Siatkówka od A do Z

Czym jest as serwisowy w siatkówce?

Kto zdobył najwięcej asów serwisowych?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Serw w siatkówce to jeden z najważniejszych elementów. Dobrze wykonany może nie tylko utrudnić przeciwnikowi rozegranie akcji, lecz także przynieść bezpośredni punkt. Wówczas mówimy, że zawodnik posłał asa serwisowego.

Co to jest as serwisowy?

Zgodnie z definicją as serwisowy to: „idealnie zgrany serwis, którego przeciwnik nie jest w stanie odebrać i po którym gracz zdobywa punkt”. Asy serwisowe możliwe są w wielu sportach, nie tylko w siatkówce, lecz także w tenisie, badmintonie czy w tenisie stołowym. Zasady zdobywania asów nieznacznie różnią się w zależności od sportu. Przykładowo w tenisie piłka, przelatując bezpośrednio nad siatką, nie może jej dotknąć. Natomiast w siatkówce nie ma takiego przepisu – piłka często ociera się o siatkę albo turla się po niej, wpadając w boisko po stronie przeciwnika.

as serwisowy w siatkówce
Źródło: fivb.org

Jak zdobyć asa serwisowego w siatkówce?

W siatkówce istnieją dwa rodzaje asów serwisowych, jednak nie mają one żadnych oficjalnych nazw. Mówimy, że zawodnik zdobył asa serwisowego, gdy:

  • piłka po zagrywce gracza uderzy bezpośrednio w boisko przeciwnika (bez kontaktu z zawodnikami),
  • piłka po zagrywce zostanie podbita przez zawodnika przyjmującego drużyny przeciwnej, ale na tyle niedokładnie, że spadnie na parkiet lub wyleci w trybuny, uniemożliwiając kontynuowanie gry.

Ile punktów jest za as serwisowy w siatkówce?

Pomimo że asy serwisowe wyglądają spektakularnie i są trudne do wykonania, za zaserwowanie asa drużyna otrzymuje tylko jeden punkt. Niestety sędziowie nie przyznają dodatkowych punktów za piękną akcję. Jednak zawodnik, który zdobędzie punkt asem serwisowym, wciąż utrzymuje się w polu zagrywki i ma szansę na powtórzenie tego wyczynu.

Mistrzowie asów serwisowych

Najwięcej asów serwisowych w meczu siatkówki zdobył Wilfredo Leon – do niego należy oficjalny rekord. W meczu Ligi Narodów 2021 pomiędzy Polską a Serbią Leon zdobył aż 13 asów serwisowych. Dwa pierwsze asy posłał w pierwszym secie, w drugim zdobył pięć punktów z zagrywki, w trzeciej dołożył kolejne dwa oczka, a w ostatniej partii posłał jeszcze cztery asy serwisowe.

Jeśli chodzi o siatkarki, w polu serwisowym znakomicie spisuje się rozgrywająca Micha Hancock. Od sezonu 2019/2020 Amerykanka występuje we włoskiej drużynie Igor Gorgonzola Novara. W meczu Serie A1 przeciwko Cuneo Hancock zaserwowała aż 10 asów serwisowych, ustanawiając przy tym nowy rekord ligi. Z kolei w sezonie 2020/2021 amerykańska rozgrywająca zdobyła dla swojej drużyny 50 asów serwisowych, co również jest nowym rekordem ligi włoskiej.

 

Powiązane artykuły

Back to top button
Siatkarsko.pl