InformacjeNewsy

Liga Narodów Mężczyzn – kto, gdzie i kiedy?

Pierwsze mecze zostaną rozegrane 25 maja

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdki (3 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

To już koniec rozgrywek Ligi Światowej. Od tego roku jej miejsce zajmie Liga Narodów Mężczyzn. Kto weźmie udział w turnieju? Co się zmieniło w porównaniu z popularną „światówką”?

System rozgrywek

Rozgrywki Ligi Światowej były podzielone na III dywizje, a w każdej z nich rywalizowało ze sobą 12 drużyn. Międzynarodowa Federacji Piłki Siatkowej FIVB postanowiła zmniejszyć liczbę uczestników, dlatego w Lidze Narodów wystąpi tylko 16 najlepszych drużyn – 12 stałych i 4 „pretendujące”. Nie będzie również podziału na grupy. Punkty będą zliczane w jednej wspólnej tabeli, a po rozegraniu wszystkich meczów, 5 najwyżej notowanych zespołów oraz gospodarz, wezmą udział w turnieju finałowym.

Dopiero w turnieju finałowym drużyny zostaną podzielone na dwie grupy, a mecze będą rozgrywane systemem „każdy z każdym”. Zespoły, które zajmą dwie pierwsze lokaty, awansują do półfinału. Pary półfinałowe zostaną utworzone w sposób: A1 – B2 oraz A2 – B1. Zwycięscy awansują do finału i powalczą o pierwsze w historii trofeum Ligi Narodów.

                           Źródło: fivb.org

Kto zagra w Lidze Narodów?

Lista uczestników siatkarskiej Ligi Narodów nie była ustalana na podstawie rankingu. FIVB wzięła pod uwagę kwestie marketingowe, czyli m.in. popularność piłki siatkowej w danym kraju. Tak więc w Lidze Narodów Mężczyzn wystąpią: Argentyna, Brazylia, Chiny, Francja, Iran, Japonia, Niemcy, Polska, Rosja, Serbia, Stany Zjednoczone i Włochy. Są to drużyny stałe, które mają zagwarantowany udział w każdej edycji turnieju, niezależnie od osiągniętego wyniku. W tym roku do grupy drużyn „pretendujących” należą: Australia, Bułgaria, Kanada i Korea Południowa. Oznacza to, że są one zagrożone spadkiem i muszą walczyć o prawo gry w przyszłorocznym turnieju Ligi Narodów.

Kiedy pierwsze mecze?

Liga Narodów Mężczyzn wystartuje 25 maja i potrwa do 8 lipca, kiedy to odbędą się ostatnie pojedynki – mecz o brązowy medal i finał. Rozgrywki będą trwać 5 tygodni:

  • I tydzień – 25-27 maja, miasta-gospodarze: Ningbo, Kraljevo, Katowice, Kraków i Rouen.
  • II tydzień – 1-4 czerwca, miasta-gospodarze: Łódź, Sofia, Goiânia, San Juan,
  • III tydzień – 8-10 czerwca, miasta-gospodarze: Osaka, Ufa, Aix-en-Provence, Ottawa,
  • IV tydzień – 15-18 czerwca, miasta-gospodarze: Seul, Warna, Ludwigsburg, Hoffman Estates (Chicago),
  • V tydzień – 22-24 czerwca, miasta-gospodarze: Jiangmen, Melbourne, Teheran, Modena.

Natomiast w dniach od 4 do 8 lipca we francuskim Lille zostanie rozegrany turniej finałowy. Francja jako gospodarz ma zapewniony udział w rundzie finałowej.

Reprezentacja Polski pierwszy mecz rozegra 25 maja w Katowicach, a jej przeciwnikiem będzie drużyna Korei Południowej.

Liczba komentarzy: 2

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź również
Close
Back to top button
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!