Ciekawostki

Anime o siatkówce

7 popularnych kreskówek dla fanów siatkówki

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Czym jest anime? To po prostu japońska kreskówka, która jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie produktów popkultury japońskiej. Seriale anime najczęściej są inspirowane mangą, czyli japońskim komiksem albo grami wideo. W ciągu ostatnich kilku lat bardzo popularne stały się sportowe anime, w tym także anime o siatkówce.

Attack No.1

To sportowe anime jest adaptacją mangi autorstwa Chikako Urano z 1968 roku. Serial w reżyserii Eiji Okabe, Fumio Kurokawy i Yoshio Takeuchiego był emitowany w latach 1969-1971. W tym czasie powstały 104 odcinki.

Główną bohaterką anime jest licealistka Kozue Ayuhara, która marzy o tym, by zagrać w profesjonalnym japońskim klubie siatkarskim. Bohaterka gra w szkolnej drużynie Fujimi Middle School i cały czas doskonali swoje umiejętności. Rozwijając swoją karierę, musi się jednak zmierzyć z różnymi przeciwnościami losu, m.in. zbyt wysokimi oczekiwaniami, zarozumiałością czy też zazdrością.

Ashita e Attack!

Kolejne siatkarskie anime to „Ashita e Attack!”. Serial w reżyserii Fumio Kurokawa emitowany był w 1977 roku w Japonii – powstały 23 odcinki, po 25 minut każdy. Powszechnie uważało się, że był to spin-off popularnej serii Attackt No. 1, głównie ze względu na zaangażowanie pracowników (w tym reżyserów), którzy wcześniej pracowali nad tą serią. Co ciekawe, to anime powstało w celu uhonorowania kobiecej japońskiej reprezentacji narodowej, która w 1976 roku zdobyła złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu.

Serial opowiada historię licealistki Mimi Hijiiri, która odbudowuje szkolną drużynę siatkówki po przedwczesnej śmierci jednego z członków zespołu. Szkolna drużyna jest z początku słaba i niezorganizowana, jednak z biegiem czasu staje się coraz lepsza. Zamierza nie tylko dostać się do National High School Volleyball, lecz także zdobyć tytuł mistrzowski.

Attacker You!

W polskim tłumaczeniu to anime o siatkówce nazywa się „Pojedynek Aniołów”. Powstał jeden sezon tego serialu – w latach 1984-1985 wyemitowano 58 odcinków. Jeden odcinek trwał 24 minuty. Twórcą tego anime jest Shizuo Koizum, a reżyserami Kazuyuki Okaseko i Masari Sasahiro. W naszym kraju ten serial emitowała telewizja Polonia 1.

O czym jest to anime? Nastoletnia You Azuki przeprowadza się z japońskiej wsi do Tokio, by zamieszkać tam ze swoim ojcem Toshihiko. Dołącza do szkolnej drużyny siatkówki, ponieważ marzy o tym, aby zagrać w reprezentacji narodowej Japonii na Igrzyskach Olimpijskich w Seulu 1988. You chce zostać sławną siatkarką tak jak jej kuzyn Mimi Ayura. Bohaterka wychowuje się bez matki, a jej ojciec jest przeciwny marzeniom córki. Mimo tego You dołącza do drużyny i szybko staje się jedną z najlepszych zawodniczek na boisku. Wkrótce zakochuje się w kapitanie męskiej drużyny siatkarskiej, Sho Takikim. Od tej pory próbuje zwrócić na siebie jego uwagę.

Popularne są również kontynuacje anime. W 2008 roku, czyli po 24 latach powstał sequel „New Attacker You”. W przeciwieństwie do pierwotnej wersji nie zyskał on jednak popularności poza Azją.

Shoujo Fight: Norainu-tachi no Odekake

To kolejne siatkarskie anime, emitowane w 2009 roku. Serial opowiada historię licealistki Neri Ooishi, która kiedyś była kapitanem siatkarskiej drużyny w szkole podstawowej i osiągała duże sukcesy w turniejach krajowych. Jednak kolejne 3 lata spędziła jako zastępczyni w gimnazjum słynącym z programu siatkarskiego. Teraz gdy dołącza do liceum, ma szansę ponownie się wykazać w drużynie siatkarskiej.

Harukana Receive

To stosunkowe nowe anime o siatkówce, którego reżyserem był Toshiyuki Kubooka. Serial ukazał się w 2018 roku i został wyemitowany w 12 odcinkach. Co ciekawe, anime powstało na podstawie japońskiej mangi napisanej i zilustrowanej przez Nyoijizai.

Harukana Receive to japońska bajka o siatkarkach plażowych. Główną bohaterką jest nastoletnia Harukana Oozora, która przeprowadza się na Okinawę, by zamieszkać ze swoimi dziadkami i kuzynką Kanatą Higą. Nastolatki udają się na plażę, gdzie obserwują dwie dziewczyny grające w siatkówkę plażową. Wkrótce i one zostają zaproszone do gry. Okazuje się, że Kanata kiedyś uprawiała w siatkówkę. Z kolei Harukana nie radzi sobie zbyt dobrze, ale gra jej się podoba, więc zgadza się rozegrać za tydzień rewanż z nowymi koleżankami. Od tego momentu kuzynka uczy Harukanę różnych elementów siatkarskiego rzemiosła.

Haikyu!!

To zdecydowanie najsławniejsze anime o siatkówce, a jednocześnie jedno z najbardziej znanych sportowych anime na świecie. Serial powstał na podstawie mangi autorstwa Haruichiego Furudate wydawanej w latach 2012-2020. Reżyserem anime jest Susumu Mitsunaka – do tej pory powstały cztery sezonu serialu.

Sezony Haikyu!!

  • Haikyū!! – sezon 1, 25 odcinków,
  • Haikyū!! Second Season – sezon 2, 25 odcinków,
  • Haikyū!! Karasuno Kōkō VS Shiratorizawa Gakuen Kōkō – sezon 3, 10 odcinków,
  • Haikyū!! To The Top – sezon 4, 25 odcinków + 2 odcinki specjalne.

Poza Japonią anime Haikyuu było emitowane na Filipinach, w Hiszpanii, Niemczech i we Francji. Odcinki może obejrzeć w wybranych krajach na platformach Netflix i Crunchyroll.

Głównym bohaterem tego anime jest Shōyō Hinata, uczeń gimnazjum o niskim wzroście. Po obejrzeniu meczu siatkówki o mistrzostwo kraju, w którym grało liceum Karasuno, nabrał on sympatii do tej dyscypliny sportu. Jego uwagę podczas meczu przykuł zawodnik nazywany „małym gigantem, który pomimo niskiego wzrostu, potrafił bardzo wysoko skakać. Shōyō postanowił pójść w jego ślady. Rozpoczął treningi siatkówki i skompletował drużynę w swoim gimnazjum, by móc wystąpić w turnieju. Niestety już w pierwszym meczu jego drużyna zmierzyła się zespołem, do którego należał Tobio Kageyama, okrzyknięty „królem boiska” w siatkówce. Drużyna Shōyō odniosła sromotną porażkę, a Tobio stał się dla niego motywacją do cięższej pracy. Bohater postanawia zemścić się na rywalu za upokorzenie. Gdy Shōyō rozpoczyna naukę w liceum Karasuno okazuje się, że do siatkarskiej drużyny należy również Tobio Kageyama.

2.43: Seiin Kōkō danshi Volley-bu – anime o siatkówce 2021

To jedno z najnowszych siatkarskich anime, ponieważ zostało wyemitowane w 2021 roku. Serial jest adaptacją powieści ilustrowanych autorstwa Yukako Kabei z rysunkami Aiji Yamakawy, wydanej w 2013 roku. Warto wspomnieć, że tytuł powieści odnosi się do wysokości, na jakiej zawieszona jest siatka w piłce siatkowej mężczyzn. Do tej pory powstało 12 odcinków tego anime – odcinki były emitowane od 7 stycznia 2021 do 25 marca 2021 roku.

Głównym bohaterem anime jest Kimichika Haijima, który wraca do swojego rodzinnego miasta Fukui po problemach z drużyną siatkarską z Tokio. Tam spotyka swojego przyjaciela z dzieciństwa Yuniego Kurobę, który ma umiejętności siatkarskie, ale nie jest odporny na presję. Bohaterowie zapisują się do liceum Seiin i dołączają do szkolnej drużyny siatkarskiej. Wraz z uczniami z drugiej i trzeciej klasy sprawiają, że drużyna staje się wschodzącą gwiazdą Fukui.

Powiązane artykuły

Back to top button
Siatkarsko.pl