InformacjeNewsy

Liga Narodów Mężczyzn – kto, gdzie i kiedy?

Pierwsze mecze zostaną rozegrane 25 maja

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

To już koniec rozgrywek Ligi Światowej. Od tego roku jej miejsce zajmie Liga Narodów Mężczyzn. Kto weźmie udział w turnieju? Co się zmieniło w porównaniu z popularną „światówką”?

System rozgrywek

Rozgrywki Ligi Światowej były podzielone na III dywizje, a w każdej z nich rywalizowało ze sobą 12 drużyn. Międzynarodowa Federacji Piłki Siatkowej FIVB postanowiła zmniejszyć liczbę uczestników, dlatego w Lidze Narodów wystąpi tylko 16 najlepszych drużyn – 12 stałych i 4 „pretendujące”. Nie będzie również podziału na grupy. Punkty będą zliczane w jednej wspólnej tabeli, a po rozegraniu wszystkich meczów, 5 najwyżej notowanych zespołów oraz gospodarz, wezmą udział w turnieju finałowym.

Dopiero w turnieju finałowym drużyny zostaną podzielone na dwie grupy, a mecze będą rozgrywane systemem „każdy z każdym”. Zespoły, które zajmą dwie pierwsze lokaty, awansują do półfinału. Pary półfinałowe zostaną utworzone w sposób: A1 – B2 oraz A2 – B1. Zwycięscy awansują do finału i powalczą o pierwsze w historii trofeum Ligi Narodów.

                           Źródło: fivb.org

Kto zagra w Lidze Narodów?

Lista uczestników siatkarskiej Ligi Narodów nie była ustalana na podstawie rankingu. FIVB wzięła pod uwagę kwestie marketingowe, czyli m.in. popularność piłki siatkowej w danym kraju. Tak więc w Lidze Narodów Mężczyzn wystąpią: Argentyna, Brazylia, Chiny, Francja, Iran, Japonia, Niemcy, Polska, Rosja, Serbia, Stany Zjednoczone i Włochy. Są to drużyny stałe, które mają zagwarantowany udział w każdej edycji turnieju, niezależnie od osiągniętego wyniku. W tym roku do grupy drużyn „pretendujących” należą: Australia, Bułgaria, Kanada i Korea Południowa. Oznacza to, że są one zagrożone spadkiem i muszą walczyć o prawo gry w przyszłorocznym turnieju Ligi Narodów.

Kiedy pierwsze mecze?

Liga Narodów Mężczyzn wystartuje 25 maja i potrwa do 8 lipca, kiedy to odbędą się ostatnie pojedynki – mecz o brązowy medal i finał. Rozgrywki będą trwać 5 tygodni:

  • I tydzień – 25-27 maja, miasta-gospodarze: Ningbo, Kraljevo, Katowice, Kraków i Rouen.
  • II tydzień – 1-4 czerwca, miasta-gospodarze: Łódź, Sofia, Goiânia, San Juan,
  • III tydzień – 8-10 czerwca, miasta-gospodarze: Osaka, Ufa, Aix-en-Provence, Ottawa,
  • IV tydzień – 15-18 czerwca, miasta-gospodarze: Seul, Warna, Ludwigsburg, Hoffman Estates (Chicago),
  • V tydzień – 22-24 czerwca, miasta-gospodarze: Jiangmen, Melbourne, Teheran, Modena.

Natomiast w dniach od 4 do 8 lipca we francuskim Lille zostanie rozegrany turniej finałowy. Francja jako gospodarz ma zapewniony udział w rundzie finałowej.

Reprezentacja Polski pierwszy mecz rozegra 25 maja w Katowicach, a jej przeciwnikiem będzie drużyna Korei Południowej.

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź również
Close
Back to top button
Siatkarsko.pl