InformacjeNewsy

Siatkówka 2018 – co nas czeka w Nowym Roku?

Siatkarska Liga Narodów i Mistrzostwa Świata

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdki (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Siatkówka 2018 – to przede wszystkim nowe rozgrywki Siatkarskiej Ligi Narodów, Memoriał Huberta Jerzego Wagnera oraz Mistrzostwa Świata kobiet i mężczyzn. Wszystkich kibiców siatkówki czeka więc prawdziwy maraton meczów, który rozpocznie się w połowie maja i potrwa aż do końca października.

Koniec popularnej „światówki”

Od 2018 roku rozgrywki Ligi Światowej i World Grand Prix będą nosiły nazwę „Siatkarska Liga Narodów”. Jest to wspólny projekt FIVB, IMG i 21 federacji krajowych. W męskich rozgrywkach będzie występować 12 stałych zespołów oraz 4 drużyny pretendujące. Przez 7 lat stałymi uczestnikami rozgrywek będą: Polska, Brazylia, Włochy, Stany Zjednoczone, Francja, Rosja, Serbia, Iran,

                         Źródło: fivb.org

Niemcy, Argentyna, Japonia i Chiny. Natomiast wśród drużyn pretendujących zobaczymy: Kanadę, Bułgarię, Australię i Koreę Południową. Najsłabszy z tych zespołów odpadnie z grona elity.

W nowej Siatkarskiej Lidze Narodów zabraknie reprezentacji Belgii, która we wcześniejszych rozgrywkach Ligi Światowej występowała w I dywizji. Pokrzywdzeni zostali Słoweńcy, których również nie zobaczymy w nowych rozgrywkach, mimo że w ubiegłym roku okazali się najlepsi w II dywizji – zgodnie ze starymi zasadami powinni awansować do grona najlepszych drużyn I dywizji.

Oprócz Siatkarskiej Ligi Narodów powstanie również Liga Pretendentów (Challenger League), która umożliwi awanse i spadki – tak jak było w przypadku dywizji Ligi Światowej.

Nowy format World Grand Prix

                             Źródło: fivb.org

Tak jak w przypadku męskich rozgrywek Siatkarskiej Ligi Narodów, w żeńskiej również wystąpi 12 zespołów stałych i 4 niestałe. Drużyny stałe to: Brazylia, Stany Zjednoczone, Rosja, Serbia, Włochy, Chiny, Holandia, Turcja, Niemcy, Tajlandia, Korea Południowa i Japonia. Wśród zespołów niestałych zobaczymy: Polskę, Dominikanę, Belgię i Argentynę. Nowe rozgrywki Siatkarskiej Ligi Narodów oznaczają także nowe zasady. Każda drużyna rozegra minimum 15 meczów, a każde państwo będzie gospodarzem przynajmniej jednej grupy rozgrywek. Nowością jest rozegranie pojedynków na neutralnym terenie, czyli w kraju, który nie bierze udziału w rozgrywkach.

Memoriał Huberta Jerzego Wagnera 2018

Tuż przed Mistrzostwami Świata zostanie rozegrana kolejna edycja Memoriału Huberta Jerzego Wagnera. Turniej rozpocznie się 24 sierpnia i potrwa do 26 sierpnia. Nie znamy jeszcze wszystkich uczestników turnieju, ale wiadomo, że do Polski przyjedzie reprezentacja Rosji.

Mistrzostwa Świata 2018

Siatkówka 2018 – to nie tylko nowe rozgrywki Ligi Światowej i World Grand Prix, ale również turnieje o wyższej randze, czyli Mistrzostwa Świata mężczyzn i kobiet. Mistrzostwa Świata siatkarzy odbędą się w dniach 10 – 30 września, po raz pierwszy w historii gospodarzami będą dwa państwa – Włochy i Bułgaria. W turnieju wezmą udział 24 zespoły. Tytułu mistrzowskiego z 2014 roku będzie bronić reprezentacja Polski.

Z kolei Mistrzostwa Świata kobiet zostaną rozegrane w Japonii, w dniach 23 września – 12 października. Niestety, Polkom nie udało się zakwalifikować do tego prestiżowego turnieju. Tytułu Mistrzyń Świata będą bronić Amerykanki.

Liczba komentarzy: 2
Tagi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
Close
Close