachów, po każdym meczu lub treningu powinniśmy wywietrzyć ochraniacze.

Odwiedź nasz sklep siatkarski!

Powiązane artykuły

Back to top button
Siatkarsko.pl