CiekawostkiWokół siatki

Komunikacja w siatkówce – jak porozumiewają się zawodnicy na boisku?

Gra w zespole wymaga odpowiedniej komunikacji

Komunikacja jest niezbędna w każdym sporcie zespołowym, zarówno w siatkówce, koszykówce, jak i piłce nożnej. Brak komunikacji między zawodnikami może nie tylko utrudniać grę zespołowi, ale również zaważyć o zwycięstwie w meczu. Siatkarze podczas gry nie są w stanie konsultować ze sobą wszystkich zagrań. W jaki zatem sposób komunikują się na parkiecie?

Sekretne znaki za plecami siatkarzy

Z pewnością zauważyliście, że zawodnicy stojący pod siatką, przodem do swoich rywali, często pokazują za plecami jakieś znaki dłońmi. Jest to tzw. system „blok-obrona”, który odgrywa bardzo ważną rolę w powstrzymaniu ataku rywali. Siatkarze za pomocą palców dłoni przekazują swoim kolegom wskazówki, w jaki sposób będą blokować piłkę, co pozwala im odpowiednio ustawić się w obronie. Przykładowo, palec wskazujący wysunięty w dół oznacza, że blokujący będzie w bloku zasłaniał kierunek po prostej, natomiast obrońca w momencie ataku ustawi się po przekątnej.

komunikacja w siatkówceCo ciekawe, drużyny często opracowują własne systemy takich znaków, dzięki czemu tylko oni wiedzą, jakie zagranie wykonają. Takie znaki mogą dotyczyć nie tylko ustawienia w bloku i obronie, ale również sposobu rozgrywania kolejnej akcji czy wykonania zagrywki. Dzięki opracowaniu własnego kodu, przeciwnicy nie poznają taktyki drużyny, co może zadecydować o zwycięstwie w meczu. Taka komunikacja w siatkówce jest niezbędna, gdyż na boisku bardzo dużo się dzieje, a akcje rozgrywane są w szybkim tempie – znaki ułatwiają przekazywanie informacji o strategii drużyny.

„Moja”, czyli werbalna komunikacja w siatkówce

Nieraz widzieliśmy, jak dwóch zawodników próbowało uderzyć piłkę w ataku, co kończyło się niepowodzeniem. Akcje, w których dwóch graczy wykonuje ruch do piłki, a żaden jej nie podbija, przez co ta wpada w boisko, również nie są rzadkością. Dlatego tak ważna jest odpowiednia komunikacja między zawodnikami. W takim przypadku siatkarze często po prostu krzyczą „moja”, „mam”, „ja” albo jeszcze inne słowa. Pozwala to uniknąć nieporozumień na boisku i stwarza dobrą okazję do wyprowadzenia kontrataku. Najlepsze są krótkie słowa albo frazy, które są łatwo słyszalne i zrozumiałe dla całej drużyny.

Jednoznaczna gestykulacja

Siatkarze komunikują się na boisku również za pomocą gestów. Wskazują ręką kierunek, w którym zagrają piłkę albo wykonują stanowczy ruch w kierunku lecącej piłki, aby pozostali gracze wiedzieli, że ją podbiją. Niektórzy siatkarze wykonują ruch dwoma rękami, jakby odpychali pozostałych zawodników, co ma zasygnalizować, że to oni przejmują piłkę. Odpowiednia komunikacja w siatkówce jest więc bardzo ważna, gdyż może zadecydować o końcowym wyniku spotkania.

Odwiedź nasz sklep siatkarski!

Powiązane artykuły

Back to top button
Siatkarsko.pl