InformacjeNewsy

Siatkówka 2018 – co nas czeka w Nowym Roku?

Siatkarska Liga Narodów i Mistrzostwa Świata

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Siatkówka 2018 – to przede wszystkim nowe rozgrywki Siatkarskiej Ligi Narodów, Memoriał Huberta Jerzego Wagnera oraz Mistrzostwa Świata kobiet i mężczyzn. Wszystkich kibiców siatkówki czeka więc prawdziwy maraton meczów, który rozpocznie się w połowie maja i potrwa aż do końca października.

Koniec popularnej „światówki”

Od 2018 roku rozgrywki Ligi Światowej i World Grand Prix będą nosiły nazwę „Siatkarska Liga Narodów”. Jest to wspólny projekt FIVB, IMG i 21 federacji krajowych. W męskich rozgrywkach będzie występować 12 stałych zespołów oraz 4 drużyny pretendujące. Przez 7 lat stałymi uczestnikami rozgrywek będą: Polska, Brazylia, Włochy, Stany Zjednoczone, Francja, Rosja, Serbia, Iran,

                         Źródło: fivb.org

Niemcy, Argentyna, Japonia i Chiny. Natomiast wśród drużyn pretendujących zobaczymy: Kanadę, Bułgarię, Australię i Koreę Południową. Najsłabszy z tych zespołów odpadnie z grona elity.

W nowej Siatkarskiej Lidze Narodów zabraknie reprezentacji Belgii, która we wcześniejszych rozgrywkach Ligi Światowej występowała w I dywizji. Pokrzywdzeni zostali Słoweńcy, których również nie zobaczymy w nowych rozgrywkach, mimo że w ubiegłym roku okazali się najlepsi w II dywizji – zgodnie ze starymi zasadami powinni awansować do grona najlepszych drużyn I dywizji.

Oprócz Siatkarskiej Ligi Narodów powstanie również Liga Pretendentów (Challenger League), która umożliwi awanse i spadki – tak jak było w przypadku dywizji Ligi Światowej.

Nowy format World Grand Prix

                             Źródło: fivb.org

Tak jak w przypadku męskich rozgrywek Siatkarskiej Ligi Narodów, w żeńskiej również wystąpi 12 zespołów stałych i 4 niestałe. Drużyny stałe to: Brazylia, Stany Zjednoczone, Rosja, Serbia, Włochy, Chiny, Holandia, Turcja, Niemcy, Tajlandia, Korea Południowa i Japonia. Wśród zespołów niestałych zobaczymy: Polskę, Dominikanę, Belgię i Argentynę. Nowe rozgrywki Siatkarskiej Ligi Narodów oznaczają także nowe zasady. Każda drużyna rozegra minimum 15 meczów, a każde państwo będzie gospodarzem przynajmniej jednej grupy rozgrywek. Nowością jest rozegranie pojedynków na neutralnym terenie, czyli w kraju, który nie bierze udziału w rozgrywkach.

Memoriał Huberta Jerzego Wagnera 2018

Tuż przed Mistrzostwami Świata zostanie rozegrana kolejna edycja Memoriału Huberta Jerzego Wagnera. Turniej rozpocznie się 24 sierpnia i potrwa do 26 sierpnia. Nie znamy jeszcze wszystkich uczestników turnieju, ale wiadomo, że do Polski przyjedzie reprezentacja Rosji.

Mistrzostwa Świata 2018

Siatkówka 2018 – to nie tylko nowe rozgrywki Ligi Światowej i World Grand Prix, ale również turnieje o wyższej randze, czyli Mistrzostwa Świata mężczyzn i kobiet. Mistrzostwa Świata siatkarzy odbędą się w dniach 10 – 30 września, po raz pierwszy w historii gospodarzami będą dwa państwa – Włochy i Bułgaria. W turnieju wezmą udział 24 zespoły. Tytułu mistrzowskiego z 2014 roku będzie bronić reprezentacja Polski.

Z kolei Mistrzostwa Świata kobiet zostaną rozegrane w Japonii, w dniach 23 września – 12 października. Niestety, Polkom nie udało się zakwalifikować do tego prestiżowego turnieju. Tytułu Mistrzyń Świata będą bronić Amerykanki.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź również
Close
Back to top button
Siatkarsko.pl