Informacje

Brązowy medal Mistrzostw Europy dla Polaków!

Francuzi poza podium

Po przegranym meczu o finał Mistrzostw Europy 2019 przeciwko reprezentacji Słowenii, Polakom pozostała walka o brązowy medal. Zwycięską ręką z tego pojedynku wyszli podopieczni Vitala Heynena, którzy w dobrym stylu ograli Francuzów 3:0 i stanęli na najniższym stopniu podium.

Nerwowy początek

Choć w paryskiej hali Bercy kibice nie stworzyli takiego piekiełka, jak w hali Stozice Arena, Polacy rozpoczęli pojedynek dość nerwowo. Już na początku przegrywali 0:3, a pierwszy punkt po swoim ataku zdobyli dopiero przy stanie 4:7. Praktycznie przez całego seta Biało-Czerwoni gonili Francuzów i udało im się doprowadzić do remisu przy stanie 19:19. Od tej pory walka toczyła się punkt za punkt. Jednak w końcówce szalę zwycięstwa na korzyść Polaków przechylił Wilfredo Leon, który skutecznie wybił piłkę po rękach rywali, kończąc tym samym seta 26:24.

Wyrównana walka

mecz o 3 miejsce Mistrzostwa Europy 2019

Druga partia rozpoczęła się podobnie do pierwszej – od prowadzenia ekipy „Trójkolorowych” 3:1. Jednak tym razem Polacy dogonili rywali już przy stanie 14:14, po czym wyszli na jednopunktowe prowadzenie, dzięki asowi serwisowemu Michała Kubiaka. Od tego momentu rywalizacja była bardzo wyrównana, a drużyny punktowały się nawzajem. W końcówce z dobrej strony pokazał się kapitan Polaków. Najpierw wykonał precyzyjny atak, a później zatrzymał pojedynczym blokiem atakującego Stephena Boyer’a, dając swojej drużynie pierwszą piłkę setową 21:24. Drugiego seta wynikiem 22:25 zakończył Mateusz Bieniek atakując ze środka.

Polacy lubią brąz!

Trzeciego seta od prowadzenia rozpoczęli Polacy 3:1 i do końca partii utrzymywali przewagę nad swoimi rywalami. Francuzom nie udało się wyjść ani razu na prowadzenie. Pierwszego „meczbola” dał Polaków Wilfredo Leon mocno atakując po skosie. Chwilę później seta 25:21 zakończył Maciej Muzaj, który upolował punktową zagrywką świetnie spisującego się przez cały pojedynek Jenię Grebennikova. Polacy zwyciężyli 3:0 i to oni zgarnęli brązowe krążki Mistrzostw Europy 2019.

To dziewiąty medal zdobyty przez Polaków w historii Mistrzostw Europy. Ostatni krążek nasi siatkarze wywalczyli w 2011 roku w Wiedniu. Wtedy w meczu o brązowy medal pokonali reprezentację Rosji 3:1.

Francja – Polska 0:3 (24:26; 22:25; 21:25)