InformacjeNewsy

Polska Mistrzem Świata!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)

Po 40 latach, polscy siatkarze znowu odebrali złote medale Mistrzostw Świata. W finale, biało- czerwoni pokonali reprezentację Brazylii 3-1.

Pierwszego seta nie najlepiej rozpoczęli Polacy. Brazylijczycy bez problemów przyjmowali naszą zagrywkę, a rozgrywający Bruno rozrzucał nasz blok na wszystkie strony. U naszych siatkarzy widać było zdenerwowanie, co pewnie wykorzystali podopieczni Bernardo Rezende wygrywając premierową odsłonę 25-18.

Gdy emocPolska Mistrzem Świata !je trochę opadły, Polakom gra zaczęła się lepiej układać. Świetnie na lewym skrzydle spisywał się Mateusz Mika, który nękał przeciwników na zmianę mocnymi atakami i kiwkami na opadający blok. Mariusz Wlazły posyłał torpedy z zagrywki całkowicie rozregulowując przyjęcie rywali. Pozwoliło to Polakom zdobyć sześciopunktową przewagę nad Brazylią. Jednak ekipa „canarinhos” nie poddała się bez walki i szybko zniwelowała straty wychodząc na jednopunktowe prowadzenie. Szczęście nie opuściło biało- czerwonych i to oni cieszyli się z wygranej 25-22.

Kolejne dwa sety wyglądały bardzo podobnie. Gra toczyła się punkt za punkt, ale końcówki setów zdecydowanie należały do Polaków. W czwartym secie na zagrywce pojawił się Felipe Fonteles, który zafundował istny horror kibicom znajdującym się nie tylko w Spodku, ale również przed telewizorami. Były zawodnik ZAKSY posłał dwa asy serwisowe i to Brazylijczycy byli w lepszej sytuacji. Jednak w samej końcówce presja dopadła siatkarzy z Brazylii, którzy popełnili dwa proste błędy. Najpierw Lucarelli przekroczył linię środkową, a później Lucas zaatakował w siatkę. Seta i cały mecz zakończył atak Mariusza Wlazłego. Polska Mistrzem Świata!

Mecz życia rozegrał nasz młody przyjmujący, Mateusz Mika, który był absolutnie najlepszym zawodnikiem finału. Nowy nabytek Trefla Gdańsk zdobył aż 22 punkty, a z trudnych piłek atakował jak Giba za dawnych lat. W ekipie Brazylii najwięcej punktów zdobyli Wallace i Lucarelli – po 18.

Jest to drugie złoto Mistrzostw Świata w historii polskiej siatkówki. Pierwszy raz złoto Polacy zdobyli w 1974 roku na Mistrzostwach Świata w Meksyku. Wygrywając z Brazylijczykami, biało- czerwoni zakończyli ich panowanie, które trwało przez ostatnie trzy turnieje Mistrzostw Świata, bowiem ekipa „canarinhos” stawała na podium w 2002, 2006 i 2010 roku.

Polska – Brazylia 3-1 (18:25, 25:22, 25:23, 25:22)

Polska: Mika (22), Wlazły (14), Winiarski (13), Nowakowski (10), Kłos (5), Drzyzga, Zatorski (libero) oraz Konarski (2), Zagumny i Kubiak

Brazylia: Wallace (18), Lucarelli (18), Lucas (15), Murilo (8), Sidao (7), Bruno (3), Mario (libero) oraz Vissotto (2), Eder, Fonteles, Raphael i Felipe (libero)