Ciekawostki

Suplementy przed treningiem – czym warto się wspomóc?

Chcesz zwiększyć swoją siłę oraz wytrzymałość podczas treningu? Jednym z rozwiązań jest prawidłowa suplementacja diety. Dowiedz się, co poprawi Twoją wydajność!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Treningi siłowe są dużym obciążeniem dla naszego organizmu, ale połączone z prawidłową dietą, mogą zdziałać cuda w walce o smukłą sylwetkę. Jednak przed takim treningiem należy odpowiednio przygotować ciało do wysiłku, w czym mogą nam pomóc suplementy przedtreningowe.

Choć suplementacja diety jest kwestią indywidualną, zależną od budowy ciała oraz postawionego sobie celu, to istnieje kilka odżywek, które pomogą każdemu bywalcowi siłowni. Pamiętaj jednak, że suplementy stanowią dodatek do zbilansowanej diety, a nie jej zamiennik.

  • Koktajle białkowe i BCAA

Koktajle białkowe z BCAA najlepiej pić przed treningiem – ich zadaniem jest bowiem odżywienie i wzmocnienie mięśni podczas wykonywania ćwiczeń. Białko to najlepsza „przedtreningówka”, ponieważ dostarcza mięśniom wszystkie niezbędne aminokwasy podczas trwania treningu.

Spożycie białka w formie koktajlu na 30 minut przed wysiłkiem ma też wpływ na szybszą utratę tkanki tłuszczowej i większą wydajność organizmu. Dodatkowo zapobiega procesom niszczenia komórek mięśniowych po odbyciu treningu. Spożywanie odżywek białkowo-węglowodanowych ma wpływ na nasycenie komórek tłuszczowych tlenem, a co za tym idzie, przyśpiesza proces spalania nagromadzonego tłuszczu.

  • Arganina

Arganina jest aminokwasem zawierającym azot, który ma wpływ na syntezę tkanki mięśniowej – a to właśnie zbudowanie umięśnionego i smukłego ciała stanowi marzenie każdego odwiedzającego siłownię. Arganina jako składnik suplementów przedtreningowych ma wpływ na wzrost masy mięśniowej oraz szybkie spalanie tkanki tłuszczowej.

  • Beta-alanina

Ten aminokwas zmniejsza niekorzystne skutki działania kwasu mlekowego, ponieważ swoje działanie opiera na utrzymaniu stałego poziomu pH. Ma również wpływ na zwiększenie wytrzymałości i zmniejszenie odczuwanego wcześniej zmęczenia.

Często jest łączona z kofeiną ze względu na to, że takie połączenie zapewnia dodatkowe pobudzenie organizmu podczas treningu. Suplementacja tego aminokwasu w połączeniu ze zbilansowaną dietą jest często wykorzystywana przez osoby trenujące crossfit.

  • Kofeina

Zwiększenie wydajności oraz wytrzymałości podczas wysiłku fizycznego powoduje również suplementacja zawierająca w składzie kofeinę. Dostarczona do organizmu na 20-40 minut przed treningiem niweluje uczucie zmęczenia, pomaga utrzymać skupienie podczas wykonywania kolejnych partii ćwiczeń.

Dodatkowo kofeina ma wpływ na tymczasowe podniesienie ciepłoty ciała, czyli termogenezę, a co za tym idzie – przyśpiesza proces spalania tłuszczu. Ekstrakty z zielonej herbaty i gorzkiej pomarańczy wspomagają działanie kofeiny, dlatego często są składnikami odżywek przedtreningowych.

  • Kreatyna

Kwas karboksylowy, czyli kreatyna, jest źródłem energii dla mięśni. Bierze udział w procesach metabolicznych zwiększając naszą siłę i wytrzymałość, dlatego tak często suplementy przyjmowane przed treningiem zawierają ją w składzie.

Połączona z odpowiednią dietą oraz treningiem siłowym dostosowanym do możliwości ćwiczącego pozwala na zwiększenie masy mięśniowej w szybkim tempie. Ważne jest, aby kreatyna była dostarczana do organizmu przed treningiem, dlatego że dostarcza do mięśni niezbędną energię. Co ważne, kreatyna nie wykazuje efektów ubocznych.

Bez względu na rodzaj suplementacji, jaki wybierzesz, pamiętaj, że zawsze pełni ona funkcję wspomagającą – intensywny trening musisz przeprowadzić samodzielnie!

Artykuł powstał we współpracy ze sport-shop.pl

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
Siatkarsko.pl