Siatkówka od A do Z

Słupki do siatkówki – rodzaje i przeznaczenie

Jakie wybrać?

Niezależnie od poziomu, na jakim gramy w piłkę siatkową, będziemy potrzebować odpowiedniego wyposażenia. Do niezbędnych elementów należą piłka, siatka oraz słupki do siatkówki. Dzisiaj omówimy słupki – sprawdzimy, jakie są dostępne rodzaje i jakich materiałów używa się do ich produkcji.

Do czego potrzebne są słupki w siatkówce?

Słupki są niezbędnym elementem gry w siatkówkę, czy to halową, czy plażową. Ich zadaniem jest podtrzymywanie siatki, dlatego bez nich nie może się odbyć żaden mecz. Według oficjalnych przepisów gry w piłkę siatkową słupki osadzone są w podłożu w odległości 0,5-1 m za liniami bocznymi boiska. Mają wysokość 2,55 m, a także regulację wysokości. Słupki do siatkówki są gładkie i zaokrąglone, przytwierdzone do podłoża bez odciągów. Nie mogą bowiem narażać zawodników na niebezpieczeństwo.

Jeśli chodzi natomiast o siatkówkę plażową, to słupki umieszcza się w odległości 0,7-1 m za liniami bocznymi. Ich wysokość jest taka sama jak w przypadku słupków do piłki halowej. Muszą być one wyściełane, aby zapewnić bezpieczeństwo siatkarzom.

Wymiary słupków do siatkówki mogą być również dostosowane do wieku i doświadczenia graczy. Większość dostępnych na rynku słupków ma regulację wysokości, dzięki czemu w siatkówkę mogą grać także młodsi zawodnicy.

słupki do siatkówki

Jakie są rodzaje słupków do siatkówki?

Dostępne w sprzedaży słupki do piłki siatkowej możemy podzielić na dwie główne kategorie – słupki wewnętrzne i zewnętrze.

Jak sama nazwa wskazuje, słupki wewnętrzne przeznaczone są do montażu w hali lub sali sportowej. Natomiast słupki do siatkówki zewnętrzne montuje się na boiskach na świeżym powietrzu, np. na boisku plażowym lub trawiastym. Tego typu słupki muszą być wykonane z trwałych i odpornych na zmienne warunki atmosferyczne materiałów.

Słupki do siatkówki – materiał wykonania

Słupki siatkarskie wykonuje się z różnych materiałów. Możemy zatem wyróżnić:

  • Słupki do siatkówki aluminiowe – to jedne z najpopularniejszych rodzajów słupków do siatkówki. Przeważnie wykonuje się je z profili aluminiowych. Są one trwałe, wytrzymałe, a jednocześnie dość lekkie, dzięki czemu ich przenoszenie nie sprawia dużych problemów. Droższe modele często mają powierzchnię anodowaną, która ma właściwości antykorozyjne.
  • Słupki do siatkówki stalowe – są ciężkie, ale za to trwałe i bardzo wytrzymałe. Mogą być malowane proszkowo albo ocynkowane, dzięki czemu są zabezpieczone przed korozją. Świetnie sprawdzą się jako słupki zewnętrzne.

Zarówno słupki aluminiowe, jak i stalowe dobrze sprawdzą się na boiskach wewnętrznych i zewnętrznych.

słupki do siatkówki

Jak zamontować słupki do siatkówki?

Słupki można zamontować na stałe w podłożu lub w tulejach. Montaż na stałe oznacza, że najpierw należy wykopać w ziemi otwór, a następnie umieścić w nim słupki i zabetonować. Bardzo popularne są jednak słupki do siatkówki z tulejami, ponieważ można je zdemontować. Tuleję betonuje się na stałe w otworze, a następnie w tulei umieszcza się słupki. Dzięki temu, w razie potrzeby słupki można zdemontować, a tuleja pozostanie w podłożu.

Na rynku dostępne są również przenośne słupki do siatkówki. Ich konstrukcja sprawia, że nie trzeba ingerować w podłoże. Wiele modeli wyposażonych jest w kółka, które ułatwiają transportowanie.

słupki do siatkówki

Ile kosztują słupki do piłki siatkowej?

Niestety słupki są jednym z najdroższych elementów siatkarskiego wyposażenia. Najtańsze kosztują około 2000 zł, a do tego dochodzą jeszcze koszty dodatkowe związane z zakupem osłon, siatki czy antenek. Dlatego wiele osób decyduje się kupić słupki do siatkówki używane.

Są też osoby, które mając pewne umiejętności i specjalne narzędzia, próbują sami stworzyć takie słupki. W Internecie, zarówno na polskich, jak i zagranicznych portalach, można znaleźć filmiki, w których pokazane jest, jak zrobić słupki do siatkówki.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
Siatkarsko.pl