InformacjeNewsy

Liga Światowa 2016 – podsumowanie

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Reprezentacja Serbii po raz pierwszy w historii zwyciężyła w Lidze Światowej pokonując w finale Brazylię 3:0. Trzecie miejsce zajęli Francuzi, którzy w meczu o brązowy medal pokonali Włochy 3:0. Powody do zadowolenia mają również drużyny Kanady i Słowenii, które wygrały odpowiednio II i III dywizję Ligi Światowej 2016.

Liga Światowa 2016 – Serbowie ze złotem

Serbowie grali w finale Ligi Światowej już pięć razy (dwa razy jako Serbia i Czarnogóra) i za każdym razem musieli uznać wyższość swoich rywali. Do tej pory w finałach Ligi Światowej, Serbowie trzy razy przegrali z Brazylią, jeden raz z reprezentacją Stanów Zjednoczonych i jeden raz z Francją. W tym roku, podopieczni Nikoli Grbića zrewanżowali się Brazylijczykom pewnie wygrywając w finale 3:0. Z kolei w meczu o brąz lepsi okazali się Francuzi, którzy bez problemów pokonali Włochów 3:0.

Z I dywizją Ligi Światowej pożegnała się reprezentacja Australii, której nie udało się wygrać żadnego meczu w całym turnieju. O krok od spadku do niższej dywizji była Bułgaria, która – podobnie jak Australia – przegrywała wszystkie pojedynki. Jednak w decydującym starciu, Bułgarzy po zaciętym meczu pokonali Australijczyków 3:2 i obronili się przed spadkiem do II dywizji. Natomiast reprezentacja Polski została sklasyfikowana na piątym miejscu – razem z drużyną Stanów Zjednoczonych. 

Kanadyjczycy zagrają w „elicie”

Miejsce Australii w światowej „elicie” zajmie reprezentacja Kanady, która zwyciężyła w II dywizji Ligi Światowej 2016. W półfinale Kanadyjczycy pokonali Turcję 3:0, a w finale bez najmniejszych problemów ograli gospodarzy turnieju – Portugalczyków 3:0. Podopieczni Glenna Hoaga bardzo dobrze spisywali się w całym turnieju, przegrali tylko jeden pojedynek – przeciwko reprezentacji Finlandii 2:3. Kanadyjczycy rozegrali jedenaście meczów, a aż siedem z nich zakończyło się wynikiem 3:0 dla Kanady.

Powodów do radości nie mają za to Japończycy, którzy spadną do III dywizji Ligi Światowej. Drużyna z Azji w całym turnieju uzbierała 9 punktów, wygrała tylko 2 mecze i zanotowała 7 porażek. Najwięcej punktów spośród wszystkich zawodników występujących w II dywizji zdobył Egipcjanin Ahmed Elkotb, który zapisał na swoim koncie 188 punktów.

Słowenia z awansem do II dywizji

Najlepszą drużyną III dywizji Ligi Światowej 2016 okazali się wicemistrzowie Europy – Słoweńcy, którzy w finale pokonali reprezentację Niemiec 3:1. Dzięki zwycięstwu, w przyszłej edycji Ligi Światowej Słoweńcy zagrają w II dywizji. Podopieczni Andrei Gianiego przegrali tylko jedno spotkanie w całym turnieju – przeciwko reprezentacji Grecji 1:3. Jednak tydzień później zrewanżowali się swoim rywalom pewnie wygrywając 3:0.

Ostatnie miejsce w III dywizji zajęła drużyna Portoryko, która zdołała wygrać tylko jeden mecz, przeciwko reprezentacji Kazachstanu 3:0. Najlepiej punktującym zawodnikiem III dywizji został Czarnogórzec Marko Bojić, który zdobył 125 punktów.

Liga Światowa 2016 – dream team

MVP turnieju Final Six Ligi Światowej został wybrany serbski przyjmujący Marko Ivović, który zdobył 64 punkty (53 punkty atakiem, 5 blokiem i 6 zagrywką). Ivović został również wybrany jednym z dwóch najlepszych przyjmujących turnieju. Drugim, nie wiadomo z jakiego powodu, wybrano francuskiego atakującego – Antonina Rouziera. Nagrodę dla najlepszego atakującego odebrał Brazylijczyk Wallace De Souza, zaś tytuł najlepszego rozgrywającego powędrował w ręce Simone Giannelliego. W „dream team” znaleźli się także Mauricio Souza i Srecko Lisinac, którzy zostali wybrani najlepszymi środkowymi turnieju. Natomiast najlepszym libero wybrano Jenię Grebennikova.

Powiązane artykuły

Back to top button
Siatkarsko.pl