CiekawostkiWokół siatki

Książki siatkarskie: autobiografie i biografie siatkarzy

Jeśli zastanawiacie się jak wygląda życie siatkarza, zajrzyjcie do jego biografii!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Książki związane z siatkówką z pewnością przypadną do gustu wszystkim kibicom, którzy chętnie oddają się lekturom. Każdego roku na rynku pojawiają się autobiografie i biografie siatkarzy oraz trenerów. Niektóre pozycje na długo zapadają w pamięci, a o innych szybko się zapomina. Jednak najlepiej samemu się przekonać, czy warto było przeczytać daną książkę.

Biografie siatkarzy

  • „Wszystkie barwy siatkówki” – Marcin Prus

Jedną z pierwszych autobiografii siatkarskich, jaka pojawiła się na rynku była książka byłego siatkarza i wielokrotnego reprezentanta Polski w siatkówce plażowej – Marcina Prusa. Lektura rozpoczyna się od wspomnień z dzieciństwa, następnie siatkarz opisuje początki swojej kariery siatkarskiej. Wprowadza nas w świat treningów i meczów, ukazują zarówno tę barwną, jak i bolesną stronę siatkówki.

  • „Życie to mecz” – Paweł Zagumny

Autobiografia jednego z najbardziej utytułowanych siatkarzy w historii polskiej siatkówki – Pawła Zagumnego. W książce znajdziemy wspomnienia z młodości naszego rozgrywającego, a także bogate i szczegółowe opisy meczów rozegranych w reprezentacji Polski oraz w trakcie kariery klubowej. Jest to obowiązkowa pozycja dla wszystkich fanów siatkówki.

  • „Zbigniew Zarzycki. Kariera spełnionych marzeń”- Zbigniew Zarzycki, Krzysztof Mecner

Biografia legendy polskiej siatkówki – Zbigniewa Zarzyckiego, który z reprezentacją Polski zdobył złote medale na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu i na Mistrzostwach Świata w Meksyku. W książce znajdziemy opis jego kariery zawodniczej oraz trenerskiej.

  • „Giba. W punkt” – Gilberto Amauri de Godoy Filho, Luiz Paulo Montes

„Giba. W punkt” to niezwykle barwna i szczera opowieść jednego z najlepszych przyjmujących na świecie – Brazylijczyka Giby. Był on liderem reprezentacji Brazylii, która przez wiele lat dominowała na siatkarskich parkietach i zdobywała medale na Mistrzostwach Świata oraz Igrzyskach Olimpijskich. Z lektury, dowiadujemy się wiele ciekawych faktów z kariery sportowej i życia osobistego siatkarza, m.in. o chorobie, wypadkach, wpadce dopingowej, nietypowej kontuzji oraz o sekretach kadry brazylijskiej.

  • „Kadziu. Siatkówka & rock’n’roll” – Łukasz Kadziewicz, Łukasz Olkowicz

Autobiografia jednego z najbarwniejszych i najbardziej rozpoznawalnych polskich siatkarzy – byłego środkowego reprezentacji Polski, Łukasza Kadziewicza. Z książki dowiadujemy się jak wygląda życie siatkarza „od środka” – począwszy od szatni, poprzez ciężkie treningi i zgrupowania, a skończywszy na imprezach i nocnych wypadach z hotelu.

  • „Arkadiusz Gołaś. Przerwana podróż” – Piotr Bąk

Arek Gołaś był jednym z największych talentów w historii polskiej siatkówki. Jego życie zostało brutalnie przerwane – zginął w tragicznym wypadku na autostradzie w Austrii, mając zaledwie 24 lata. Biografia Arka Gołasia to wzruszająca opowieść, która powstała we współpracy z jego rodziną, przyjaciółmi, bliskimi znajomymi, trenerami oraz kolegami z drużyny. To pozycja obowiązkowa dla każdego kibica siatkówki.

Biografie trenerów siatkarskich

  • „Anastasi. Krasnal, który stał się gigantem” – Adelio Pistelli

Andrea Anastasi rozpoczął swoją przygodę z siatkówką jako zawodnik – występował na pozycji przyjmującego. Z włoską reprezentacją zdobył Mistrzostwo Europy 1989 oraz Mistrzostwo Świata 1990. Po zakończeniu kariery zawodniczej, rozpoczął pracę w roli trenera. Prowadził reprezentację Włoch, Hiszpanii i Polski – ze wszystkimi trzema drużynami odnosił sukcesy. „Anastasi. Krasnal, który stał się gigantem” to lektura która, przypadnie do gustu każdemu fanowi siatkówki.

  • „KAT. Biografia Huberta Wagnera” – Krzysztof Mecner, Grzegorz Wagner

Biografia legendarnego „Kata”, czyli Huberta Wagnera – twórcy największych sukcesów polskiej kadry narodowej siatkarzy. Hubert Wagner doprowadził naszych siatkarzy do złota olimpijskiego w Montrealu oraz Mistrzostwa Świata w Meksyku. Książka przedstawia życiorys trenera, opowiada o jego drodze na szczyt, sukcesach i porażkach. To szczera opowieść, która ukazuje prawdziwe oblicze polskiego szkoleniowca.

  • „Andrzej Niemczyk. Życiowy tie-break” – Andrzej Niemczyk, Marek Bobakowski

Andrzej Niemczyk był autorem sukcesów żeńskiej reprezentacji Polski, którą doprowadził do dwóch złotych medali Mistrzostw Europy. Choć był człowiekiem twardym i bezkompromisowym, siatkarki ceniły go za innowacyjne, wręcz zadziwiające metody szkoleniowe. Trener Niemczyk niczego nie ukrywał. W swojej biografii szczerze opowiedział o tym, co przeżył – o wzlotach i upadkach w karierze oraz życiu osobistym, o tym jak pokonał chorobę nowotworową, o swoich burzliwych związkach z kobietami, a także o polskim środowisku siatkarskim. „Życiowy tie-break” to historia pełna życiowej pasji do siatkówki – obowiązkowa dla każdego kibica.

Powiązane artykuły

2 komentarzy

  1. przeczytałam tylko niektóre z tych pozycji, ale bardzo podobała mi się biografia Andrzeja Niemczyka, pochłonęłam tą książkę w jeden wieczór:) teraz zamierzam kupić biografię Arka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
Siatkarsko.pl