InformacjeNewsy

Orlen Liga 2016/2017 – system rozgrywek

Orlen Liga 2016/2017 wystartuje 15 października. W tym sezonie na siatkarskich parkietach zobaczymy 14 drużyn, które w fazie zasadniczej rozegrają 26 kolejek spotkań. Jednak o tytuł Mistrzyń Polski powalczą tylko drużyny, które po fazie zasadniczej zajmą miejsca 1-4.

Orlen Liga 2016/2017 na start!

W 80. edycji rozgrywek o tytuł Mistrzyń Polski zobaczymy 14 drużyn – do grona najlepszych żeńskich zespołów w Polsce dołączyły bowiem dwie nowe ekipy ŁKS Commercecon Łódź i Giacomini Budowlani Toruń. Pierwsze mecze w nowym sezonie zostaną rozegrane 15 października – o godzinie 17:00 w szczecińskiej Azoty Arenie Chemik Police podejmie PTPS Piłę. W tym samym czasie Polski Cukier Muszynianka Enea podejmie u siebie zespół z Bydgoszczy, a godzinę później (o 18:00) BKS Profi Credit Bielsko-Biała zmierzy się z Atomem Trefl Sopot.

Ostatnia kolejka Orlen Ligi ma zostać rozegrana pod koniec marca.

Orlen Liga 2016/2017 będzie obejmowała fazę zasadniczą i fazę play-off. W fazie zasadniczej każda drużyna rozegra 26 pojedynków, systemem „każdy z każdym – mecz i rewanż”. Natomiast w fazie play-off o tytuł Mistrzyń Polski, podobnie jak w PlusLidze, zagrają zespoły, które po zakończeniu fazy zasadniczej rozgrywek zajmą w tabeli miejsca od 1 do 4.

Drużyny rozegrają dwumecze – gospodarzem pierwszego pojedynku będzie ekipa, która zajęła niższą lokatę w fazie zasadniczej. Gdy po dwóch meczach stan rywalizacji wyniesie 1:1, o zwycięstwie jednej z drużyn zadecyduje większa liczba punktów meczowych. Z kolei przy równej liczbie punktów meczowych zostanie rozegrany „złoty set” – czyli set do 15. punktów z dwoma punktami przewagi jednej z drużyn.

Zespoły, które po fazie zasadniczej zostaną sklasyfikowane na miejscach 5-14 również rozegrają dwumecze, które zadecydują o ostatecznej klasyfikacji w sezonie 2016/2017. Ta rywalizacja będzie toczyła się według takich samych zasad, co rywalizacja o tytuł Mistrzyń Polski. Ekipa, która zostanie sklasyfikowana na 14. miejscu zagra baraż o miejsce w przyszłym sezonie Orlen Ligi, a jej przeciwnikiem będzie drużyna, która zajęła najwyższe miejsce w I lidze.

Co jeszcze nowego?

Przypomnijmy, że za wygranie meczu 3:0 lub 3:1 drużyna otrzymuje 3 punkty meczowe, a za wygranie meczu 3:2 dwa punkty. Z kolei drużyna, która przegra w stosunku 3:2 otrzyma 1 punkt meczowy. W tym sezonie o kolejności w tabeli zadecydują punkty meczowe, następnie liczba zwycięstw, a dopiero później wyższy stosunek setów i wyższy stosunek małych punktów. Oprócz tego, podobnie jak w PlusLidze, zostaną zlikwidowane przerwy techniczne każdego seta, a po drugiej partii przerwa będzie wynosiła 10 minut.

Warto wspomnieć, iż Profesjonalna Liga Piłki Siatkowej przygotowała aplikację mobilną, w której będzie można sprawdzić na żywo wyniki całej ligowej kolejki, a także ustawić sobie przypomnienie o nadchodzącym meczu. Aplikacja umożliwi także słuchanie relacji punktowej z każdego pojedynku. Głosem Orlen Ligi została wybrana Anna Werblińska, a PlusLigi Karol Kłos.

Terminarz 1. kolejki Orlen Ligi 2016/2017

15 października 2016 godz. 17:00 Polski Cukier Muszynianka Enea – KS Pałac Bydgoszcz
15 października 2016 godz. 17:00 Chemik Police – PTPS Piła
15 października 2016 godz. 18:00 BKS Profi Credit Bielsko-Biała – Atom Trefl Sopot
16 października 2016 godz. 17:00 Impel Wrocław – KSZO Ostrowiec
16 października 2016 godz. 20:00 Giacomini Budowlani Toruń – ŁKS Commercecon Łódź Transmisja Polsat Sport
17 października 2016 godz. 18:00 Tauron MKS Dąbrowa Górnicza – Developres SkyRes Rzeszów Transmisja Polsat Sport
18 października 2016 godz. 18:00 Budowlani Łódź – Legionovia Legionowo